Forum

Wątek - Smutne cytaty
← powrót

Kto Post
Nektrus
Avatar użytkownika - Nektrus
2017-09-21 22:44:13

Od śmiechu niedaleko jest do płaczu, bo szczęście jest kruche jak szkło - napisał Jostein Gaarder. Mówi się, że nostalgia i smutek sprzyjają twórczości. Potwierdzenie tej tezy znajdujemy w książkach, dziełach wielkich pisarzy i filozofów. A jakie cytaty sprzyjające refleksji, nostalgiczne czy po prostu smutne należą do Waszych ulubionych?

Edytella
Avatar użytkownika - Edytella
2017-10-11 18:53:40

Stanisława Fleszerowa – Muskat, „ Zatoka śpiewających traw „

„ I było tak, jak być powinno, jak zawsze tu było, od wieków. Na tych, którzy wracali z morza, przewiani wiatrem, przemoczeni i zziębnięci, czekało ciepło. Czekało ciepło i miłość.”

To jest moja ulubiona książka i mój ukochany cytat, który ją kończy. Dla mnie to definicja miłości od której nie uciekniemy, a jak będziemy się przed nią buntować to  na nic to się zda. Taki nasz los. Ja na taką miłość czekam całe życie, a do książki wracałam kilkukrotnie na różnych etapach swoje życia, a niektóre fragmenty książki mogłam czytać wiele razy. Takie piętno odcisnęła w mojej psychice Zatoka śpiewających traw i dlatego to mój ukochany cytat.  Czy ten cytat jest też smutny?  Cóż wiele kobiet buntowało się przez wieki przed tym, co nieuniknione - ich mężczyznami na morzu i były smunte. Jednak był to smutek naznaczony miłością.

Kate1986
Avatar użytkownika - Kate1986
2017-10-11 19:41:54

  • "W człowieku tkwi nieodparta potrzeba bycia akceptowanym. Za wszelką cenę musicie jednak zaufać tym cząstkom waszej osobowości, które wyróżniają was spośród innych i sprawiają, że jesteście niepowtarzalni. Nawet jeśli wyróżniająca was cecha jest dziwna czy nieakceptowana. Frost powiedział kiedyś tak:
    Gdy stanąłem w lesie na rozstaju dróg,
    Podążyłem tą mniej uczęszczaną,
    I wiedziałem, że to znaczy już,
    Że jest inaczej."

Stowarzyszenie umarłych poetów

Reklama
Avatar usuniętego użytkownika
klaudia_stopa
Avatar użytkownika - klaudia_stopa
2017-10-11 20:34:24

 

"Na świecie istnieją tylko dwa uczucia: miłość i strach. Tam gdzie nie ma miłości, jest jedynie strach. To co nazywamy "złem", jest strachem przed miłością". [autor nieznany]

Zdjęcie z miejsca, gdzie zabrakło ludzkiej miłości... Dzieci, które zbyt szybko wkroczyły w dorosłość.

[źródło zdjęcia: auschwitz.org]

-----------

Mój ulubiony, którego często przywołuję w myślach: "Nie ma zbyt wiele czasu, by być szczęśliwym. Dni przemijają szybko. Życie jest krótkie. W księdze naszej przyszłości wpisujemy marzenia, a jakaś niewidzial­na ręka nam je przekreśla. Nie mamy wtedy żadnego wyboru. Jeżeli nie jesteśmy szczęśliwi dziś, jak potrafimy być nimi jutro? Wykorzystaj ten dzień dzi­siejszy. Obiema rękoma obejmij go. Przyjmij ochoczo, co niesie ze sobą: światło, po­wietrze i życie, jego uśmiech, płacz, i cały cud tego dnia.
Wyjdź mu naprzeciw." - Phil Bosmans
----

"Dlaczego zamykamy oczy, gdy się całujemy, marzymy, modlimy lub płaczemy? Bo najpiękniejszych rzeczy nie da się zobaczyć - można je tylko poczuć swoim sercem". - Denzel Washington

---

"Prawdą o człowieku jest przede wszystkim to, co co ukrywa" - Andre Malraux

---

I na koniec najpiękniejsze cytaty znakomitego poety i Człowieka przez wielkie "C" - Ks. Jan Twardowski i Jego twórczość, która towarzyszy mi od najmłodszych lat dzięki mojej kochanej mamie.

"Można odejść na zawsze, by stale być blisko" (ciekawstka: te słowa ks. Jana Twardowskiego są również wypisane na Jego płycie nagrobnej)

"Jest taka miłość, która nie umiera, choć zakochani od siebie odejdą [...]"

"Najważniejsze dokonuje się w ciszy wewnętrznej"

"Popatrz na psa uwiązanego pod sklepem, o swym panu myśli i rwie się do niego. Pocałuj go w łapę, bo uczy jak na Boga czekać"

 

jente
Avatar użytkownika - jente
2017-10-11 20:39:04

„Las otworzył się przed nim i w dole Muminek zobaczył przed sobą nową dolinę. Po drugiej jej stronie ciągnęły się Góry Samotne. Wędrowały fala za falą na południe i nigdy nie wyglądały tak samotnie.

Dopiero teraz Muminek zaczął marznąć na dobre. Wieczorny mrok wypełzał z przepaści i z wolna wspinał się na zamarznięte grzbiety gór, gdzie śnieg błyszczał na czarnych skałach jak obnażone zęby, gdzie panowała biel i czerń, i pustka, jak okiem sięgnąć.

- Gdzieś tam za tym wszystkim jest Włóczykij – powiedział do siebie Muminek. – Siedzi sobie w słońcu i obiera pomarańczę. Gdybym wiedział, że on wie, że przełażę przez te góry dla niego, to potrafiłbym to zrobić. Ale tak zupełnie samotnie nie dam rady.

(Tove Jansson, "Zima Muminków")

gosia25
Avatar użytkownika - gosia25
2017-10-11 20:57:17

Nigdy nie rozstawaj się w gniewie. Bez względu na to, kto zawinił, nie chowaj urazy, bo nie wiesz, co może czekać na ciebie za zakrętem. Może się na przykład okazać, że już do końca swoich dni będziesz wspominała chwile, minuty kłótni, która was podzieliła. Dawno zapomnisz o jej powodach, ale strata nie pozwoli zapomnieć o twoim zaniedbaniu
Anna Kasiuk Za zakrętem

izagd2121
Avatar użytkownika - izagd2121
2017-10-12 12:22:30

"- Jude - powiedziałem - dlaczego ty to sobie robisz?
Milczał długo. Ja też. Słuchałem morza. Nareszcie się odezwał.
- Z kilku powodów.
- Na przykład?
- Czasami czuję się tak źle, tak bardzo się wstydzę, że muszę poczuć to fizycznie - zaczął i spojrzał na mnie, zanim znowu spuścił wzrok. - A czasami jest tak, że czuję za dużo i chciałbym nie czuć nic... To pomaga opanować uczucia. No a nieraz to robię, bo czuję się szczęśliwy i muszę sobie przypomnieć, że nie powinienem."

Małe Życie, Hanya Yanagihara

hajduczek
Avatar użytkownika - hajduczek
2017-10-12 13:18:05

"Mówią, że czas leczy rany, ale to nie oznacza, że znika przyczyna smutku. A u mnie rana jest codziennie świeższa." cytat z ksiązki "Mechaniczny książę" C. Clare, którą właśnie czyta moja córka. U mnie bardzo na czasie, ponieważ jestem po stracie męża...

kasia_78
Avatar użytkownika - kasia_78
2017-10-12 16:45:05

Umrę ci kiedyś. Oczy mi zamkniesz. I wtedy — swoje Smutne, zdziwione, Bardzo otworzysz.  Julian Tuwim  Niesa­mowi­ty wier­sz: o wie­rze w miłość i ut­ra­cie poczu­cia cza­su, za­gubieniu się w rzeczy­wis­tości życia codzien­ne­go.

„Jesienią, kiedy następuje doroczna śmierć natury, a świat staje się nagi, czarny i kanciasty, przychodzi smutek. Jesień to czas podły dla nas - Polaków. Intelekt nasz zatraca swą odporność zrodzoną z optymizmu wiosny, bujności lata i bogactwa okresu zbiorów. Nie ma już czego oczekiwać, oczekuje się jedynie mroku i zimna - wtedy oni uderzają.” Bohdan Czeszko

„Śmierć nie czyni cię smutnym - czyni cię pustym. To właśnie jest w niej złe. Wszystkie twoje zaklęcia i nadzieje, i śmieszne nawyki znikają pędem w wielkiej, czarnej dziurze i nagle zdajesz sobie sprawę, że odeszły, bo, równie nieoczekiwanie, niczego już nie ma w środku”. Jonathan Carroll

SiewcaZamieszani
Avatar użytkownika - SiewcaZamieszani
2017-10-12 18:11:12

"Jedynym bólem jaki przeraża mnie w śmierci, jest to, że można umrzeć nie z miłości" - Gabriel García Márquez "Miłość w czasach zarazy".

margoth86
Avatar użytkownika - margoth86
2017-10-12 21:13:47

"Ludzie mnie lubią. Lubią, dopóki nie znają. Z czasem, gdy mnie poznają to i sympatia odchodzi. I ja ich doskonale rozumiem."

agasam9
Avatar użytkownika - agasam9
2017-10-12 22:50:55

Prószy śnieg płatkami, smutno, gdy jesteśmy w duszy sami. Smutniej jeszcze, gdy trzeba iść drogą i nie widzieć prócz nieba nikogo. A najsmutniej, gdy droga daleka i nikt na końcu, prócz Boga, na nas nie czeka.
autor nieznany

werenike
Avatar użytkownika - werenike
2017-10-12 23:14:29

Miłość ma wpisane w siebie cierpienie. Nieuniknione, chociażby przy rozstaniach. Przyjaźń – nie. Miłość może istnieć i trwać nieodwzajemniona. Przyjaźń – nigdy. Miłość jest pełna pychy, egoizmu, zachłanności i niewdzięczności. Nie uznaje zasług i nie rozdaje dyplomów. Przyjaźń poza tym jest niezwykle rzadko końcem miłości.

MonikaP
Avatar użytkownika - MonikaP
2017-10-13 08:41:40

Moim ostatnim literackim odkryciem jest Jakub Małecki. Młody człowiek, który przejmująco pisze o przemijaniu, cierpieniu, miłości, po prostu o życiu. Pisze tak, że nie możesz odłożyć książki na później, musisz dokończyć chociaż stronę, chociaż rozdział, aż nagle okazuje się, że jest 3 w nocy i książka się skończyła nie wiadomo kiedy. Tak potrafią pisać nieliczni. Nieliczni potrafią tak pięknie, prostymi słowami pisać o życiu, o smutku – bo proza Małeckiego jest smutna, dołująca, przejmująca, ale mimo wszystko dająca cień nadziei, że jednak warto. Poniżej kilka przykładów, już bez mojego komentarza, bo jest on zupełnie zbędny :)

„Człowiek jest jak maszyna: masz tam jakieś sobie rzeczy, które na ciebie wpływają, i zachowujesz się tak, jak ci z nich wyjdzie. A to znaczy, że nie ma wolnej woli”. (J.Małecki „Dygot”)


„Tośka często myślała o tym, jak ważne w życiu jest móc umrzeć wtedy, kiedy się chce, i dziwiła się, że prawie zawsze ludzie umierają dopiero wtedy , kiedy naprawdę trzeba”. (J.Małecki „Rdza”)


"Rozglądała się, zdziwiona upływem czasu [...] Skończyła czterdziestkę, zaraz potem zdmuchiwała o pięć świeczek więcej [...] Przyglądała się tej pędzącej rzeczywistości i tylko czasami, podczas bezsennej nocy albo długiej podróży pociągiem, przypominała sobie, że żadnego miesiąca ani żadnego roku nie będzie mogła powtórzyć". (J.Małecki „Rdza”)

„Wierzycie w Boga, ale gdyby On sam przyjął ludzką postać, stanął przed wami na placu w środku miasta i zaczął czynić cuda, zatłuklibyście Go, zanim zdążyłby westchnąć. Za kłamstwa, za oszustwo, za szarlataństwo i ze zwykłego, prymitywnego strachu przed tym, co nie mieści się w szufladach oznaczonych napisami „święty spokój”, „komfort”, „wygoda” i „codzienność”. (J.Małecki „W odbiciu”)

staszekr
Avatar użytkownika - staszekr
2017-10-13 11:42:54

Zawsze mnie intrygowało jak smutne/nostalgiczne bywają opowieści przeznaczone dla najmłodszych czytelników.

* A.A.Milne "Kubuś Puchatek"*

- A ty jak się masz? - spytał Puchatek.
- Nie bardzo się mam - odpowiedział Kłapouchy. - Już nie pamiętam czasów, żebym jakoś się miał.

Jest dostatecznie smutno, jeżeli samemu jest się nieszczęśliwym, ale jest jeszcze smutniej, kiedy wszyscy inni twierdzą, że też są nieszczęśliwi.

-----------------------

* Antoine de Saint-Exupery - "Mały Książę"*

-Pamiętam dzień, kiedy oglądałem zachód słońca czterdzieści trzy razy.
i zaraz dodał:
- Kiedy człowiekowi jest smutno, to zachody słońca stanowią pewną pociechę...
- Ach, więc w dniu, kiedy czterdzieści trzy razy oglądałeś jak słońce znika za linią horyzontu musiałeś być bardzo smutny.
Mały Książę milczał.

- Na pustyni jest się trochę samotnym.
- Równie samotnym jest się wśród ludzi.

--------------------

* Tove Jansson - "Pamiętniki Tatusia Muminka"

Popadłem w stan głębokiej depresji, takiej, która ogarniała mnie również później w życiu, kiedy ktoś inny dokonywał więcej niż ja. To nowe uczucie wydało mi się jednak bardzo ciekawe i uznałem, że mimo wszystko jest ono chyba związane z moimi uzdolnieniami. Zauważyłem, na przykład, że gdy owładnie mną dostatecznie czarna melancholia, gdy wzdycham i gapię się na morze, robi mi się niemal przyjemnie. Bo jestem wtedy taki s t r a s z n i e godny pożałowania! To naprawdę fascynujące przeżycie.

-------------------

*Wanda Chotomska - "Mój piękny złoty koń"*

Ja nie płaczę... Ja mam tylko w środku trochę za dużo deszczu...

emka13
Avatar użytkownika - emka13
2017-10-13 13:17:07

"Pozbierać jest się dziesięć razy trudniej, niż rozsypać."

Suzanne Collins - Kosogłos

 

"Boli mnie głowa, ręce i nogi. Mięśnie, kości, paznokcie, włosy, zęby i serce. A najbardziej dusza."

Anna Onichimowska - Hera moja miłość

ANN49
Avatar użytkownika - ANN49
2017-10-13 15:04:58

…bywam zgorzkniały

ale czasem życie smakowało

słodko. boję się tylko

to powiedzieć, to tak

jak kiedy twoja dziewczyna... mówi:

„powiedz, że mnie kochasz” a ty

nie możesz.

(Charles Bukowski - "Wiersz dla pucybuta")

...

ja? jestem trzydzieści lat starszy,

miasto jest cztery czy pięć razy większe

ale tak samo zepsute

i dziewczyny nadal plują na mój

cień, kolejna wojna szykuje się z kolejnego

powodu i trudno mi znależć pracę teraz

z tego samego powodu, co wtedy:

nie wiem nic nie umiem robić

niczego.

(Charles Bukowski - "Szczur")

Faraons
Avatar użytkownika - Faraons
2017-10-13 21:22:16

Rozwinięcie starej prawdy, że szczęścia kupić nie można, reklama jest dźwignią handlu a wszystko to tak naprawdę marność nad marnościami:

(...) zawsze reklamuje się nie rzeczy, ale zwykłe ludzkie szczęście. Zawsze pokazuje się jednakowo szczęśliwych ludzi, tyle że w różnych wypadkach to szczęście jest wywołane różnymi nabytkami. Dlatego też człowiek idzie do sklepu nie po rzeczy, ale po owo szczęście, a tego tam nie sprzedają.

Wiktor Pielewin "Generation P"

iwona-w
Avatar użytkownika - iwona-w
2017-10-13 21:59:48

Cierpienie i ból nieodłącznie towarzyszą szerokim horyzontom myślowym i głęboko współczującemu sercu. - F. Dostojewski "Zbrodnia i kara"
Smutek jest czasem naszym ostatnim szczęściem. E.M. Remarque "Kochaj bliźniego" 
Luxfan
Avatar użytkownika - Luxfan
2017-10-14 18:20:34

"Czasami jest mi smutno i też nie mam gdzie z tym pójść" M. Hłasko-Listy;

"Długo wędrowałem nim doszedłem do siebie" T.Różewicz-Kartoteka. Kartoteka rozrzucona;

"Zawsze, gdy telefon nie dzwoni, wiem że to Ty..." J.L. Wiśniewski-Martyna;

"Jest nieskończona liczba sposobów na popełnienie samobójstwa bez umierania śmiercią." C. Palahniuk-Dziennik;

"Nie masz pojęcia, jak ja czasem cierpię, zupełnie bez wyraźnego powodu" Witkacy-Pożegnanie jesieni;

"Smutno mi za tym wszystkim dalekim, co mogłem nazwać moim" T.Makowski-Pamiętnik;

"(...) jestem od trzech dni przywalony po prostu górą czarnej melancholii, jakiegoś najwstrętniejszego rodzaju weltschmerzem, zobojętniały do idiotyzmu."W. Broniewski-Pamiętnik;

"Odezwij się czasem. Ciekawy jestem gdzie i z kim teraz umierasz." J.Borszewicz-Rozmowa z nieobecną;

 

Odpowiedz