Alchemia Miłości

Wybór myśli ponad 70 perskich poetów tworzących na przestrzeni niemal tysiąca lat, począwszy od XI w. aż po wiek XX. Krótkie, skondensowane utwory, przypominające niekiedy japońskie haiku, mówią o transformującej sile miłości i skłaniają do głębokiej refleksji.

Zbiór pokazuje również, że Rumi — po Szekspirze najczęściej czytany poeta na świecie i najlepiej sprzedający się autor w Stanach Zjednoczonych — nie był osamotniony. Podobnych mu poetów, związanych sufizmem — wewnętrznym, mistycznym nurtem islamu, było w Persji wielu.

Obszerny wstęp autorów zbioru, aneksy oraz słownik terminów umieszczają wiersze w szerszym kontekście kulturowym, historycznym oraz religijnym, i w przystępny sposób tłumaczą kluczowe dla sufizmu pojęcia oraz symbole. Z uwagi na wyczerpujące wprowadzenie w tematykę suficką "Alchemia Miłości" może posłużyć jako małe kompendium wiedzy na temat arabskiego mistycyzmu i poezji perskiej.

„To jedna z najwspanialszych książek, jakie kiedykolwiek miałem w ręku. Czuję się ze wszech miar obdarowany, zaproszony do uczty i zabawy, oblany winem i porwany do tańca przez nicponiów z Tawerny Ruiny, których otwarte serca i puste głowy stworzyły te wiersze. Dzięki Wam — Mistrzowie Życia — za tę nieposkromnioną, heretycką lekcję prawdziwej wiary.”
Wojciech Eichelberger (psycholog, pisarz, publicysta)
„Jeśli znacie już poezję Rumiego, muzykę qawwali i jej mistrza Nusrata Fateh Ali Khana — dzięki tej książce poznacie konteksty: wielką tradycję poezji mistycznej islamu. Teksty znane na pamięć w Iranie, śpiewane w Pakistanie. Jeśli nigdy nie słyszeliście o sufizmie — czytajcie tym bardziej! Najlepsze lekarstwo na współczesne szaleństwo...”
Max Cegielski (pisarz, dziennikarz m.in. TVP Kultura, Radio Roxy)

"Alchemia Miłości" jest kwintesencją mistycyzmu muzułmańskiego, znakomitym wprowadzeniem i autentyczną interpretacją myśli i poezji sufich. Starannie dobrane i wiernie tłumaczone wiersze, oraz zwięzły i treściwy wstęp tworzą razem nieocenione źródło wiedzy o wciąż tak mało znanym w naszym kraju temacie. Jak sugeruje sam tytuł, alchemia, czyli wewnętrzna przemiana człowieka dokonuje się właśnie dzięki Miłości i poprzez boską Łaskę. Gorąco polecam tę wspaniała pracę Sabrineh i Davida Fidelerów.
Andrzej Saramowicz (Szkoła Nauk Sufich)

Informacje dodatkowe o Alchemia Miłości:

Wydawnictwo: Barbelo