Święty i diabeł

Powieść poświęcona świętemu Proboszczowi z Ars. Jan Vianney (1786-1859) jako niepozorny kapłan i spowiednik przez blisko pół roku toczył walkę o duszę Francji.

Informacje dodatkowe o Święty i diabeł:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Karmelitów Bosych w Krakowie
Data wydania: 2008-08-14
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7305-311-3

Kup książkę Święty i diabeł

Święty i diabeł - opinie o książce

Avatar użytkownika - Florentynka
Florentynka
Przeczytane:2015-01-11, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek w 2015 roku,
"Czym jest nasze nędzne ciało? Kruchym naczyniem, które rozsypuje się za dotknięciem palca śmierci." I jak tu nie polubić św. Jana Marii Vianneya? Na początku książka nie była dla mnie wyjątkowa (były momenty strasznie długie, nic nie wnoszące wydarzenia), ale jak akcja zaczęła się rozwijać, to resztę książki "pochłonęłam" w bardzo szybkim tempie.

Po raz pierwszy spotkałam się z pisarstwem Wilhelma Hunermanna czytając jego świetną biografię świętego belgijskiego, Damiana De Veuster. Książka, którą zresztą szczerze polecam, nosi tytuł "Ojciec Damian". Świetlana postać, człowiek, który poświęcił swoje życie trędowatym mieszkając z nimi przez dziesięć lat na wyspie. A jego fabularyzowana biografia równie wciągająca jak ta, Jana Marii Vianneya .
Sama postać Jana Marii Vianney, słynnego proboszcza z Ars oczywiście nie była mi obca, ale wiedziałam o nim w zasadzie tylko tyle, że był spowiednikiem, do którego ciągły tłumy z Francji. Dopiero teraz, po poznaniu tego zbeletryzowanego jego żywota wiem kim był naprawdę. Jaką wyboistą drogę przeszedł ten prosty, pokorny wieśniak, ile musiał znieść, jak ogromna cechowała go wytrwałość w dążeniu do celu, którym było kapłaństwo rozumiane przez niego jako służba Bogu i ludziom. Jak rozumiał swoją misję w tym jakże trudnym czasie dla kościoła we Francji, misję prowadzeniu swych parafian do Boga.

Tym razem nie czytałam, lecz słuchałam na YT audiobook pozostając pod wielkim urokiem tego zwykłego człowieka a niezwykłego kapłana, którego życie i nauczanie zgodne z Ewangelią daje świadectwo, że bez ortodoksji w życiu religijnym niestety stajemy się, Ci którzy mienimy się być katolikami, chorągiewkami na wietrze.