Virginia WoolfWirginia Woolf przyszła na świat 25 stycznia 1882 r. w Londynie. Jej rodzice pobrali się w okresie wdowieństwa obojgu, więc w ich domu mieszkały dzieci z trzech małżeństw!
Wykształcili ją rodzice. Środowisko, w którym się wychowywała, było przesiąknięte atmosferą wiktoriańskiego społeczeństwa literackiego. Ważną rolę w edukacji Virginii odegrała potężna domowa biblioteka, za pomocą której uczono ją filologii klasycznej i literatury angielskiej. Najmocniej zapamiętała z dzieciństwa jednak Saint Ives w Kornwali- miejsce, w którym rodzina spędzała letnie miesiące każdego roku aż do 1895. Wspomnienia z tego miejsca przewijają się niejednokrotnie na kartkach wielu jej powieści, szczególnie "Do Latarni Morskiej".
Wspomniany już rok 1895 przyniósł jej tragedię osobistą- z powodu powikłań po grypie zmarła nagle jej matka. Dwa lata później straciła jedną z przyrodnich sióstr. Te dramaty doprowadziły ją do pierwszego z kilku załamań nerwowych. Po śmierci ojca w 1904 r. jej stan psychiczny był na tyle zły, że została na jakiś czas umieszczona w zakładzie psychiatrycznym. Obecnie uważa się, że Virginia cierpiała na tzw. chorobę afektywną dwubiegunową. Przejawia się ona naprzemiennie występującymi fazami manii (ogromnej euforii i nadpobudliwości) oraz depresji.
W 1905 r. zaczęła karierę pisarską- opublikowała artykuł dla "Times Literary Supplement". Rok 1912 przyniósł jej przełom w życiu osobistym- wyszła za mąż za pisarza Leonarda Woolfa. Pierwszą powieść, "The Voyage Out", wydała w roku 1915. Początkowo tytuł brzmiał "Melymbrosia", jednak pod wpływem krytyki odnośnie politycznego charakteru książki autorka dokonała zmian zarówno w powieści, jak i w tytule. W 1917 r. założyła wraz z mężem własne wydawnictwo, którego nakładem ukazała się większość jej prac.
Pod koniec 1940 r. Virginia przeżyła kolejne załamanie nerwowe. Tym razem jednak wkrótce się poddała- nie miała już sił walczyć z depresją. 28 marca 1941 popełniła samobójstwo rzucając się do rzeki.

Kalina Beluch


Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Virginia_Woolf

Książki autora

Cytaty Autora

- To taka gra - odezwała się Isa. - Gra, która toczy się w mojej głowie.


Więcej

Opętana! Odkąd byłam dzieckiem. Tam leci dzika gęś. Za oknem leci ku morzu. Ja skoczyłam za nią (mocniej zacisnęła dłonie na kierownicy) i wyciągnęłam ku niej ramiona. Lecz gęś leci zbyt szybko. Widziałam ją, tu, tam, wszędzie: w Anglii, Persji, Italii. Zawsze leci szybko w morze, a ja zawsze zarzucam na nią słowa jak sieci (tu wyrzuciła dłoń przed siebie), a one wiotczeją, jak wiotczeją sieci, w które nie złapało się nic prócz wodorostów. Czasem na dnie jest drobina srebra, sześć słów, lecz nigdy wielka ryba zamieszkała w koral


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy