Zdjęcie - Mario Puzo

Mario Puzo

(1920-10-15) - (1999-07-02)

Mario Puzo to dziennikarz, pisarz, scenarzysta filmowy, któremu największą sławę przyniósł Ojciec Chrzestny

Mario Puzo - biografia, życie i twórczość

Mario Puzo wywodził się z rodziny imigrantów z Włoch. Nie byli zamożni. Tata pracował na kolei, więc rodzina mieszkała w sąsiedztwie stacji kolejowej. Mario Puzo miał sześcioro braci i sióstr. 

Mario Puzo - wojsko

Mario Puzo w czasie II wojny światowej służył w amerykańskiej armii, w Siłach Powietrznych. Po wojnie również był z nimi związany – był cywilnym publicystą prasowym. 

Mario Puzo - życie prywatne

Mario Puzo w 1946 wziął ślub z Eriką Liną Broske. Mieli piątkę dzieci: Anthony’ego, Josepha, Dorothy Ann, Virginię i Eugene.

Mario Puzo - pierwsze książki

Pierwsza powieść Mario Puzo, Mroczna arena, ukazała się w 1955. Również Dziesiąta Aleja, opublikowana 10 lat później, nie przyniosła mu prawdziwej popularności, choć opinie krytyków były bardzo przychylne. Puzo pracował jako dziennikarz, publikował na łamach: „Redbook”, „Holiday”, „Book World”, a także „New York Times”.

Mario Puzo i Ojciec chrzestny

Największą sławę Mario Puzo przyniosła powieść Ojciec chrzestny. Materiały do niej zbierał przez wiele lat, pracując jako dziennikarz, reporter. Wydana w 1969 roku książka stała się bestsellerem, jednak największą sławę Puzo przyniosła jej filmowa adaptacja, która trafiła do kin w 1972 roku. Produkcja z Alem Pacino i Marlonem Brando w reżyserii Francisa Forda Coppoli otrzymała trzy Oscary, a jej kontynuacja –  film Ojciec chrzestny 2 – uchodzi za jeden z niewielu sequeli lepszych od oryginału. 

Mario Puzo - twórczość

Mario Puzo - wiadomości

Mario Puzo - publicystyka

Cytaty Autora

Wielcy ludzie nie rodzą się wielkimi, tylko się nimi stają.


Więcej

Jest to człowiek, który głuchnie, kiedy koś mówi mu słowo "nie". I nie odzyskuje słuchu, dopóki nie odpowiedzą mu "tak".


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy