Opis ksiązki
Okładka - Śmiałe marzenia
Kup Teraz

Śmiałe marzenia

Ocena ( 6 osób )
5.3
Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: 2008
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788324576081
Liczba stron: 376
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
W barwnej scenerii urwistych wybrzeży Kalifornii, wśród przepychu luksusowej rezydencji nad oceanem dorastają trzy dziewczynki. Przyjaźnią się serdecznie, każda z nich snuje jednak własne marzenia o przyszłości. Piękna, ambitna i niezależna Margo Sullivan robi międzynarodową karierę jako fotomodelka, prawdziwe szczęście znajdzie jednak dopiero u boku wymarzonego mężczyzny.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
atena plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - powieści obyczajowe 2015",52 książki 2015,
Kolejna trylogia Nory Roberts. Tym razem autorka skupia się na marzeniach trzech dziewczyn. Pierwsza - Margo - pracując jako fotomodelka zdążyła przez lata zdobyć wielką popularność i majątek oraz w jednej chwili wszystko to stracić. Teraz wraca do domu aby tam leczyć rany oraz na nowo okryć swoje marzenia. Jakie są te jej marzenia i kto jej pomoże w w ich realizacji dowiecie się czytając. Polecam
martucha180 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015,
Marzenia każdy ma. Ale mieć to nie wszystko. Należy je spełniać, a przynajmniej dążyć do ich spełnienia. Tak jak główna bohaterka pierwszego tomu trylogii ,,Saga marzeń" Nory Roberts Margo Sullivan. Powieść ,,Śmiałe marzenia" udowadnia, że marzenia się spełniają, ale trzeba im troszkę dopomóc.
Akcja powieści zaczyna się przywołaniem legendy z połowy XIX wieku o Serafinie - jej ukochany zginał na wojnie, a ona gdzieś w tajemnicy ukryła swój bogaty posag i rzuciła się w przepaść z urwiska. Jakieś 130 lat później niedaleko tego urwiska w wielkim domu wychowują się 3 dziewczynki i chłopiec. Rodzeństwo Laura i Joshuan Templeton, ich kuzyna Kate Powell i córka ich służącej Margo Sullivan. W dniu ślubu Sary Margo po cichu opuszcza dom i jedzie robić karierę.
Poznajemy ją bliżej po 10 latach, kiedy jej kariera i sława zostały brutalnie przerwane przez aresztowanie za przemyt narkotyków. To jej narzeczony menedżer, obiecujący jej rozwieść się z żoną, wykorzystywał ją i jej sławę do przemycania narkotyków na jachcie. Na szczęście kobietę oczyszczono z zarzutów, ale straciła prawie wszystko, łącznie z kontraktem firmowania kosmetyków Bella Donna swoim nazwiskiem. Wraca z Europy do Ameryki prawie jako bankrutka i w stanie załamania nerwowego.
Z pomocą spieszą przyjaciółki i Josh. Nie szczędzą oni jej ani współczucia, ani słów krytyki. Zwłaszcza Kate (księgowa) wylewa kubeł zimnej wody na Margo. Do tego momentu w życiu Margo postępowała nieco głupio, parła na oślep, ale nie zasłużyła też na to, aby wszystko stracić. Jej nowym sposobem na życie jest sklep ,,Pretensjonalna galeria", w którym sprzedaje swoje rzeczy zgromadzone przez 10 lat kariery.
Przyjaciółki stają na wysokości zadania. Przyjaciel też, choć Josh od dziecka jest oczarowany Margo. Jej sexappeal, ponętna figura działają na niego jak płachta na byka. Nawet się zakładają, które z nich nie wytrzyma w celibacie. A kobieta już od dziecka wiedziała jak wielką potęgą jest kobieca uroda i sex i z przyjemnością się nimi posługiwała. I potajemnie podkochiwała się w Joshu. A ten zawsze był w pobliżu niej i z ukrycia czuwał nad nią. Wątek miłosny rozwija się, tak jak uczucie tych dwojga. Miłość pomaga prawie na całe zło.
Autorka oprócz sposobu na wyjście z kryzysu finansowego ukazała nie tylko siłę przyjaźni w trudnym czasie jednej z przyjaciółek, lecz także siłę więzów rodzinnych. Margo była jak córka państwa Templetonów, potentatów hotelowych, jak siostra dla ich dzieci. W tej powieści są też ukazane trudne relacje między matką a córką. Każda z nich miała śmiałe marzenia co do przyszłości, ale nie były one zbieżne. I przede wszystkim, jak uporządkować własne życie, od czego zacząć:
Muszę uporządkować swoje życie. Muszę zrobić cos, z czego będę dumna. Mam tyle planów, tyle nowych marzeń. Chcę je urzeczywistnić. Nie. M u s z ę je urzeczywistnić. (s. 137)
Ambicja Margo nie pozostawia jej spocząć na laurach, a tym bardziej marzenia o pozycji i pieniądzach. Postanawia dowieść wszystkim wkoło, że marzenia mogą się ziścić przy wydajnej pracy i samozaparciu, choć łatwiej byłoby przyjąć pożyczkę od bogatych przyjaciół. Ale to nie w jej stylu.
Urzeczywistnianie marzeń wsadza bohaterów i czytelnika na karuzelę uczuć. Śmiech przeplata się ze łzami, smutek z radością, szczęście z dramaturgią. Pojawia się strach o własne uczucia i przyszłość. Bo nie tylko Margo ma problemy. Autorka już w pierwszym tomie zaznacza, że Laura i Kate też mają problemy, mają marzenia, ale te będą opisane w kolejnych tomach trylogii.
Książki Nory Roberts gwarantują czytelnikowi ciekawą, wciągającą fabułę w doskonałej oprawie językowo-stylistycznej. Mimo że bohaterowie pochodzą z wyższej sfery finansowej, są bogaci, to nie obnoszą się z tym, a wydają się być bardzo ludzcy i zwyczajni, a dzięki temu od razu zyskują sympatię czytelnika. Ich problemy stają się naszymi. Czytanie sprawia przyjemność i tak wciąga, ze człowiek zatraca się w literkach. Suspens działa. Przekonajcie się sami.

gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Baskag7 Linia koment
Przeczytane:2016-08-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2015-05-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,z_Przeczytałam przed 2013,
dona Linia koment
Przeczytane:2015-03-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-12-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,1999,
Bas1992 Linia koment
Przeczytane:2014-10-30, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Nora Roberts,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów