Żyłam w ukryciu

Historia niemieckiej Żydówki ocalałej z Holocaustu. Berlin 1942: aresztowanie przez gestapo wydawało się nieuchronne. Młodziutkej Marie Jalowicz jednak udało się przeżyć – w ukryciu. Ponad 50 lat później Marie Jalowicz Simon po raz pierwszy opowiedziała swoją historię. Opowieść nagrano na 77 taśmach, które stanowią podstawę dla tego niezwykłego świadectwa minionego czasu. W sposób otwarty i bezpośredni, dzień po dniu, Marie Jalowicz opisuje wszystko, co składało się na rzeczywistość nazistowskiego Berlina. Ona sama, żeby przeżyć, potrzebowała fałszywych dokumentów, bezpiecznych kryjówek oraz ludzi, którzy byli w stanie jej pomóc. Na próżno próbowała wyemigrować z Niemiec poprzez pozorowane małżeństwo z pewnym Chińczykiem czy przez Bułgarię uciec do Palestyny. W międzyczasie znalazła schronienie w środowisku artystów i żyła w jednym pokoju z pracownikiem fizycznym pochodzącym z Holandii. Za każdym razem ratowały ją z opresji jej ogromna odwaga i błyskotliwość. Książka to szczera relacja niezwykłej młodej kobiety, której nieprawdopodobnie silnej woli życia nic nie było w stanie złamać.

Informacje dodatkowe o Żyłam w ukryciu:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2015-03-24
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7961-184-3

Kup książkę Żyłam w ukryciu

Żyłam w ukryciu - opinie o książce

Avatar użytkownika - wampirka44
wampirka44
Przeczytane:2021-08-27, Ocena: 5, Przeczytałam, Holokaust , 80 książek w 2021, Żydzi,

Książkę czytało mi się bardzo dobrze i szybko. Historia niemieckiej Żydówki, która ukrywała się w Berlinie przez kilka lat w różnych miejscach (zmieniała lokale około 18 razy). Sama Marie długo trzymała swoją historię w tajemnicy. Dopiero po 50 latach odważyła się i opowiedziała ją. Wszystko zostało nagrane na 77 taśmach, na podstawie których powstała ta książka. Marie miała niesamowitą pamięć do szczegółów. Czytając książkę czułam się jakbym tam była i uczestniczyła we wszystkich wydarzeniach. Polecam