Adieu. Przypadki księdza Grosera

Włączył odtwarzacz.Po chwili zaczęła sączyć się muzyka z Jeziora Łabędziego. Spojrzał na buty Pawła. Zmrużył oczy. Ale białe baletki siostry Bernadetty jakoś nie podbiegły. Zaczął sobie przypominać rozmowę z nią sprzed lat. Żartowali sobie, czy pobraliby się, gdyby zniesiono celibat. Po paru dniach Bernadetta podarowała mu Małego Księcia. ?Tylko nie odłóż na półkę?. I kiedy czytał wieczorem wyznanie Róży, którą opuszczał Mały Książę, odlatując na inną planetę, zrozumiał, że to, co mówiono o Bernadetcie, chyba było prawdą. Może jednak w celibacie jest miejsce na miłość... Nigdy już potem do tej rozmowy nie wrócili. Nigdy nie zapytała o jego wrażenia z Małego Księcia. Bernadetta wyjechała zresztą wkrótce do klasztoru we Francji. Przed wyjazdem napisała mu list zakończony ADIEU. Przed wiekami, wyjaśniła mu, ludzie używali tego słowa, gdy rozstawali się na dłuższy czas. Nie wiedząc, czy się kiedykolwiek jeszcze zobaczą, powierzali siebie i to następne spotkanie Bogu. Oddawali je w Jego ręce. A DIEU. Było to więc słowo pożegnania i jedynego prawdziwego spotkania. Z Bogiem i w Bogu.

Informacje dodatkowe o Adieu. Przypadki księdza Grosera:

Kup książkę Adieu. Przypadki księdza Grosera

Adieu. Przypadki księdza Grosera - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2017-02-27, 52 książki w 2017 roku,
Postanowiłam przeczytać jakąś książkę Jana Grzegorczyka. Panie w bibliotece chyba uznały, że na pewno mi się spodoba, bo dorzuciły od razu do zamówienie dwa kolejne tomy. Zachwycona nie jestem, ale da się przeczytać. Odnoszę wrażenie, że wg autora księża bez przerwy zmagają się z dwoma problemami - alkoholem i kobietami. Albo ulegają pokusom albo nie i tak to się kręci przez wszystkie tomy, które przeczytałam.
Avatar użytkownika - barbara211
barbara211
Przeczytane:2015-05-06, Ocena: 6, Przeczytałam,
Kolejna świetna książka Jana Grzegorczyka. Polecam
Przeczytałam. Choć na początku nie spodziewałam się, że mi się spodoba. Myślałam ,że będę ją czytała na siłę. A tu wystarczyły dwa dni, bo się nie mogłam oderwać od historii księdza Wacława. Trudno go nie polubić, zresztą takiego księdza, ba, takiego człowieka to każdy by chciał znać osobiście. Teraz tylko muszę zdobyć i przeczytać następne książki o nim.
Avatar użytkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2011-08-28, Ocena: 5, Przeczytałam, humor, obyczaj,
Jest to 1 tom z trylogii, który udało mi się przebrnąć. Książka opowiada o innym spojrzeniu na stan kapłański oraz o to, że każdy ksiądz jest inny. Bohater - ksiądz Groser - poprzez wiele nietypowych zachowań jest lubiany przez ludzi za to, że pomaga innym. Jednakże jest też krytykowany przez swoich za to, że źle się zachowuje i nie podlizuje się wyższym sferom. Polecam.
Avatar użytkownika - krecikowa83
krecikowa83
Przeczytane:2018-01-29, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2018,

Cudowna! Czytałam trzy razy.

Avatar użytkownika - LifeOnMars
LifeOnMars
Przeczytane:2016-10-04, Ocena: 3, Przeczytałam, Książki XXI wieku,

Muszę przyznać, że to wciągająca książka. Niemal cały czas byłam ciekawa, co jest na następnej stronie. Zaczęła mi się nieco dłużyć, gdy wkradło się tam za dużo polityki: przy wątku z panem Motylewskim, i jeszcze chwilę później.

Bardzo mi się podoba to, że opowieść jest obiektywna. Ani nie robi z księży bożków, ani przesadnie złych. Pokazuje jak jest, czarno na białym.

Avatar użytkownika - Heroine
Avatar użytkownika - jesienna-to-ja
jesienna-to-ja
Przeczytane:2008-09-18, Ocena: 5, Przeczytałam,
Jan Grzegorczyk0
Okładka ksiązki - O bogatym młodzieńcu, który nie odszedł zasmucony. Bł. Michał Czartoryski (1897-1944)

Kolejna książka autora Nieba dla akrobaty i cyklu o księdzu Groserze. Tym razem Grzegorczyk ukazuje arcyciekawą postać błogosławionego kapelana powstania...

Chaszcze
Jan Grzegorczyk0
Okładka ksiązki - Chaszcze

Stanisław Madej pięćdziesięcioletni kawaler, miał kiedyś szanse zostać pisarzem. Jednak po swoim debiutanckim tomiku otrzymał list z druzgoczącą krytyką...