Łącznie oddano głosów:
0
Do końca plebiscytu pozostało:

Biblioteka to w wielu miejscowościach bijące serce literatury. To właśnie w niej odbywają się spotkania autorskie, zbierają się kluby czytelnicze, mają miejsce warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz wiele innych inicjatyw literackich. Chcąc docenić i uhonorować Wasze ulubione biblioteki, uruchamiamy plebiscyt na najlepszą bibliotekę w Polsce! Głosowanie rozpoczęło się w poniedziałek, 26 lutego 2024, jednak wciąż możesz zgłosić swoją bibliotekę!

Zasady naszego konkursu są proste:

 • wyszukaj swoją bibliotekę
 • codziennie oddawaj głos na wybraną bibliotekę
 • wyczekuj na wyniki – laureatów wyłonimy już w wakacje!

Nagrody

Biblioteka, która otrzyma największą liczbę głosów, zostanie wyróżniona tytułem „Najlepsza biblioteka w Polsce” oraz zdobędzie nagrody ufundowane przez serwis Granice.pl i jego partnerów – pakiet kilkudziesięciu nowości wydawniczych książek, z których skorzystać będzie mogła cała społeczność czytelników biblioteki. W czasie głosowania chcemy również prezentować biblioteki szczególnie aktywnie działające na rzecz lokalnej społeczności, tak, by nasz plebiscyt stał się źródłem inspiracji i wymiany doświadczeń dla bibliotekarzy z całej Polski.  

Jak głosować?

 • Każdy czytelnik może zagłosować tylko na jedną bibliotekę dziennie.
 • Głosować można codziennie od 26 lutego do 21 czerwca 2024.
 • Aby oddać głos, należy wpisać miasto, w którym znajduje się wybrana biblioteka, a następnie kliknąć przycisk „Głosuję" obok nazwy wybranej biblioteki.
 • W kolejnym kroku należy podać swój adres mailowy, a następnie kliknąć w link otrzymany drogą mailową, by potwierdzić swój głos.

Wyszukaj swoją bibliotekę, aby na nią zagłosować:

Jak zgłosić swoją bibliotekę?

W plebiscycie na najlepszą bibliotekę zgłaszane mogą być zarówno biblioteki publiczne (miejskie, gminne i inne), jak i jej filie, a także biblioteki szkolne i pedagogiczne. Jak znaleźć się w naszym głosowaniu?

Wystarczy, że pracownik książnicy wypełni formularz zgłoszeniowy w czasie trwania plebiscytu. Po zweryfikowaniu zgłoszenia przez redakcję serwisu, biblioteka znajdzie się w naszym głosowaniu!

Pobierz formularz zgłoszeniowy! 

Biblioteki mogą być zgłaszane przez cały czas trwania plebiscytu!

Dla bibliotekarzy

Szansę na wygraną mają biblioteki, które do końca trwania akcji zbiorą jak największą liczbę głosów. Co zrobić, żeby zwiększyć swoje szanse? Koniecznie poinformujecie o udziale w plebiscycie swoich czytelników!

Możecie zrobić to na przykład poprzez:

 • umieszczenie informacji w mediach społecznościowych (np. na Facebooku),
 • zamieszczenie linku do głosowania na stronie internetowej biblioteki czy jej blogu,
 • zachęcenie czytelników poprzez pocztę mailową,
 • umieszczenie plakatów w siedzibie biblioteki.

Pakiet materiałów dla bibliotekarzy, na który składają się zdjęcia i grafiki do umieszczenia w sieci, a także plakaty do samodzielnego wydruku, pobrać można TUTAJ! 

Zaprezentuj swoją bibliotekę!

Chcemy, by plebiscyt „Najlepsza biblioteka w Polsce" nie tylko przyczynił się do wyróżnienia bibliotek najbardziej docenianych przez czytelników, ale też stał się prawdziwą inspiracją i forum wymiany doświadczeń dla bibliotekarzy z naszego kraju. Dlatego czytelników i bibliotekarzy zapraszamy do nadsyłania na adres biblioteki@granice.pl krótkich prezentacji ulubionych bibliotek. Przedstawcie najciekawsze i najbardziej inspirujące inicjatywy, akcje, pomysły realizowane w Waszych bibliotekach. Napiszcie, za co kochacie bibliotekę, z której zbiorów korzystacie i którą często odwiedzacie. W czasie naszego plebiscytu podzielimy się z czytelnikami nadsyłanymi przez Was prezentacjami i wiadomościami. 

Regulamin

Pobierz regulamin konkursu! 

Dla mediów

Dziennikarzy, blogerów i influencerów zachęcamy do informowania o inicjatywie. Materiały prasowe można pobrać poniżej.

Do pobrania:

Informacja prasowa – zgłoszenia do plebiscytu

Grafiki promocyjne

Ranking bibliotek:

Nazwa biblioteki Liczba głosów