100 rarytasów z kolekcji militariów w Muzeum Narodowym w Krakowie

Średniowieczne miecze rycerskie, strzelba hrabiny Cosel, szabla „batorówka” po naczelniku powstania listopadowego gen. Janie Skrzyneckim, topór Bohdana Chmielnickiego czy misternie zdobiona „zbroja szacha Sulejmana” – militaria to nie tylko pamiątki historyczne, ale także przedmioty niezwykłej urody, często dekorowane szlachetnymi kamieniami i kruszcami. Można się o tym przekonać, oglądając najnowsze Wydawnictwo Muzeum Narodowego w Krakowie, album „100 rarytasów z kolekcji militariów w Muzeum Narodowym w Krakowie”, opracowany przez kustosza Michała Dziewulskiego.

Zaletą wydawnictwa są piękne, całostronicowe zdjęcia, wykonane w Pracowni Fotograficznej MNK. Natomiast opisy militarnych skarbów Muzeum, pełne historycznych ciekawostek oraz nawiązań do tradycji i literatury, zainteresują z pewnością nie tylko miłośników dawnej broni. Każdemu z eksponatów poświęcony jest niewielki rozdział o intrygującym tytule. Jeden z nich - „Honor rycerza” - opowiada o gotyckiej ostrodze, inny: „Miecz więcej powie niż uczone księgi”, poświęcony parze tureckich szabel, zaczerpnął tytuł ze średniowiecznej poezji arabskiej.

- Wybór tak niewielkiej reprezentacji z liczącej ponad 12 tys. eksponatów kolekcji był boleśnie trudny – przyznaje autor Książki i kierownik Działu Militariów w Muzeum Narodowym w Krakowie Michał Dziewulski. – Nie kierowało mną jedno kryterium, dlatego wśród stu rarytasów znalazły się przedmioty szczególnie cenne zarówno ze względu na swoja wartość artystyczną, jak i historyczną. Na przykład topór Bohdana Chmielnickiego czy para pistoletów, które trafiły do Muzeum jako pamiątka po Tadeuszu Kościuszce, sprezentowana mu przez prezydenta USA Jerzego Waszyngtona.

Informacje dodatkowe o 100 rarytasów z kolekcji militariów w Muzeum Narodowym w Krakowie:

Wydawnictwo: Muzeum Narodowe w Krakowie
Data wydania: 2015-12-02
Kategoria: Albumy
ISBN: 978-83-7581-194-0

Kup książkę 100 rarytasów z kolekcji militariów w Muzeum Narodowym w Krakowie

100 rarytasów z kolekcji militariów w Muzeum Narodowym w Krakowie - opinie o książce