Zdjęcie - Lee Child

Lee Child

(1954-11-19) - (nadal)

Lee Child to brytyjski autor powieści sensacyjno-kryminalnych. Od 1997 roku tworzy cykl o Jacku Reacherze.

Lee Child - biografia, życie i twórczość

Lee Child, a raczej Jim Grant urodził się 29 października 1954 roku w Coventry. W 1998 roku Brytyjczyk przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. 

Lee Child – dzieciństwo i edukacja

Ojciec autora był Irlandczykiem, który pracował jako urzędnik państwowy. Lee Child ma trzech braci. Jeden z nich – Andrew Grant – także jest pisarzem. Gdy miał cztery lata wraz z rodziną przeniósł się do Handsworth Wood w Birmingham, tam też chodził do King Edward's School. 

W 1974 roku zaczął studia prawnicze na University of Sheffield. Mimo tego wiedział, że w przyszłości i tak nie podejmie zawodu prawnika. W trakcie studiów i chwilę po ich ukończeniu pracował za kulisami w teatrze. 

Lee Child – kariera

Po studiach dołączył do Granada Television i pracował w Manchesterze jako dyrektor do spraw prezentacji. W działania telewizji był zaangażowany od 1977 do 1995 roku. Przez następne dwa lata udzielał się jako przedstawiciel zarządu firmy do rozmów ze związkami zawodowymi. Został zwolniony w wyniku restrukturyzacji. 

Lee Child – debiut literacki

Zwolnienie z pracy pociągnęło go w stronę pisarstwa, twierdził, że jest to „najczystsza forma rozrywki”. Pierwsza jego powieść ukazała się w 1997 roku i nosiła tytuł Poziom śmierci. Książka zdobyła Anthony Award za najlepszy debiut kryminalny. Rok później autor przeniósł się do Ameryki. Każdą nową książkę rozpoczyna w rocznicę zaczęcia pierwszego dzieła. 

Lee Child – dalsze działania

W listopadzie 2008 roku Jim Grant objął stanowisko profesora wizytującego na Uniwersytecie w Sheffield, rok później ufundował dla studentów 52 stypendia Jacka Reachera.

W 2009 roku autor został wybrany na prezesa Mystery Writers of America.

W 2011 roku zdobył brytyjską Nagrodę Theakston's Old Peculier Crime Novel of the Year za książkę 61 godzin. Rok później otrzymał Specsavers' National Book Award za Poszukiwany. 

Wywiad z 2012 roku sugerował, że wiele aspektów powieści Lee Childa miało utrzymać rentowność serii i po prostu się opłacać. Mimo tego jednak autor mistrzowsko posługuje się konwencją thrillera i prozy sensacyjnej, widać to już po mięsistych fragmentach jego książek.

Lee Child nieprzerwanie od 1997 roku pisał swoje powieści. W 2020 roku postanowił, że odda pałeczkę nad serią o Jacku Reacherze bratu, który nadal pisałby ją pod nazwiskiem Child. Zamierzali napisać kilka części wspólnie. 

W 2020 roku Child dołączył do jury Nagrody Bookera. 

Dwie książki z cyklu zostały zekranizowane. W tytułową postać wcielił się Tom Cruise. Jack Reacher: Jednym strzałem to ekranizacja dziewiątej książki z serii. Jack Reacher: Nigdy nie wracaj jest natomiast adaptacją osiemnastej części cyklu. W każdym z tych filmów Jim Grant występuje epizodycznie. 


Źródło: Źródło fotografii: Mark Coggins / CC BY-SA 3.0. / commons.wikimedia.org/wiki/File:Lee_Child_2.jpg

Lee Child - twórczość

Lee Child - wiadomości

Lista fanów

przesuń
Użytkownik Kiedy został fanem
Wiesia_Sz 2019-12-18 20:43:17
Cytaty Autora

"- Chyba pan trochę przesadził - powiedział chudzielec z kucykiem.

- Ależ skąd - odparł Rearcher - Uderzyłem go tylko raz. Z dobroci serca. Mniej nie da rady. Na pewno ma dobrego dentystę."


Więcej

"-Taki z ciebie chojrak? - warknął tatuś.

- Raczej realista - poprawił go Rearcher.

- Masz ochotę to sprawdzić?

- Stanąłbym przed dylematem etycznym. Widok powalonego ojca mógłby wywołać u syna trwały uraz. Podobnie jak widok powalonego syna mógłby  wywołać trwały uraz u ojca. Bo nie potrafił obronić potomka. Paskudne uczucie. Tylko tak myślę, bo nie mam dzieci. Ale mogę to sobie wyobrazić."


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy