Opis ksiązki
Kup Teraz

Armia Izaaka. Walka i opór polskich Żydów

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2013-04-19
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-240-2057-7
Liczba stron: 480
Dodał/a książkę:czytam
Nie tylko Armia Krajowa walczyła w okupowanej Polsce o wolność i honor. Dramatyczną, beznadziejną walkę z przeciwnikiem posiadającym przygniatającą przewagę prowadziły także oddziały żydowskich bojowników. W potrzasku między nazistami i szmalcownikami. W świecie, w którym nikomu nie można ufać. Robili wszystko, by pomścić bliskich i powstrzymać Holokaust.

Matthew Brzeziński - amerykański dziennikarz polskiego pochodzenia, spędził dwa lata w Warszawie, poszukując śladów po bohaterach, o których historia zapomniała. Opowiada o brawurowych akcjach sabotażowych, napadach na banki, szmuglowaniu broni i o dwóch wielkich zrywach - powstaniu w getcie i powstaniu warszawskim. To relacja z życia w podziemiu, widzianego oczami bojowników: charyzmatycznego Icchaka Cukiermana, przebiegłego Szymona Ratajzera czy nieustępliwego Marka Edelmana. Historia prawdziwych bohaterów. Poruszająca i wnikliwa. Napisana lepiej niż niejedna powieść.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
GRZADA plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-22, Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,2015,
Książka opisuje dzieje żydowskiego ruchu oporu działającego głównie w Warszawie podczas II WŚ. Czytając ich historię, genezę niechęci do nich przedstawicieli większości narodów i to czego doświadczył naród żydowski w swojej historii ,nie potrafię sobie odpowiedzieć na pytanie dlaczego teraz oni są tą "czarną stroną mocy". W pamięci mam przeczytaną wcześniej książkę Ewy Jasiewicz "Podpalić Gazę" gdzie zdecydowanie moja sympatia jest po stronie Palestyńczyków. Mocno to wszystko jest zakręcone...
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: 52 książki 2013,Mam,
,,Armia Izaaka" wypełnia lukę wśród książek o tematyce drugowojennej. W rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim mamy możliwość przeczytania wiarygodnego opisu tamtych wydarzeń. Matthew Brzezinski pisząc swoją książkę bazował na własnych wywiadach z żyjącymi jeszcze powstańcami, dziennikach i opracowaniach historycznych. Dzięki zebranej pokaźnej bibliografii Brzezinski mógł wiernie odtworzyć wydarzenia powstańcze w nietypowej dla historycznych publikacji formie, co sprawia, iż ,,Armię Izaaka" czyta się jako poruszający reportaż o wojennym dramacie ludzi skazanych na zagładę.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Mam,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów