Okładka książki -

Ocena: 0 ( głosów)

Avatar użytkownika - Dorota_Dega
Dorota_Dega
Przeczytane:, Ocena: 6,
Ta lektura mną wstrząsnęła. Może nie sama książka, a kontekst, w którym powstawała. Zadziwia mnie dojrzałość 14-letniej dziewczynki, jej mądrość życiowa i świadomość siebie, swoich poglądów, postaw i zachowań. Sam dziennik jest niezwykły, gdyż na przestrzeni dwóch lat ukazuje przemianę z beztroskiego dziecka, w pełni dorosłą mentalnie osobę. Nieprzeciętnie inteligentną, szybko uczącą się, wrażliwą, emocjonalną. Niby zwykła nastolatka wchodząca w burzliwy okres dojrzewania, a jednak w niezwykłej, ekstremalnej sytuacji. Myślę, że wielu ze starszych czytelników (a nawet ja- mimo iż dwudziestoletnia), odnajduje w tej bohaterce siebie z przed lat, gdy problemy naszej kształtującej się osobowości przysłaniały nam cały świat. Pod tym względem Anne Frank nie różni się od współczesnych młodych dziewcząt. Zaskakuje natomiast jej dojrzałe i filozoficzne myślenie, które kształtuje się na przestrzeni dwóch lat, w czasie których wraz z rodziną i znajomymi ukrywają się przed Nazistami. Przerażające i smutne jest zakończenie tej historii - ostatecznie ukrywający się Żydzi (8 osób) w oficynie w Amsterdamie, zostają zdemaskowani i wywiezieni do różnych obozów pracy, zagłady. Trudno pogodzić się z faktem, że tak wybitna, nieprzeciętna, wyjątkowa osoba po prostu przestała istnieć u progu swego życia. Tylko dlatego, że była Żydówką... Niesprawiedliwe! A nasuwająca się refleksja jest taka, że była to jedna spośród kilku milionów! Ile innych tak wspaniałych osób spotkały te tragiczne losy? Czasem nie mogę uwierzyć , że tak okropne rzeczy działy się naprawdę.
Top 5 książek
Złodziejka książek