Opis ksiązki
Kup Teraz

52 powody, dla których nienawidzę mojego ojca

Ocena ( 6 osób )
4.2
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2013-07-19
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7574-894-9
Liczba stron: 420
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - 52 powody, dla których nienawidzę mojego ojca
Historia Kopciuszka opowiedziana od tyłu

Zbliża się najszczęśliwszy moment w życiu Lex. W dniu swoich osiemnastych urodzin ma otrzymać od „kochającego tatusia” czek na 25 milionów dolarów. To jej upragniona swoboda i wolność, która należy się „z urodzenia” każdemu członkowi rodziny.

Tymczasem ojciec odracza środki z funduszu powierniczego o 52 tygodnie. Młoda celebrytka znana dotychczas z pierwszych stron gazet, kanałów informacyjnych oraz imprez dla vipów, musi poznać smak pracy.

Barack Obama i Madonna pierwsze kroki robili w barach szybkiej obsługi. Walt Disney zaczynał jako gazetowy. Rod Stewart był grabarzem.
Recenzja
Versatile Linia koment
Na półkach:
Nie ma co ukrywać, 25 milionów dolarów to, kolokwialnie mówiąc, kupa forsy. Nie ma więc co się dziwić, że Lexington z niecierpliwością wyczekuje dnia swoich osiemnastych urodzin, kiedy pieniądze z funduszu powierniczego ojca wreszcie pojawią się na jej osobistym koncie. Dziewczyna już marzy o podróżach po Europie i innych niesamowitych przedsięwzięciach, które będą w jej zasięgu
justa21 Linia koment
Przeczytane:2013-09-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,

W blasku fleszy

 

Gdyby Barack Obama i Madonna nie pracowali w barach szybkiej obsługi, być może nigdy nie osiągnęliby swojej pozycji. Gdyby Walt Disney nie zaczynał jako gazetowy, może nigdy nie stworzyłby rozpalających wyobraźnię filmów i nie powołałby do życia imperium. Gdyby Rod Steward nie zaczynał jako grabarz, być może nigdy nie znalazłby w sobie tyle siły, aby przebijać się na rynku muzycznym. Przypadków wielkich osób, znanych na całych świecie ze swoich zasług czy osiągnięć w danej dziedzinie, jest wiele

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
NataliaLena plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Życie celebrytek i celebrytów to temat - rzeka. Nie ma dnia, by na plotkarskich portalach nie pojawiały się informacje o imprezach, rozbitych samochodach, uzależnieniach, odwykach czy nowych romansach sławnych i bogatych. Paparazzi na nich polują, fani ich obserwują, a oni? Czasem są gotowi zrobić wszystko, byle tylko o nich pisano. W tej celebryckiej grupie spory odsetek stanowią dziedziczki fortun. Wśród nich jest również Lexington Larrabee, siedemnastoletnia spadkobierczyni, której historia zaczyna się od wjechania na podwójnym gazie w sklepową witrynę. Tak dzięki książce ,,52 powody, dla których nienawidzę mojego ojca", po raz kolejny wkraczamy w świat sławnych i bogatych.

Lex odlicza dni do swoich osiemnastych urodzin, kiedy to oficjalnie dostanie opiewający na okrągłą sumkę czek. Niestety, przez jej wybryk wypłata zostaje wstrzymana na kolejne 52 tygodnie, a dziewczyna do tego czasu musi podjąć niskopłatną pracę w 52 różnych zawodach. Jakby tego było mało, dozór nad nią przejmuje nowy stażysta w firmie jej ojca. Początkowo Lexi i Luke mają ochotę się pozabijać. Początkowo Lexi jest zdolna zrobić wszystko, byle tylko wymigać się od pracy, początkowo... Ale co będzie później?

Książka jest przewidywalna, tutaj Ameryki nie odkryłam - powieść określana mianem ,,chick-lit" ma stanowić prostą i niewymagającą lekturę w domyśle kierowaną do kobiet, tak więc w dużej mierze opiera się ona na schematach. Działa to na podobnej zasadzie co komedie romantyczne: spotykają się - > nawiązuje się nić porozumienia (albo i nie) -> kochają się -> tuż przed końcem dochodzi do awantury -> happy end. Z kolei jeśli widzieliście przynajmniej jeden film dla nastolatków o bogatej dziewczynie, która chce/musi zakosztować innego życia, to wiecie już, jak potoczą się wszystkie wątki. Szkoda trochę, że autorka nie spróbowała dodać czegoś nowego, co odświeżyłoby tę historię o Kopciuszku. Na tle schematu nawet najmniejszy ,,twist" może zdziałać cuda.

Najmocniejszą stroną powieści jest Lexie oraz humor, który jej towarzyszy. Dziewczyna ma stanowić portret typowej nastoletniej celebrytki - rozpuszczonej imprezowiczki bez grama rozsądku. Taka postać raczej nie może sobie zaskarbić sympatii czytelnika, prawda? Nic bardziej mylnego! Już od pierwszych stron widzimy dwie twarze Lex i doskonale zdajemy sobie sprawę, co nią kieruje. Rozwydrzona księżniczka jednocześnie jest sympatyczną nastolatką, choć to może wydawać się niemożliwe. W jej postaci ciekawie połączono dwa światy, dzięki czemu czytelnik nie musi przez całą powieść użerać się z różową damulką. Widzimy samotną dziewczynę i imprezowiczkę; bogaczkę, której brakuje podstawowych rzeczy, jak miłość i przyjaźń. Lex jest wielowymiarową postacią, choć nie można powiedzieć, by jej metamorfoza była czymś zaskakującym. Nie do końca z kolei trafiła do mnie przemiana ojca Lex. Cały czas przemykał gdzieś ukradkiem, kreowany na zimnego i niedostępnego pracoholika, a tu nagle na ostatnich kartach książki piorun strzelił i mamy zupełnie innego człowieka. Tym bardziej trudno w to uwierzyć, gdy Lex stwierdza, że od dwunastu lat nie są rodziną, tak bardzo się od siebie oddalili.

Ciekawie przedstawiono świat sławnych i bogatych, jeśli chodzi o zachowywanie pozorów. Czasem wręcz nabierało to karykaturalnych rozmiarów. Często przyłapywałam się na tym, że współczułam Lexi życia w takim ,,cyrku", gdzie praktycznie każda z osób ma maskę, której nie zdejmuje nawet przy najbliższych. Jeśli z kolei chodzi o wątek romantyczny, to ,,ujdzie w tłumie" - jak i całość, on też opiera się na schemacie i daje się bezboleśnie śledzić.

Pomysł 52 prac byłby naprawdę warty uwagi, gdyby nie fakt, że autorka szybko go porzuciła. Dokładniejszy opis ma bodajże z pięć prac, reszta ograniczona jest do jednego zdania w sprawozdaniu, jakie Lexi wysyła Luke'owi. Choć właściwie ta ,,reszta" też nie obejmuje całości - jeśli dobrze pamiętam, bezimiennymi pozostały 32 prace. Nie chodzi mi o to, by autorka opisywała mozolnie każde z zajęć, ale biorąc pod uwagę, jak z przymrużeniem oka potraktowano powyższą piątkę (zmagania z odkurzaczem czy malowanie zmarłej to bez wątpienia ciekawsze rozdziały ;)), to chciałoby się więcej takich humorystycznych scenek.

,,52 powody..." to powieściowa ilustracja do powiedzenia, że pieniądze szczęścia nie dają. Dzięki prostemu językowi oraz dużej dawce humoru, powieść czyta się błyskawicznie. Choć dobrze wiemy, co czeka na nas w zakończeniu, to i tak strony umykają spod palców w iście ekspresowym tempie. Jest to czytadło, które z powodzeniem można zabrać na plażę albo do pociągu.
pinkcafe plusminus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
W najbliższym czasie na pewno nabędę.
Betsy plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-03, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2013 roku,Do recenzji,Literatura zagraniczna,Mam,
Widziałam już wiele opinii na temat tej książki i większość była pod wrażeniem twórczości pani Brody. Lekka, z humorem, ciekawie opowiedziana historia. Zgadzam się, lekka, z humorem, w miarę ciekawie napisana. Ale na tym rewelacje się kończą. ,,52 powody, dla których nienawidzę mojego ojca" to tytuł jak każdy inny, nie wyróżnia się, nie jest czymś zupełnie nowym. Bo takich powieści, czy scenariuszy filmowych, powstało wiele...
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
czarniutka21 Linia koment
Przeczytane:2016-02-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Wyzwanie - 52 książki 2016,
Simi_48 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
elfijka Linia koment
Przeczytane:2015-06-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2013-09-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Mam,
silverraven Linia koment
Przeczytane:2013-11-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Czytadła/Literatura kobieca,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - 52 powody, dla których nienawidzę mojego ojca Żar mrozu
Patricia Briggs
Okładka - 52 powody, dla których nienawidzę mojego ojca Ołowiany świt
Michał Gołkowski
Okładka - 52 powody, dla których nienawidzę mojego ojca Ja, Inkwizytor. Łowcy dusz
Jacek Piekara
Okładka - 52 powody, dla których nienawidzę mojego ojca Przebudzenie Lewiatana. Część 2
James S.A. Corey
Okładka - 52 powody, dla których nienawidzę mojego ojca Księżniczka
Andrzej Pilipiuk
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów