Opis ksiązki
Kup Teraz

Alfabet Tischnera

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2012-09-03
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-240-1881-9
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:jusia
Spotkanie z mądrością księdza Tischnera

Czy myśl ks. Tischnera wymaga popularyzacji? A jeśli tak, to w jakiej formie?

Wojciech Bonowicz, autor biografii Tischner i tomu gawęd Kapelusz na wodzie poświęconych tej wybitnej postaci, od lat stara się przybliżać osobę i dzieło Tischnera nowym czytelnikom. Wbrew pozorom dorobek tego filozofa i duszpasterza stawia przed czytelnikami mnóstwo wyzwań, z których największym jest chyba wielość gatunków, jakimi posługiwał się jako autor. Wywiad, wykład, esej, artykuł, notka, rozprawa - to tylko niektóre z nich.

Wojciech Bonowicz proponuje w Alfabecie... przekrojową lekturę pism i wypowiedzi, które zostały po ks. Tischnerze. Wiele z nich jest zupełnie nieznanych lub zapomnianych. Bonowicz porządkuje je według rozmaitych haseł, wśród których są pojęcia kluczowe dla jego filozofii (wolność, spotkanie czy nadzieja), wątki obecne w publicystyce (demokracja, Kościół, wartości chrześcijańskie), a także elementy biografii (góry, górale, komunizm, opozycja, wiara, ale też humor).

Alfabet... ma być poręcznym przewodnikiem po dziele Tischnera, które wciąż wydaje się inspirujące i w kolejnych pokoleniach zdobywa nowych czytelników
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
frolic plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Cieszy mnie każda kolejna publikacja na temat księdza Tischnera, każde nowe wydanie jego tekstów, bo był to naprawdę wartościowy człowiek. „Alfabet Tischnera” składa się z fragmentów jego książek, artykułów, wywiadów z nim, i audycji telewizyjno-radiowych, w których brał udział. Są one poukładane tematycznie, w kolejności alfabetycznej. Dotyczą takich spraw jak Niebo i Piekło, Wychowanie, ważnych pojęć dla Tischnera, jakimi są między innymi Spotkanie czy Dialog. Prawdziwa pożywka dla duszy, każde słowo tej książki daje coś ważnego.
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów