61 godzin

Tom 14 cyklu Jack Reacher

Życie bez bagażu ma swoje plusy, ale może okazać się bolesne, gdy jest minus dwadzieścia stopni, z powodu śnieżycy zamknięto autostradę i nie można się szybko przenieść w cieplejsze klimaty. Taki los spotyka byłego wojskowego policjanta, Jacka Reachera, od lat prowadzącego życie nomady, kiedy autokar, którym podróżował, wpada w poślizg i ląduje w rowie. W końcu po długich perypetiach udaje się przetransportować pasażerów do pobliskiego miasteczka Bolton, gdzie Reacher odkrywa, że miejscowy komisariat policji jest w stanie paranoi. W więzieniu kilka mil dalej, siedzi przywódca motocyklowego gangu handlującego metamfetaminą. Przemarznięty do szpiku kości Reacher staje się w Bolton kimś w rodzaju męża opatrznościowego: on jeden może uratować Janet Salter, koronnego świadka oskarżenia w sprawie o handel narkotykami, kiedy zejdą z posterunku pilnujące ją policjantki.

Informacje dodatkowe o 61 godzin:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2011-07-27
ISBN: 978-83-7659-507-8
Tytuł oryginału: 61 Hours
Tłumaczenie: Andrzej Szulc

Kup książkę 61 godzin

61 godzin - opinie o książce

Lee Child, a tak naprawdę Jim Grant, urodzony w 1954 roku w Coventry. Brytyjski pisarz powieści sensacyjnych, których głównie bohaterem jest Jack Reacher.

"61 godzin" przenosi nas do Dakoty Południowej, w której szaleje zima. Panuje śnieżyca, mróz sięga bagatela ponad minus 20 stopni. Autostrady pozamykane. Jednak grupa osób w sędziwym już wieku udaje się na wycieczkę autobusem, którym oczywiście podróżuje Jack Reacher, jako autostopowicz. Autobus wpada w poślizg i ląduje w rowie na pustkowiu. Najbliższa miejscowość Bolton znajduje się około 30 kilometrów od nich. Gdy w końcu przybywa na miejsce miejscowy policjant, grupa trafia do komisariatu. Ponieważ w miasteczku jest więzienie, hotele i pensjonaty są pełne, gdyż przybyli odwiedzający skazańców. Dlatego policjant kwateruje staruszków w okolicznych domach. Samego Jacka Reacher kwateruje policjant u siebie w domu. I tak policjant opowiada co nieco o miejscowym więzieniu, w którym jest osadzony przywódca gangu motocyklowego. Główny świadek, który jest chroniony przez 24 godziny na dobę ma zeznawać w sprawie. A świadkiem jest miła starsza pani, niegdyś bibliotekarka. Czy policji uda się ją ustrzec przed niebezpieczeństwem i dlaczego odliczane jest 61 godzin, a także kim jest Platon?Jeśli jesteście ciekawi to sięgnijcie i przeczytajcie sami tejże historii.

Sama fabułą przypadła mi do gusta, jednak autor troszkę sprawę za bardzo rozległ w czasie. Przeszkadzało mi w kółko opisywanie zmian warty, które pilnują staruszki i poza tym nic się nie działo, a śledztwo stało w miejscu. Jednak potem poziom adrenaliny, jaki autor nam serwuje w dalszej części, zrekompensował czytelnikowi zbędne opisy.
Paranoiczna atmosfera miasteczka i komisariatu, który ma dylemat, czy pilnować staruszkę - świadka, czy łapać przestępcę robi wrażenie. "61 godzin" pióra Lee Childa to niewątpliwie dobra pozycja, ale chyba bardziej na lato niż na zimę. Czytając o mrozie, śnieżycach naprawdę robiło mi się zimno i musiałam rozgrzewać się gorącą herbatą :)Wiadomo jednym się spodoba, innym mniej, innym wcale. Jednak jeszcze raz podkreślę historię, jaką autor przekazał czytelnikowi robi wrażenie. Jeśliby wyciąć niektóre nic nie wnoszące do książki linijki, byłoby świetnie. A póki co autor ode mnie otrzymuje mocną ocenę dobrą i ma u mnie zielone światło na kolejne powieści, po które niewątpliwe sięgnę.

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-04-27, 52 książki 2013,
W miarę wartka akcja, ciekawe problemy oraz barwne postacie - są to chyba podstawowe elementy składowe tej powieści. Nie jest to książka genialna według mnie, ale sprawiła, że z ciekawością sięgnę pewnie wkrótce po kolejne przygody z Jackiem w roli głównej.
Avatar użytkownika - mictatencuhtli
mictatencuhtli
Przeczytane:2022-08-02, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,

Jack Reacher w formie. Wartka akcja, trochę humoru, pokaz znanych umiejętności głównego bohatera. Kolejna udana przygoda z twórczością Lee Child'a.

Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2018-10-01, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Historia zaczyna się dość niewinnie: oto autobus z 20 emerytami+kierowca+jednym pasażerem "z przypadku" wpda w poślizg. Pasażerowie wychodzą z wypadku w zasadzie bez większych obrażeń, a wspaniałomyslni mieszkańcy okolicznego miasteczka udzielają im gościny. Wkrotce wychodzi jednak na jaw fakt, że w tym małym mieście sużby porządkowe są postawione w stan gotowości. Otóż jedna z mieszkanek była świadkiem narkotykowej transakcji i policja boi się, że do czasu procesu moze zostac ona usunięta, aby nie zeznawała. Ale to dopiero wierzchołek góry lodowej...

Avatar użytkownika - djas
djas
Przeczytane:2018-06-28, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2018,

Kolejna świetna część przygód Jacka Reachera. Tym razem pechowo trafia do miasteczka, w którym cała policja postawiona jest w stan najwyższej gotowości. Pewna staruszka ma być świadkiem w sądzie, jednak prawdopodobnie został na nią nasłany zabójca. Jack postanawia pomóc miejscowym... Jak zwykle od Childa trudno się było oderwać. Wartka i wciągająca akcja pochłonęła mnie całkiem. Nie tylko warto, ale i trzeba przeczytać!

Avatar użytkownika - killing-kittens
Przeczytane:2017-04-09, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Przeczytane w 2017,
Poszukiwany
Lee Child0
Okładka ksiązki - Poszukiwany

W starej, nieużywanej pompowni w Nebrasce w zimową noc dochodzi do brutalnego morderstwa. Miejscowa policja rozsyła komunikat o poszukiwaniu dwóch...

Nocna runda
Lee Child0
Okładka ksiązki - Nocna runda

Po rozstaniu z Michelle Chang Jack Reacher opuszcza Milwaukee. Wciąż podróżuje bez określonego celu przez stan Wisconsin, aż wreszcie na jednym...