(Nie)potrzebni

Misja ISAF w Afganistanie dobiega końca, a wraz z nią kilkunastoletnie zaangażowanie Wojska Polskiego w konflikty „na drugim końcu świata”. Żołnierze wracają do domów, ale czy wrócą z wojny? Czy „stamtąd” w ogóle da się wrócić? Co czeka weteranów w kraju, w którym toczy się cyniczna gra między rządem a opozycją? Gra, w której problem wojennej traumy to doskonały pretekst, by dołożyć politycznemu konkurentowi.

Co dalej z armią, która po Iraku i Afganistanie przeżywa kryzys? Czy ambitny plan modernizacji nie okaże się mrzonką?

Autor zabiera nas do ogarniętego chaosem Afganistanu, do "ludzkiej naprawialni" w Ramstein, w zacisze ministerialnych gabinetów. W jednej chwili jesteśmy świadkami krwawej potyczki na Highway One, by zaraz potem znaleźć się w domu wdowy po żołnieżu samobójcy.

Książka będąca swoistym rozrachunkiem autora z tematyką "polskiego Afganistanu", to momentami bardzo bolesna lektura.

Niezwykle aktualna także z powodu wydarzeń na Ukrainie, które prowokują do przemyśleń nad stanem polskiej armii, jej pozycją w społeczeństwie i strukturach państwa.

Informacje dodatkowe o (Nie)potrzebni:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2014 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-64523-10-6

Przeczytane:2016-02-06, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Międzyrzecze. Cena przetrwania
Marcin Ogdowski0
Okładka ksiązki - Międzyrzecze. Cena przetrwania

Wojny miało nie być. Rosja boryka się z poważnymi problemami, a Polski strzegą sojusze i silna armia. Znamy te argumenty, prawda? A jednak konflikt wybucha...

Stan wyjątkowy
Marcin Ogdowski0
Okładka ksiązki - Stan wyjątkowy

W tej książce jest zdrada najwyższych polityków i hierarchów, bohaterstwo szeregowych policjantów i żołnierzy, jest systemowy mechanizm podprogowej agresji...