Władysław Orkan

Gatunki literackie: Biografie, wspomnienia, listy


1. Poezje

1896 Nad grobem Matki. Dumania.
1903 Z tej smutnej ziemi
1912 Z martwej roztoki
1915 Pieśni czasu

2. Dramaty

1903 Skąpany świat
1905 Ofiara
1905 Wina i kara
1908 Franek Rakoczy

3. Nowele

1898 Nowele
1900 Nad urwiskiem. Szkice i obrazki
1905 Herkules nowożytny i inne wesołe rzeczy
1908 Miłość pasterska. Nowele.
1921 Wesele Prometeusza

4. Powieści

1900 Komornicy
1903 W roztokach
1910 Pomór
1912 Drzewiej
1925 Kostka Napierski

5. Publicystyka

1916 Droga Czwartaków. Od Ostrowca na Litwę
1927 Listy ze wsi
1926 Warta. Studia, listy, szkice
1930 Wskazania

Władysław Orkan - biografia, życie i twórczość


Władysław Orkan (naprawdę Franciszek Xawery Smaciarz, w 1898 r. zmienił nazwisko na Smreczyński) urodził się 27 listopada 1875 r. w Porębie Wielkiej w ubogiej rodzinie góralskiej. Ukończył szkołę elementarną przy klasztorze cystersów  w Szczyrzycu. Następnie wbrew woli ojca, który chciał, żeby chłopiec pracował na roli, zaczął wraz z bratem uczęszczać do Gimnazjum św. Jacka w Krakowie. Raz w miesiącu matka chodziła do nich pieszo z jedzeniem (a z Poręby do Krakowa jest 70 kilometrów!).
W gimnazjum był bardzo lubiany. Angażował się mocno w życie szkoły- brał udział w wielu kółkach zainteresowań, oraz w zebraniach tajnych organizacji niepodległościowych. Pochłaniał pasjami książki. Jego pierwsze próby literackie ujrzały światło dzienne w czwartej klasie Opublikował je pod pseudonimem Orkan (oficjalnie drukowanie twórczości przez uczniów było zakazane przez władze austriackie). Niestety przestał sobie radzić z nauką. W siódmej klasie miał cztery niedostateczne, a z reszty przedmiotów trójki. Chciał wprawdzie kontynuować naukę, ale mimo możliwości zdawania eksternistycznej matury nigdy nie przystąpił do egzaminu maturalnego.
Po zakończeniu edukacji próbował objąć stałą posadę urzędniczą w Krakowie, ale nie udało mu się to. Wrócił więc do Poręby.
W 1898 r. pisarz wydał swój oficjalny debiut- "Nowele". Gdy pięć lat później dostał skromne honorarium za powieść "W Roztokach", rozpoczął budowę nowego domu, ponieważ stara rodzinna chałupa nie nadawała się już do remontu. W 1905 zamieszkał w niewykończonej jeszcze siedzibie, którą nazwał Orkanówką. Ze względu na problemy finansowe pisarza nie została ona nigdy w pełni ukończona.
Wkrótce po zamieszkaniu tam Orkan poznał pracownicę poczty Marię Zwierzyńską i wzięli ślub. Mieli jedną córeczkę- Zosię. Niestety ich szczęście trwało krótko. Maria zmarła, gdy dziecko miało trzy lata. O jej śmierci Orkan dowiedział się dopiero dwa tygodnie po pogrzebie, przebywał bowiem wówczas w jednym z krakowskich szpitali. Wychowaniem Zosi zajęła się siostra pisarza. On sam mimo miłości nie poświęcał jej zbyt wiele czasu- jego głowę zaprzątały bowiem ciągłe troski finansowe.
Jakiś czas później pisarz ponownie się ożenił. Jego wybranką została Bronisława Folejewska.
W 1927 r. pisarz obchodził uroczyście jubileusz trzydziestolecia pracy twórczej. Padł pomysł, żeby przyznać mu stałą pensję twórczą, ale nie doczekał się realizacji. Trzy lata później Orkan otrzymał nagrodę literacką Warszawy, ale nie zdążył jej odebrać. Zmarł 14 maja 1930 r. w Krakowie, gdzie przyjechał do śmiertelnie chorej córki. Zosia zmarła dwa tygodnie później, nieświadoma śmierci ojca.
Pisarz został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, skąd rok później jego trumna z wielkimi honorami została przewieziona na Cmentarz Zasłużonych w Zakopanem.

Kalina Beluch


Źródło: http://pl/wikipedia.org/wiki/WA?adysA?aw_Orkan

Władysław Orkan - twórczość

Okładka - Drogą Czwartaków
Drogą Czwartaków

Swój chrzest bojowy pododdziały pułku przeszły 22 lipca 1915 roku podczas ataku na Majdan Borzechowski. Pierwszym poważnym przedsięwzięciem bojowym 4. pułku piechoty był udział w rozpoczętej 31 sierpnia 1915...czytaj dalej

1
Cytaty Autora

Moskale, z tyłu napadnięci, bronili się mimo to zaciekle. "Twarde to chłopy przy bitce. Taki oficer od maszynowego karabinu... Ja go kolbą po łbie, a ten nic, ino strzela... taki zbój


Więcej
Dodaj cytat tego autora
Reklamy