Opis ksiązki
Kup Teraz

Łatwopalni

Ocena ( 30 osób )
5.1
Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2013-09-25
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-63622-29-9
Liczba stron: 340
Dodał/a książkę:Alex9
Recenzja - Łatwopalni

Dolny Śląsk, poniemiecka przeszłość, spalona słońcem ziemia, intensywna, mieniąca się kolorami jesień i małe miasteczko u stóp gór. Tam przyjeżdża on, mężczyzna, który wciąż ucieka. Kiedyś wydarzyło się coś, przez co już nigdy nie będzie mógł normalnie żyć,nie zazna spokoju. Ale spotyka ją, śliczną nauczycielkę, której brakuje wiary w siebie i którą dusi małomiasteczkowy konwenans. Ich spotkanie jest jak cud, jesień wybucha, słońce pali, rodzi się miłość. Ale los zadrwi znowu, z obojga.

Recenzja
justa21 Linia koment
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,

(…) Sztuką jest po prostu… żyć. W równowadze. Żyć tak, aby nie patrzeć w przyszłość z nienawiścią. Aby dostrzec w niej wszystko to, co było dobre i piękne. Żyć tak, aby uświadomić sobie wszystkie błędy, które się popełniło i starać się już więcej nie iść tą błędną drogą (…).  

 

Wszyscy popełniamy błędy. Jedne pociągają za sobą mniejsze konsekwencje, na skutek innych wywieramy wpływ nie tylko na swoje życie, ale i znacząco zmieniamy życie innych

cyrysia Linia koment
Przeczytane:2013-09-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2013 roku,

Prawdziwe życie to nie bajka ani film. Raz z powodzeniem idziesz naprzód, by innym razem spaść na samo dno. Jarek Minc też myślał, że ma cały świat u swych stóp. Jednak pewnego dnia, cztery lata temu, jego marna egzystencja zmieniła się w nicość. Od tego momentu tragiczna przeszłość ciągnie się za nim niczym złowrogi cień. Mężczyzna ciągle zmienia miejsce pobytu, zamieszkania, pracy, lecz nigdzie nie znajduje ukojenia. Tym razem obiera kolejny cel - małe miasteczko koło Wałbrzycha. Już pierwszego dnia spotyka uroczą Monikę Rudzką, nauczycielkę z pobliskiej podstawówki, która budzi w nim dziwne drżenie i tęsknotę serca

Alex9 Linia koment
Na półkach:
Kochać, jak to łatwo powiedzieć Kochać, to nie pytać o nic Bo miłość jest niepokojem, Nie zna dnia, który da się powtórzyć.   Nim padnie słowo kocham, zazwyczaj jest wiele chwil niepewności, emocje zaś są ogromne. Miłość nie zawsze jest łatwa i prosta. Czasem przypomina jazdę kolejką górską - od euforii po momenty, kiedy serce zamiera ze strachu, wiele nagłych zakrętów
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
asurowiec plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,
Książka bardzo mnie wciągnęła, porusza wiele kwestii zwyczajnych, a dzięki temu rodzą się pomysły na rozwiązania w swoim życiu. Skłania do refleksji, zadumy i zatrzymania nad własnym życiem. Monika - bohaterka , to z pozoru kobieta zwyczajna, Jarek też. Spotyka ich zaskakujący przebieg zdarzeń. Polecam
izabela81 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,
Jarek to mężczyzna, jakiego pragnie każda kobieta - przystojny, wykształcony, inteligentny. Jednak żyje on przeszłością. Nie potrafi uporać się z tym, co go spotkało. Nigdzie nie potrafi zagrzać na dłużej miejsca, aż do momentu, w którym spotyka Monikę. Kobieta ma pełno problemów i sekretów. Czy tych dwoje będzie potrafiło stworzyć szczęśliwy związek i zapomnieć o tym co było? I uporać się z tym, czego nie mogą już zmienić? Erotyka, która pojawia się w powieści jest opisana w sposób subtelny, elegancki i nie przesłaniający problemów bohaterów.
Byłam zaskoczona zakończeniem powieści, które nie daje jednoznacznej odpowiedzi co do losów bohaterów...

Pojawiają się utwory w wykonaniu m.in. Dido, Artura Gadowskiego, Juli, Justina Timberlake'a, One Republic, Rihanny, Lemona, Maryli Rodowicz, Anity Lipnickiej czy Iry. Moim zdaniem utwory dobrane do rozdziałów wspaniale!

To lektura dająca do myślenia, powodująca refleksję i zadumę. Polecam!
Z niecierpliwością czekam na drugą część "Łatwopalnych".
basia02033 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiażki 2016,Przeczytane w 2016,
Książka super już kolejna część rozpoczęta :) Spotykanie dwóch dusz po przejściach. Monika zostaje zdradzona przez swoją młodzieńczą miłość a Jarek ma ogromną dziurę w sercu i żal do siebie o wypadek w którym stracił ukochaną żonę i małego synka. Wydaje się że nareszcie ich życie nabrało sensu... aż tu pewnego dnia Jarek wyjeżdża do swojego rodzinnego miasteczka i słuch po nim ginie... a Monika zaczyna spotykać się ze swoim byłym chłopakiem z odzysku. Czy powrót Jarka zmieni jej życie....
beatrycze66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Bardzo ciekawa a zarazem wiarygodna historia,która może dotyczyć każdego z Nas,rozterki i zagmatwane losy głównych bohaterów i ciągłe zawirowania prowadzą do wielu zwrotnych sytuacji.........
asymaka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,
„Łatwopalni” Agnieszka Lingas –Łoniewska RECENZJA PRZEDPREMIEROWA


NAJTRUDNIEJ JEST WYBACZYĆ SAMEMU SOBIE


„Bo nie jest sztuką żyć na granicy, obarczać siebie i wszystkich dookoła winą, szukać zapomnienia w alkoholu, ryzykować, tropić własną przeszłość i rozpamiętywać ją wciąż i wciąż, bez końca. To każdy potrafi, bo to jest takie proste, idziesz za swoimi emocjami i dajesz im sobą zawładnąć. Ale sztuką jest po prostu… żyć. W równowadze. Żyć tak, aby nie patrzeć w przeszłość z nienawiścią. Aby dostrzec w niej wszystko to, co było dobre i piękne. Żyć tak, aby uświadomić sobie wszystkie błędy, które się popełniło i starać się już więcej nie iść tą błędną drogą.”*


„Łatwopalni” to historia, w której poznajemy Jarka, mężczyznę, jakiego pragnie każda kobieta: przystojnego, wykształconego, inteligentnego, jednak żyjącego przeszłością. Nie potrafi on się uporać z tym, co go spotkało, co mu się przydarzyło. Bolesne przeżycia nie pozwalają mu żyć normalnie, na jego twarzy nie pojawia się uśmiech. Mężczyzna stale zmienia miejsce pobytu, zamieszkania, pracy. Niczego nie czuje, nigdzie nie zagrzewa miejsca, aż do momentu, w którym spotyka JĄ.


Ona to Monika, kobieta mająca masę swoich własnych problemów, sekretów, demonów przeszłości. Czy tych dwoje ma szansę na spokojny związek, na prawdziwe uczucie, na życie szczęśliwe, z dala od tego, co było? Czy uda im się zostawić to, co minęło daleko za sobą, uporać się z tym, czego nie mogą już zmienić?


Autorka porusza tu masę problemów, które przydarzają się ludziom od wieków, które mogą dotyczyć każdego z nas. Uczula nas na to, co ważne, istotne, wskazuje drogę, którą warto kroczyć, byśmy byli szczęśliwi, zadowoleni, kochani. W sobie tylko znany sposób umiejętnie przeprowadza nas przez tę opowieść, odsłaniając sekrety i tajemnice, nie tylko naszej dwójki bohaterów. Jest tu i subtelna namiętność, rozpalająca zmysły i pobudzająca wyobraźnię, a wszystko idealnie skrojone i doskonale uszyte na miarę naprawdę niebanalnej, arcyciekawej historii.


Mamy tu do czynienia z wieloma fascynującymi, pełnymi emocji sytuacjami, pisarka nie pozwala nam złapać tchu, spokojnie przejść z jednego elementu fabuły, w kolejny. Wciąż dzieje się coś godnego uwagi, wywołującego silne uczucia w nas, czytelnikach. Agnieszka Lingas - Łoniewska umiejętnie operuje akcją, jej postaci są wyraziste, prawdziwe, postępują  w sposób nieoczekiwany. Naprawdę nie można przewidzieć, co za chwilę się wydarzy, a już zakończenie… Jest niebywale zaskakujące i  podobało mi się szczególnie.


Nie jest to książka, o której możemy szybko zapomnieć, odłożyć ją na półkę i nie myśleć o niej. Wzbudzi w nas wiele uśpionych emocji, może wspomnień? Pomoże zrozumieć, poukładać sobie wszystko, wyjaśni i wytłumaczy wiele tajemniczych zachowań. Może i my postanowimy za jej sprawą naprawić błędy przeszłości, odezwiemy się do kogoś, z kim mamy niewyjaśnione sprawy, a może sami sobie mamy coś do zarzucenia, do naprawienia, do wybaczenia?

Najtrudniej jest wybaczyć samemu sobie, ale na pewno warto próbować, bo życie jest tylko jedno i lepiej być szczęśliwym, niż samotnym…


Dla miłośników Dolnego Śląska będzie to naprawdę nie lada kąsek, ponieważ autorka to tam umiejscowiła akcję powieści. Mamy tu i Wrocław, i Wałbrzych, i Zamek Grodno, jest Palmiarnia w Lubiechowie i wiele innych ciekawych miejsc. Podobały mi się też piosenki, przy jakich tworzona była ta książka, jest tu moja ulubiona wokalistka, Anita Lipnicka i jej „Mosty”.


Agnieszka Lingas – Łoniewska w swojej najnowszej powieści pokazuje nam, jak trudna i bolesna może być miłość, jak skomplikowane bywają relacje międzyludzkie, jak ludzie potrafią sami sobie utrudniać życie, jak się nie rozumieją, nie rozmawiają ze sobą, nie radzą sobie z emocjami, ze wspomnieniami. Żal i złość, pretensje do samych siebie, nieumiejętność wybaczenia samym sobie, to wszystko możemy znaleźć w tej powieści. Nie będzie to lektura prosta, łatwa i przyjemna, ale dająca do myślenia, powodująca zadumę, zmuszająca do refleksji.


Ciężko jest zrozumieć, jak ktoś, kto kocha, może nas tak bardzo zranić, spowodować, że wszystko traci sens, że może zawieść nasze zaufanie, zniszczyć to, co razem tworzyliśmy z mozołem i trudem. Niestety, gdybyśmy nie kochali, strata nie bolałaby nas tak mocno, nie czulibyśmy się aż tak bardzo zranieni, skrzywdzeni, sponiewierani.

Polecam całym sercem.*cytat pochodzi z książki


„Łatwopalni” Agnieszka Lingas- Łoniewska, Wydawnictwo Filia, premiera 23 września 2013
takahe plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku,Patronowały Granice.pl -przeczytane,
Łatwopalni to moje pierwsze spotkanie z twórczością tej pisarki. Jest to udany początek zaznajamiania się z twórczością pani Agnieszki. Wiele moich znajomych jest już po lekturze tej książki, więc nie mogłoby być inaczej abym i ja dołączyła do tego zacnego grona. Moim celem stała się cała seria "Łatwopalni".
Książka należy trochę do gatunku romansów ale nie jest jak typowy romans przesłodzona.
Monika i Jarek to dwoje ludzi doświadczonych przez los. Ona została zraniona przez swoją pierwszą nastoletnią miłość. On natomiast w wypadku traci bliskie sobie osoby. Za sprawą losu ich drogi się łączą. Stają się sobie bliscy co ma pozytywny wpływ na walkę z demonami przeszłości.
danonk plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-21, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,polskie czytanie,
No ładnie, jestem w opozycji do opinii, które czytałam o tej książce. Dla mnie jest harlequin pierwszej wody. O ile historia opisana w tej książce jest całkiem ciekawa, mówi o wpływie przeszłości na nasze życie, to sposób jej napisania, język jest jak dla mnie "łopatologiczny", za prosty, pełen mocnych, wielkich słów. Monika jest nauczycielką w małej miejscowości, poranioną przez swojego pierwszego i jedynego mężczyznę. Spotyka na swojej drodze mężczyznę marzenie każdej kobiety,twardego faceta na motocyklu, artystę, byłego lekarza. Jarek jest jednym wielkim smutkiem. W wypadku samochodowym, który spowodował ginie żona i syn. Dwoje poranionych spotyka się i wydaje się, że jest recepta na udane życie. Niestety nic nie jest takie proste. I całe szczęście(dla mnie oczywiście). Jest w tej książce duży potencjał. Ale ten język! Przepraszam wszystkich, których uraziłam tą opinią. No cóż.
biedro_nka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-07, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Nie zachwyciły mnie losy bohaterów opisane w powieści Łatwopalni. Zachowują się oni trochę nieracjonalnie, chociaż młodzieńcze lata mają już dawno za sobą ich decyzje przez nich podejmowane są dziecinne.
Może i pomysł powieści był dość ciekawy:
kobieta z przeszłością, mężczyzna po przejściach. Ona - spokojna nauczycielka rozczarowana miłością, on - zwariowany motocyklista, artysta, do tego lekarz - rozczarowany i złamany przez życie. Mogło być pięknie, ale niestety...
Całość jest bardzo przewidywalna, wieje nudą.
Niestety nie było oczekiwanego dreszczyku emocji przy odwracaniu kolejnych kart...
Sil plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-30, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Posiadam,

Czy pierwsza miłość może być tą ostatnią? A może, tak jak mówi stare porzekadło, nigdy nie powinno wchodzić się dwa razy do tej samej rzeki? Tylko co nią jest? Kiedy można uznać, że coś jest już przedawnione i nie powinno się już z tego korzystać, do tego wracać? Kiedy można uznać, że do TEGO uczucia wracać się nie powinno? Czy ktoś w ogóle zna odpowiedź na to pytanie?


 


Jarosław Minc został totalnie poturbowany przez życie. Niestety, i to jest najbardziej tragiczne, poturbowany został na własne życzenie. Stracił wszystko co ważne, a potem zrezygnował z tego, co mu zostało, bo nie uważał, by na to zasługiwał. W końcu jest nikim. Szczęście nie jest dla niego. Porzuca wszystko nim pomyśli, że znalazł swoje miejsce na ziemi. Ucieka, ciągle ucieka. Jest niczym renegat. Gdy tylko zaczyna gdzieś czuć się za dobrze - pokuje torbę, zakłada na głowę kask orzeszek i znika. Jarek jest swoim najsroższym oprawcą. Jest swoim największym wrogiem.


 


Monika Rudzka dawno temu usnęła, najnormalniej w świecie przymknęła oczy i zamknęła się na świat. Od dziesięciu lat jest, ale jakby jej nie było. Z nikim się nie spotyka. Poza nauczaniem dzieci w miejscowej szkole, nie podejmuje się zbyt wielu zajęć. Od czasu do czasu spotyka się ze swoją przyjaciółką - Sil i... to tyle. No oczywiście poza okazjonalnym unikaniem byłego chłopaka, który mimo tego, że dekadę temu porzucił ją dla innej - wciąż rości sobie wobec niej pewne prawa. A Moni, cóż, nie zapomniała jak ją skrzywdził, jak wiele zmienił w jej życiu, jak bardzo namieszał jej w głowie, jak wielką dziurę po sobie zostawił w jej sercu. Przestrzeń, której nikt i nic nie mogło zastąpić. Tak przynajmniej się jej wydawało. Do czasu...


 


Pewnego jesiennego dnia do niewielkiego miasteczka, znajdującego się nieopodal Wałbrzycha, przyjeżdża Jarek. Jego wielka maszyna, mrucząc niczym kotka, zwraca uwagę wszystkich, których mija po drodze. To kolejny punkt na mapie jego wiecznej tułaczki. Tu fucha, tam jakaś niepowtarzalna okazja. Tu spędzi trzy tygodnie, tam zagości na miesiąc - i rusza dalej. Byle nie zostawiać po sobie żadnego śladu, nie gromadzić żadnych wspomnień, nie przypominać osoby, którą kiedyś był. Niespodziewanie, w tym zapomnianym przez Boga zakątku Polski, trafia na niesamowitą okazję. Może przez dwa tygodnie uczyć pierwszej pomocy. W miejscowej szkole. Decyzja o pozostaniu w tym miejscu radykalnie odmienia jego życie. To dzięki niej dostaje szansę, by naprowadzić swoje losy na właściwe tory, tylko... czy będzie chciał skorzystać z tej niebywałej okazji? Czy dostrzeże dar, jaki ofiarował mu świat? Czy go nie zaprzepaści? By się tego wszystkiego dowiedzieć, koniecznie należy sięgnąć po jedną z najnowszych powieści Agnieszki Lingas-Łoniewskiej, a mianowicie po Łatwopalnych.


 


Książka, którą właśnie po raz drugi miałam okazję przeczytać, jest dość niezwykła. Radykalnie odbiega od ram, w które można ją wpasować na podstawie serii, w której została wydana. Seria z tulipanem, którą kilkanaście miesięcy temu zaprezentowało na rynku wydawnictwo Filia, miała gromadzić polskie powieści erotyczne. Poprzednie pozycje z tej serii śmiało można tak określić, jednak z Łatwopalnymi nie jest już tak prosto. Łatwopalni to dramat. Łatwopalni to romans. Łatwopalni to obyczaj. Ale czy erotyk? Oczywiście nie brakuje w tej powieści scen łóżkowych, jednak, jest ich stosunkowo niewiele (w porównaniu do reszty serii). Czy to źle? Nie według mnie. W opinię innych staram się nie ingerować. Dla mnie to bardzo wyważona i poważna powieść. Poruszająca tematy z gruntu trudne i raczej omijane w literaturze - przynajmniej w tej, która z definicji powinna być łatwa i przyjemna. Bohaterowie wykreowani przez autorkę są niczym prawdziwe postaci. Poruszają czytelnika do głębi i tak przeżywają swe fikcyjne życie, jak to mają w zwyczaju robić ludzie z krwi i kości. Prosto. Nieskomplikowanie. Po najmniejszej linii oporu. Tak jest oczywiście nim akcja w pełni się rozwinie, nim bohaterowie zaczną podążać zupełnie nowymi, niezbadanymi jeszcze przez nikogo ścieżkami.


 


Powieść wciąga, jest interesująca i porywająca, bardzo dobra i dojrzała. Przemyślana. Porusza ważne kwestie, dotyka bolesnych tematów. Potrafi wywołać burzę emocji. Lektura jednego rozdziału wywołuje uśmiech na twarzy czytelnika, lektura kolejnego równoznaczna jest z powodzią łez. Łatwopalni dają emocjonalnego kopa. Zdecydowanie warto sięgnąć po tę książkę, szczególnie, że już wiadomo, że na wiosnę spodziewać możemy się kolejnej części. 


 

atena plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Bardzo mi się spodobała pierwsza cześć Łatwopalnych, z niecierpliwością czekam na kolejne części (ciągle są w wypożyczeniu w bibliotece). Chcę poznać jak dalej potoczyły się losy Jarka i Moniki. Czy przeszłość w dalszym ciągu będzie
agatrzes plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-22, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Mężczyzna po przejściach, kobieta z przeszłością -  „pachniało” romansem, a w środku niepowtarzalna historia, której napisania nie powstydziłoby się samo życie. Sięgając po „Łatwopalnych” liczyłam na ciekawą i przyjemną lekturę, ale nie przypuszczałam, że autorka zabierze mnie na emocjonalny rollercoaster i pozostawi rozsypaną z mętlikiem w głowie.


Agnieszka Lingas – Łoniewska, autorka popularnych powieści m.in: „Bez przebaczenia”, „Zakład o miłość”, „W szpilkach od Manolo” oraz trylogii „Zakręty losu”. Propaguje polską prozę i tworzy w internecie stronę „Czytajmy Polskich Autorów”. Miłośniczka zwierząt i ostrych dźwięków. Proces twórczy wspomaga muzyką, a listę utworów towarzyszących Jej podczas pisania publikuje na końcu książki w formie playlisty.


„Łatwopalni” to historia dwojga ludzi, których drogi nieoczekiwanie krzyżują się. Ona - trzydziestoletnia nauczycielka z małego miasteczka. Była dziewczyna syna lokalnych Carringtonów. Zmagająca się z duchami przeszłości i mająca problemy w relacjach z matką, przekonaną, że jedną decyzją Monika przekreśliła swoją szansę na szczęście. On – uciekający od przeszłości samotnik, który sam wymierzył sobie najwyższy wymiar kary. Zmierzający donikąd nomada, przeświadczony, że nie zasługuje na spokój, wytchnienie czy szczęście. Tych dwoje więcej dzieli niż łączy, a jednak ślepy los sprawił, że doszło do spotkania, które na zawsze odmieniło życie każdego z nich.


Autorka z pozornie banalnej historii stworzyła niesamowitą opowieść o miłości, walce z samym sobą i dokonywaniu trudnych wyborów. Pozwoliła czytelnikowi wejść z butami w życie bardzo „poharatanych” ludzi, którzy nie potrafią poradzić sobie z widmem przeszłości powracającej, jak zły duch, męczącej i zamieniającej życie w koszmar. Monika i Jarek mają szansę zacząć wszystko od nowa i pójść za głosem serca, ale wcale nie jest ławo kochać, kiedy nie dokonało się ostatecznego rozrachunku z tym, co było. Czas leczy rany, ale niektóre obrażenia są tak głębokie, że niekiedy wybaczenie nigdy nie przychodzi.


„Łatwopalni” to książka którą pochłania się, zbyt szybko osiągając drugi brzeg. Autorka gra na emocjach czytelnika, jak na pianinie uderzając w najbardziej wrażliwe struny. Uczucie i emocje towarzyszące bohaterom są tak namacalne, że wylewają się wprost na odbiorcę i nie sposób zachować objętości. Czułam suchość w gardle, momentami miałam oczy mokre od łez i mętlik w głowie. Pisarka bardzo sprawnie operuje słowami i nie potrzebuje ich wielu, żeby wprowadzić czytelnika w odpowiedni nastrój i bawić się jego uczuciami.


Bohaterzy wykreowani są po mistrzowsku, a ich portrety psychologiczne dopracowane w każdym szczególe. Nie miałam najmniejszego problemu ze zrozumieniem ich postępowania, rozterek i targających nimi uczuć. Choć nie zawsze zgadzałam się z ich wyborami, a czasem miałam ochotę wstrząsnąć jednym czy drugim, to rozumiałam, że mają prawo do własnych decyzji. Autorka nie zapomniała też o postaciach drugoplanowych, którym nie zabrakło wyrazistości, charakteru i bagażu doświadczeń.


Pisarce udało się oddać klimat małej miejscowości, gdzie trudno zachować prywatność, a najmniejszy incydent staje staje się źródłem plotek i sensacji. Pokazała wścibskie sąsiadki, które nie mają czasu „posprzątać” na własnym podwórku, a za płotem dostrzegą najmniejszy szczegół i wyciągną „odpowiednie” wnioski. Nie zabrakło też wycieczki po Dolnym Śląsku – pojawia się Zamek Czocha, Zamek Grodno, Zamkowa Góra w Wałbrzychu, Palmiarnia w Lubiechowie i zlot motocyklowy w Bielawie.


Mnie książka pochłonęła od pierwszych stron, wzbudziła moje zainteresowanie do tego stopnia, że walczyłam ze snem o każdą stronę. Na pozór prosta historia okazała się zaskakującą, fascynującą i  nieprzewidywalną opowieścią, o miłości, podejmowaniu trudnych decyzji, popełnianiu błędów, poświęceniu i życiu, które nie zawsze układa się tak, jak byśmy chcieli. O figlach losu, który pozwala poczuć smak szczęścia, aby za chwilę zabrać wszystko, co najcenniejsze. Nie ckliwa, nie nasycona wyznaniami  a mimo wszystko pokazująca potęgę uczucia, które przychodzi, mimo że wcale go nie zapraszamy i niczym tornado burzy poukładany świat.


Po spotkaniu z  „Łatwopalnymi” trudno się pozbierać. Ja długo po zamknięciu książki nie mogłam dojść do siebie, a rozbudzone emocje nie dawały mi spokoju. Ta lektura na zawsze pozostanie w moim sercu i żałuję, że nie mogę zresetować „kawałka” pamięci, żeby przeżyć to jeszcze raz. Powieść polecam wszystkim dziewczynom starszym i młodszym, marzycielkom i tym twardo stąpającym po ziemi. Jeżeli nie boicie się wystawić na ciężką próbę swojej wrażliwości, narazić głowy na mętlik, a serce na tachykardię, to ta lektura jest dla Was.  Pani Agnieszko "chapeau bas".
sarenka29 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
http://ksiazeczkidopoduszki.blogspot.com/2013/12/agnieszka-lingas-oniewska-atwopalni.html
Karmelek3 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Najlepsza książka jaką dotychczas przeczytałam.
archer81 plusminus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:Droga Tachykardio!


To była chyba pierwsza z niewielu książek Agnieszki Lingas – Łoniewskiej którą nie rzucałam podczas czytania. Nie wkurzałam się na Autorkę w trakcie opowiadanej historii głównych bohaterów. Nie wydaje Ci się, że to jakiś postęp? Za to, zarwałam dwie noce. A kiedy doszłam do ostatniej kropki to poczułam ból koło serca, że to już koniec i więcej nie będzie. Bardzo chciałabym podzielić się z Tobą opinią o tej książce, ale mam totalną pustkę w głowie i szybsze bicie serca. Nie wiem dlaczego. Czekaj, zbieram się w sobie i postaram się coś na jej temat Ci opowiedzieć by zachęcić Cię do jej przeczytania. Siedzisz wygodnie? To zaczynam. Za chaos z góry przepraszam, ale sama wiesz, że czasem ciężko ubrać w ładne zdania to co siedzi pod kopułą.


Monika mieszka w małym miasteczku, gdzie każdy wie wszystko o każdym. Jest nauczycielką w pobliskiej szkole. Mieszka razem z matką. Wiele lat temu została porzucona przez miłość swojego życia, przez co zatraciła pewność siebie oraz nadzieję, że może zasługiwać na miłość. Jarek od momentu kiedy jego szczęśliwy świat runął w gruzach podróżuje po kraju nigdzie nie mogąc osiąść na dłużej. To jego pokuta za to co się wydarzyło w przeszłości. Obydwoje zranieni przez los wpadają  na siebie. Czy uda im się wykorzystać szansę jaka została im podsunięta pod nos? Czy On mężczyzna owładnięty demonami przeszłości dopuści do swojego życia inną kobietę? Jaką tajemnicę ukrywa Jej matka?


Agnieszka tym razem napisała dojrzalszą niż dotychczas powieść. Nadal jest w niej masa różnorakich uczuć. Więc znajdziesz ich tutaj całą gamę: od nienawiści, miłości, po tęsknotę za ukochaną osobą. Jest też ból po stracie najbliższych i walka o przetrwanie.


Zastanawiam się czy gdybym nie była w takim momencie życia, to czy odebrałabym tę książkę znacznie inaczej? Myślę, że tak. Niemniej jednak czułam ból, miłość, strach i coś co rozrywało moje serce. Nie wiem co to było, ale „mam to” zawsze podczas czytania książek Agnieszki. Wiele razy powtarzałam, że Aga niszczy, wręcz miażdży emocjonalnie czytelnika. Tym razem też tak było.


Nie wiem dlaczego, ale miałam nadzieję na książkę z większą ilością erotyki. Bo przecież „Seria z tulipanem” ponoć taką miała być. Taki właśnie był „Mistrz” Kasi Michalak. Pełen odważnych scen. Jednak dochodzę do wniosku, że co za dużo to nie zdrowo. Mimo iż od przybytku głowa nie boli.


Jak to zwykle bywa w książkach Agnieszki Lingas – Łoniewskiej historia wciąga od pierwszych stron. A kiedy zagłębiamy się w losy bohaterów, nie możemy się nudzić bo akcja na to nie pozwala. Oczywiście nie można zapomnieć o bohaterach, którzy dostali w dupę od życia.


Jedno wiem na pewno. Długo nie będę potrafiła zapomnieć o tej książce. Będę myśleć o bohaterach i zastanawiać się czy sama postąpiłabym tak samo czy też zrobiłabym wszystko inaczej. Jestem pewna, że książka Ci się spodoba, bo przecież jak ja uwielbiasz historie pełne uczuć i emocji. Polecam!

Pozdrawiam
Archer


ejotek plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Mam,
Styl pisarski Agnieszki Lingas-Łoniewskiej znałam do tej pory jedynie z książki "Zakład o miłość". Był to zresztą udany debiut poznania książek autorki, ponieważ lektura spełniła moje oczekiwania. Gdyby na polskim rynku wydawniczym było mniej tak świetnych powieści (to oczywiście tylko słownictwo tak dobrane, by świetnie pasowało do zdania, bo wcale nie chcę by było ich mniej), to "Łatwopalni" nie czekaliby w kolejce tak długo. Jednak doba ma tylko dwadzieścia cztery godziny i nijak nie potrafię jej rozciągnąć. Jeśli jednak macie tę książkę, nie zwlekajcie tak długo z jej przeczytaniem jak ja.

Jarek Minc jest człowiekiem z trudną przeszłością. W wyniku wypadku samochodowego stracił bliskie sobie osoby: żonę i dziecko. Mimo upływu czasu nie potrafi poradzić sobie z pustką w życiu, więc wsiada na motor i wciąż ucieka. Bez celu, bez planu, bez sensu. Los jednak bywa przewrotny i kieruje jednoślad w pobliże Wałbrzycha, z którym Jarek wiąże miłe wspomnienia ze swojego dzieciństwa spędzanego u dziadków. Kiedy pojawia się w maleńkim miasteczku pod Wałbrzychem na jego drodze zjawia się chłopiec, którego mężczyzna ratuje spod kół nadjeżdżającego samochodu. Dziwnym zbiegiem okoliczności, podczas zdarzenia udaje mu się trafić na wicedyrektorkę szkoły, która dowiedziawszy się iż jest lekarzem proponuje mu przeprowadzenie w lokalnej szkole szkoleń z pierwszej pomocy. Jarosław zgadza się, wszak później się spakuje i ruszy w dalszą drogę. Szukając miejsca, w którym mógłby zatrzymać się na czas szkolenia, dostrzega ładną i intrygującą kobietę. Monika Rudzka mieszka wraz z matką, jest polonistką w szkole (w której szkolenia będzie prowadził Jarek) i na dodatek wynajmuje pokoje na poddaszu. By spełniło się zamierzenie autorki, Jarek oczywiście dostaje pokój u Moniki i między nimi zaczyna coś iskrzyć. Jednak Monika również zostawiła za sobą trudną przeszłość - burzliwy związek z Grześkiem, synem lokalnych bogaczy. Do tego kobieta nie wierzy w siebie, w swoje umiejętności i wdzięk, a także podporządkowuje się miejscowym konwenansom. Mimo, że między Moniką i Jarkiem rodzi się uczucie oraz powstaje coraz większa nić porozumienia, to oboje muszą otworzyć się przed sobą i opowiedzieć o swojej przeszłości. A nie jest to przecież łatwe. Zwłaszcza w tak trudnym dla nich momencie, miłość spadająca niespodziewanie niekoniecznie musi zostać przyjęta przez nich z otwartymi ramionami.

Młodzi starają się wykraść szarej codzienności choć chwile dla siebie, próbują poznać siebie wzajemnie, załagodzić ból i zaradzić koszmarom. Powoli docierają wgłąb drugiej osoby, zwłaszcza podczas wycieczek i momentów we dwoje. Zaczynają uczestniczyć w imprezach u przyjaciół a ich uczucie staje coraz bardziej widoczne dla otoczenia. Ale demony przeszłości wciąż wlewają w ich serca niepokój i jad. Monikę nadal gnębi osoba Grzegorza i jego błagania i wspólną przyszłość. Natomiast Jarek nie może przestać myśleć o swojej winie, stracie i bólu, z którym już do końca swoich dni będzie musiał sobie radzić. Jednak czy wygra jego uczucie do Moniki? Czy pozostanie w małym miasteczku i będzie budował swoje życie na nowo? O tym musicie przekonać się już z książki.

Autorka opisuje nie tylko obecne życie głównych bohaterów Moniki i Jarka, ale również ich przeszłość, która bez postaci drugoplanowych nie byłaby przecież dla czytelnika zrozumiała. Poznajemy też historię matki Moniki, z którą dziewczyna nie ma zbyt dobrego kontaktu. Z czego to wynika? Co ma wspólnego z tą sprawą rodzina Grześka? Czy matka i córka są w stanie szczerze porozmawiać? Autorka ujęła w książce wiele problemów, z jakimi borykamy się w naszej codzienności, ponieważ oprócz straty bliskich czy rozpadu związku porusza również zagadnienie alkoholizmu ojca rodziny (mąż przyjaciółki Moniki) czy wywieranie nacisku na dziecko, by żyło według wytycznych rodzica (wpływ ojca na Grześka). Jest też opisana trudna sytuacja matki Jarka, która straciła nie tylko synową i wnuka, lecz również ubolewa na ciągłą ucieczką syna.

Książka nie jest zwykłą powieścią, lekkim czytadłem, lecz połączeniem romansu z kryminałem, w którym znajdziemy wątek miłości, ale i dramatu. Agnieszka Lingas-Łoniewska potrafi niesamowicie pisać o uczuciach. Powieść jest nie tylko świetnie napisana pod względem językowym, ma też świetnie skrojoną fabułę, wyraziste postacie, wydarzenia, które nie pozostawiają czytelnikowi czasu na nudę. A w tym wszystkim mnóstwo emocji, uczuć i przemyśleń. A gdy dodać do tej mieszanki jeszcze odrobinę scen romantyczno-erotycznych oraz szczyptę tajemnic rodzinnych sprzed lat... Mamy oto powieść idealną dla nieznoszących nudnej literatury.

"Łatwopalni" to pierwszy tom trylogii, kolejne dwa zostaną wydane jeszcze w tym roku! Nie mogę się już doczekać, by poznać dalsze losy Moniki, Jarka i Grześka. Przecież opisywany tom zakończył się dla mnie totalnym zaskoczeniem i wywołał niemałą złość - jak w takim miejscu można przerwać fabułę tomu pierwszego? Jakie zdarzenia zaskoczą mnie w drugim tomie, którego premiera już w kwietniu?
brightwitch plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-13, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Nie podzielę, niestety, zachwytów nad tą powieścią, ponieważ bardziej kojarzyła mi się ona z harlequinem niż dobrą powieścią o życiowych wyborach i zakrętach. Nie znalazłam tu niczego odkrywczego, autorka posłużyła się utartymi schematami. Nie byłaby to może wielka wada, wszak takich powieści są tysiące, gdyby książka Lingas-Łoniewskiej wciągała i była sprawnie napisana. Tego jednak powiedzieć nie mogę, więc mój wewnętrzny krytyk nie pozwolił mi zapomnieć w czasie lektury o tym, ze czytam banalną historię, okraszoną w dodatku byle jaką polszczyzną.
Modii plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Wciągająca powieść z "elegancką nutą'' erotyki. To lubię.
koshi plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,
Książka "Łatwopalni" uświadamia czytelnikowi, jak trudno jest uciec od przeszłości, ponieważ poczucie winy ciągle daje o sobie znać i wyniszcza psychicznie. Potrzeba ogromnej dozy cierpliwości i delikatności, gdy chce się pomóc takiej zrozpaczonej, zniechęconej osobie. Miłość jednak nie zna żadnych ograniczeń i może się zrodzić nawet w takiej sytuacji. Autorka idealnie oddała emocje, uczucia targające głównymi bohaterami, pokazała życie na prowincji, gdzie każdy o każdym wszystko wie i łatwo rodzą się plotki. Odkryła też trudne relacje między matką i córką, pełne pretensji, wtrącania się, niedopowiedzeń. W powieści pojawił się promyk nadziei na to, że dzięki bliskości, serdeczności, ciepłu, istnieje szansa na pogodzenie się z losem i na rozpoczęcie nowego życia. Przecież nie ma już sensu zadręczać się tym, na co i tak nie ma się wpływu - to niczego nie zmieni. Jakże ważna jest więc rozmowa z osobą, która pomoże temu "poturbowanemu" człowiekowi otworzyć się i wyjawić tajemnicę go dręczącą. Powieść Agnieszki Lingas-Łoniewskiej szczerze polecam.
teano plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - 52 książki 2013,
Prosi się o redakcję. Historia początkowo zapowiada się na harlequin, ale potem mile zaskakuje wartką akcją i niebanalnym zakończeniem. Napisana dobrze, niestety oszczędzanie wydawnictwa na redaktorach zrobiło książce krzywdę... a szkoda. Dobrze że nie oszczędzają na okładkach ani tytułach :)
KsiazkowoLC plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2013,Autografy/Dedykacje,Mam,Recenzenckie/Autorskie,
Na wstępie pragnę podziękować autorce, Pani Agnieszce Lingas - Łoniewskiej oraz Wydawnictwu FILIA za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

,,Łatwopalni" byli moim pierwszym, lecz z pewnością nie ostatnim, spotkaniem z twórczością Pani Agnieszki. Już sama niezwykle klimatyczna i intrygująca okładka przyciąga wzrok, a jeśli dodamy do tego jeszcze zajmujący opis z okładki to nie sposób było nie pokusić się o zajrzenie do środka...

Opowieść osadzona jest w małym śląskim miasteczku, gdzie Monika uczy w szkole i mieszka wraz ze swoją matka, z którą łączą ją oschłe i jak się okazuje w toku historii bardzo skomplikowane relacje...
Kobiety mieszkają w starym, poniemieckim domu gdzie jeśli tylko nadarzy się okazja wynajmują pokoje przyjezdnym... Tak oto pod ich dach trafia bardzo przystojny i równie tajemniczy motocyklista o bardzo smutnym spojrzeniu - Jarek Minc...

W ten oto sposób zaczyna się bogata w ogromny ładunek emocjonalny historia niełatwej, pełnej różnorakich traum oraz wariantów wewnętrznego zagubienia miłości Moniki i Jarka...

Ona - małomiasteczkowa, niepewna siebie choć piękna i inteligentna młoda kobieta, której złamano kiedyś serce...

On - ciągle zatopiony w wydarzeniach z przeszłości, które zalewają go nieustannie poczuciem winy i wyrzutami sumienia... Ciągle samobiczujący się wieczny uciekinier...

Co przyniesie ze sobą spotkanie tych dwojga? Czy On otworzy się na tyle, by pozwolić Jej poznać skrywaną głęboko tajemnicę? Dowiecie się czytając ,,Łatwopalnych"... Książka ta zdecydowanie nie jest wyłącznie historią miłosną, jest to majstersztyk, w którym ukazana została ogromna gama emocji jakie może nosić w sobie istota ludzka, a także wielka różnorodność meandrów ludzkiego losu...

Powieść czyta się jednym tchem, a jej treść zapada w czytelnika głęboko i na bardzo długo...
Gorąco polecam i już dziś z ogromną niecierpliwością czekam na tom drugi, który ponoć już wiosną 2014 :)
pinkcafe plusminus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Bardzo chciałabym przeczytać tą książkę, gdyż bardzo zaciekawiło mnie jej streszczenie, chcę więcej :)
asymaka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,
Agnieszka Lingas - Łoniewska w swojej najnowszej powieści pokazuje nam, jak trudna i bolesna może być miłość, jak skomplikowane bywają relacje międzyludzkie, jak ludzie potrafią sami sobie utrudniać życie, jak się nie rozumieją, nie rozmawiają ze sobą, nie radzą sobie z emocjami, ze wspomnieniami. Żal i złość, pretensje do samych siebie, nieumiejętność wybaczenia samym sobie, to wszystko możemy znaleźć w tej powieści. Nie będzie to lektura prosta, łatwa i przyjemna, ale dająca do myślenia, powodująca zadumę, zmuszająca do refleksji.
arven1989 Linia koment
Przeczytane:2014-03-19, Na półkach: Przeczytałem,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
wrobel Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Landrynka1987 Linia koment
Przeczytane:2015-09-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
damonowa Linia koment
Przeczytane:2015-03-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
salemeczka Linia koment
Przeczytane:2014-12-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,przeczytane 2014,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Yoshka Linia koment
Przeczytane:2014-08-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,
librurum Linia koment
Przeczytane:2014-08-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
kasiulek Linia koment
Przeczytane:2014-07-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
dona Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2014-02-16, Na półkach: Przeczytałem,
jusia Linia koment
Przeczytane:2014-02-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,
jasmin79 Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Arvena Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Justa75 Linia koment
Przeczytane:2014-01-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Missy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Sylzia Linia koment
Przeczytane:2013-11-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
karin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
haaltia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
blue18 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
midorek Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
MArtT Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Lucy22 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
agasam9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
aggi Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
OlaU Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
danutka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ganna Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Marcela Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
olakor2 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Łatwopalni Księgarenka przy ulicy Wiśniowej
praca zbiorowa
Okładka - Łatwopalni Francuski piesek
Marta Obuch
Okładka - Łatwopalni Oblivion
Jennifer L. Armentrout
Okładka - Łatwopalni Słodkich snów
Rachel Abbott
Okładka - Łatwopalni Dziecko znikąd
Rachel Abbott
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów