Aparatus

Tom 4 cyklu Światy Pilipiuka

Aparatus. Twoja przepustka do świata ludzi i zdarzeń, których istnienia nawet nie podejrzewasz.

To nie portal do fantastycznych krain. Kiedy nasz świat zdradza swoje sekrety, fantastyka nie jest już potrzebna.

Poznaj ludzi, którzy odkrywali nieznane prawa natury i stanęli oko w oko z nienazwanym. Znajdź nieistniejący świerk lutniczy, odkryj wynalazki, które mogły odmienić losy świata. Zanurz się w bezdenne stawy warszawskich Łazienek, by zmierzyć się z niepojętą grozą. Poczuj bicie serca Dzwonu Wolności. Wspomnij ideały, dla których we współczesnym świecie nie ma już miejsca.

Aparatus. Curiosum. Unikat. Czy warto go w ogóle dotykać? Warto! Otwórz i wsłuchaj się w echo dawno minionych wydarzeń.

Informacje dodatkowe o Aparatus:

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2011-11-04
Kategoria: Opowiadania
Tłumaczenie: brak

Kup książkę Aparatus

Aparatus - opinie o książce

Zbiór opowiadań, których bohaterami są dr. Paweł Skórzyński i Robert Storm. Jak zwykle w przypadku Pilipiuka świat rzeczywisty miesza się ze światem nadnaturalnym w przedziwny i zaskakujący sposób. Dużo dobrej lektury na poprawienie humoru!
Avatar użytkownika - martaper91
martaper91
Przeczytane:2015-09-04, Ocena: 5, Przeczytałam,
"Aparatus. Curiosum. Unikat. Czy warto go w ogóle dotykać? Warto!" Polecam!
Avatar użytkownika - helena610
helena610
Przeczytane:2015-03-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki (2015),
Krótko mówiąc Super! :) Co rawda pierwsze opowiadanie nie do końca przypado mi do gustu, ale późniejsze jak najbardziej. Zakończenie "Stawu" fenomenalnie prześmiewcze, podobnie "Ośla opowieść". Poza tym "Ostatni biskup" i "Choroba białego człowieka" pozostaną mi w pamięci na dłużej ;) Polecam!
Avatar użytkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2012-04-06, Ocena: 5, Przeczytałam,
Czytając te opowiadania przeniosłam się w świat baśni nie ze względu na fabułę, ale na styl i język, którym pisze Andrzej Pilipiuk. Największe wrażenie na mnie zrobiło opowiadanie "Choroba białego człowieka". Determinacja, odwaga i poświecenie to cechy bohaterów wszystkich bohaterów, ale postawa Aleksandra i Fadeja wróciła mi wiarę w człowieczeństwo.
Avatar użytkownika - Justine943
Justine943
Przeczytane:2020-04-05, Ocena: 5, Przeczytałam,

Jak to bywa u Pilipiuka, zbiór zawiera opowiadania lepsze i gorsze. Każde z nich niezmiennie przenosi nas do trochę odmiennej od naszej rzeczywistości. Do najlepszych opowieści zaliczyłabym "Aparatus", historię rozwiązania zagadki tajemniczego urządzenia o niezwykłym mechaniźmie. Choć tym razem Robert Storm nie dotyka "nieznanego", a rozwiązanie nie jest tak przewrotne i zaskakujące, jak przywykliśmy, opowiadanie zdołało przykuć moją uwagę - może także dzięki swojej "zwyczajności". Bardzo podobała mi się także opowieść o "Dzwonie wolności", wprowadzająca element magiczny do historii carskiej Rosji. Jak często w swoich opowieściach, Pilipiuk sugeruje tu, że nawet dawno wyrządzone zło "zemści się" jeszcze na ludziach i nie da o sobie łatwo zapomnieć. Ponownie też największą mądrością i intuicją wykazują się ludzie wypchnięci poza margines czegoś, co nazywamy "cywilizowanym społeczeństwem". Świetna była także osnuta tajemnicą opowieść o ukrytym na odludziu klasztorze Kiżlak - "Ostatni biskup". Dużo sentymentu mam też do opowiadania "Za kordonem. Lwów", powracającego do czasów, które chciałabym poznać z autopsji, nie z książek. Genialne było także opowiadanie "Choroba białego człowieka" z doktorem Skórzewskim i jego nowo poznanym krewniakiem w rolach głównych. Historia ekspedycji ratunkowej wybierającej się na rozpadającej się krypie na ratunek studentom, którzy wypłynęli w morze z misją naukową, a po drodze zapadli na dziwną chorobę. Po raz kolejny doktor Skórzewski musi zmierzyć się z dylematem dotyczącym niestandardowych diagnoz medycznych oraz jeszcze bardziej kontrowersyjnych metod leczenia. Dwa kolejne opowiadania - "Księgi Drzewne" i "Ośla opowieść" przedstawiają przygody Roberta Storma. Pierwsze to ciekawa historia z zaskakującym zaskoczeniem, choć dość trywialnym rozwiązaniem zagadki. Drugie skradło moje serce. Alternatywne spojrzenie na "Pinokia" jest trochę jak sprawa z Archiwum X, a inspiracja pochodząca ze znanej wszystkim baśni wskazuje na wyjątkową przewrotność. Za zdecydowanie najsłabszy punkt cyklu uważam opowieść "Staw'. Być może trochę brakło tu pomysłu na poprowadzenie fabuły? Choć przyznać trzeba, że wyjściowa idea była bardzo ciekawa, a Łazienki już zawsze będą budziły we mnie mieszane uczucia.

Avatar użytkownika - lenka94
lenka94
Przeczytane:2018-12-28, Ocena: 6, Przeczytałam,

Zbiór ośmiu opowiadań Pilipiuka, w których główne role odgrywają na przemian dwaj bohaterzy. Dla mnie to pierwsze i zapewne nie ostatnie spotkanie z Autorem. Sama fabuła niezwykle wciągająca, przeplatają się w niej w doskonałej harmonii dwa światy - rzeczywisty i fantastyczny. Czasem wręcz trudno je rozgraniczyć. Akcja dzieje się na tle wydarzeń i z udziałem (raczej pobocznym) postaci historycznych, co dodatkowo wyróżnia opowiadania na tle innych.

Avatar użytkownika - Zdzislaw4
Przeczytane:2017-05-04, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,
Norweski dziennik. Tom 3. Północne wiatry
Andrzej Pilipiuk0
Okładka ksiązki - Norweski dziennik. Tom 3. Północne wiatry

Trzecia i ostatnia część powieści dla nastolatków w każdym wieku. "Północne wiatry" rozwiewają tajemnice Tomka Paczenki, odsłaniają również...

Rzeźnik drzew
Andrzej Pilipiuk0
Okładka ksiązki - Rzeźnik drzew

Ścina z nóg. Samo mięcho, dwanaście fachowo sprawionych opowiadań w trzeciej autorskiej antologii Wielkiego Grafomana. Przetrącony kręgosłup ziemskiej...