Zdjęcie - Mario Puzo

Mario Puzo

(1920-10-15) - (1999-07-02)

Mario Puzo to dziennikarz, pisarz, scenarzysta filmowy, któremu największą sławę przyniósł Ojciec Chrzestny

Mario Puzo - biografia, życie i twórczość

Mario Puzo wywodził się z rodziny imigrantów z Włoch. Nie byli zamożni. Tata pracował na kolei, więc rodzina mieszkała w sąsiedztwie stacji kolejowej. Mario Puzo miał sześcioro braci i sióstr. 

Mario Puzo - wojsko

Mario Puzo w czasie II wojny światowej służył w amerykańskiej armii, w Siłach Powietrznych. Po wojnie również był z nimi związany – był cywilnym publicystą prasowym. 

Mario Puzo - życie prywatne

Mario Puzo w 1946 wziął ślub z Eriką Liną Broske. Mieli piątkę dzieci: Anthony’ego, Josepha, Dorothy Ann, Virginię i Eugene.

Mario Puzo - pierwsze książki

Pierwsza powieść Mario Puzo, Mroczna arena, ukazała się w 1955. Również Dziesiąta Aleja, opublikowana 10 lat później, nie przyniosła mu prawdziwej popularności, choć opinie krytyków były bardzo przychylne. Puzo pracował jako dziennikarz, publikował na łamach: „Redbook”, „Holiday”, „Book World”, a także „New York Times”.

Mario Puzo i Ojciec chrzestny

Największą sławę Mario Puzo przyniosła powieść Ojciec chrzestny. Materiały do niej zbierał przez wiele lat, pracując jako dziennikarz, reporter. Wydana w 1969 roku książka stała się bestsellerem, jednak największą sławę Puzo przyniosła jej filmowa adaptacja, która trafiła do kin w 1972 roku. Produkcja z Alem Pacino i Marlonem Brando w reżyserii Francisa Forda Coppoli otrzymała trzy Oscary, a jej kontynuacja –  film Ojciec chrzestny 2 – uchodzi za jeden z niewielu sequeli lepszych od oryginału. 

Mario Puzo - książki

Mario Puzo - publicystyka

Cytaty Autora

Nawet w czasach najgłębszego upadku obyczajów niektórzy ludzie okazywali się gorsi od pozostałych. Okrucieństwo mieli we krwi i tylko ono pobudzalo ich do życia, drażniło zmysły. Z taką samą radością torturowai swoich bliźnich, z jaką większość ludzi uprawia miłość. Oddani wymyślonemu przez siebie karzącemu i potężnemu Bogu, w niezdrowym religijnym uniesieniu przenosili się do urojonego świata swych iluzji


Więcej

Jeśli niczego nie kochasz, wówczas twoja władza ulega zwyrodnieniu, staje się groźna. Jest niebezpieczna, gdyż jej skutki mogą obrócić się przeciw tobie


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy