Arsene Lupin. Tom 2. Arsene Lupin kontra Herlock Sholmes

Jesteśmy w Paryżu początku ubiegłego stulecia. Po ulicach turkoczą dorożki, listy przesyła się pocztą pneumatyczną, a automobile to najnowszy cud techniki. Mieszczańskie kamienice i rezydencje arystokracji skrywają w sobie niejedną tajemnicę...Co łączy ze sobą tak różne sprawy, jak zaginiony bilet loteryjny wart fortunę, okrutne zabójstwo starego barona, kradzież błękitnego diamentu i dziwne zaniknięcie lampki żydowskiej? Nadinspektor Ganimard zna odpowiedź: to osoba Arsene`a Lupin. Jednak w sta

Informacje dodatkowe o Arsene Lupin. Tom 2. Arsene Lupin kontra Herlock Sholmes:

Wydawnictwo: b.d

Arsene Lupin. Tom 2. Arsene Lupin kontra Herlock Sholmes - opinie o książce

Avatar użytkownika - millawia
millawia
Przeczytane:2016-09-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Jak wskazuje tytuł, w drugim tomie przygód uroczego dżentelmena włamywacza Maurice Leblanc wciągnął swego bohatera w pojedynek z angielskim mistrzem dedukcji Herlockiem Sholmsem. To dość niezwykłe starcie dwóch wybitnych umysłów będzie charakteryzowało się przede wszystkim niesamowitym komizmem. Herlock Sholmes pozwala wodzić się swemu oponentowi za nos. Lupin niby szanuje angielskiego mistrza dedukcji, nie sposób jednak oprzeć się wrażeniu, że drwi z niego w żywe oczy. Włamywacz wciąga zadufanego w sobie Sholmesa w zręcznie zastawione pułapki bezlitośnie obnażając przy tym wszelkie niedoskonałości jego charakteru. W tym pojedynku szacunek i sympatię czytelnika bezkonkurencyjnie wygrywa błyskotliwy włamywacz, mimo że jego postać nieczęsto osobiście pojawia się na kartach powieści. ,,Arséne Lupin kontra Herloc Sholmes" to zabawna powieść kryminalna, przy której można wspaniale się zrelaksować. Szczerze polecam wszystkim miłośnikom klasycznej literatury popularnej.

Maurice Marie Émile Leblanc to francuski pisarz i nowelista, autor cyklu powieści kryminalnych, których bohaterem jest Ars?ne Lupin - dżentelmen włamywacz.
Arsene Lupin i Sherlock Holmes[1] to dwie najpopularniejsze postacie fikcyjne, choć oboje pochodzą z dwóch odmiennych światów, dwóch różnych opowieści, więc czas najwyższy by się spotkali. Lupin, młody dżentelmen, kpiarz, oszust i złodziej, który z wdziękiem skrada zarówno brylanty, klejnoty, meble o znaczeniu historycznym jak i kobiece serca, które chętnie mu pomagają w sianiu chaosu. Sholmes, pan w średnim wieku z nałogami jednym z nich jest tytoń, drugim zamiłowanie do rozwiązywanie zagadek, co zresztą nieźle mu wychodzi, a o reszcie nie wspominajmy. Mieszka wraz ze swoim wiernym przyjacielem Wilsonem.
Pierwszy mieszka w Paryżu, drugi w Londynie. Więc jak się spotkali? Nie jest to ich pierwsze spotkanie ale za to najbardziej spektakularny pojedynek. Złożyła się na to seria tajemniczych zdarzeń, których stary dobry znajomy Lupina a zarazem przeciwnik inspektor Ganimard, nie był w stanie rozwikłać. Choć do wezwania Sholmsa musiano go lekko przymusić, aktywnie bierze udział w śledztwie. Wszystko zaczyna się w chwili kradzieży starego sekretarzyka, w którym znajdował się los na loterię wart milion franków. Następnie porwania zostaje córka właściciela mebla oraz zamordowany generał baron d'Hautrec i skradziony zostaje należący wcześniej do denata błękitny diament znajdujący się w posiadaniu hrabin de Crozon. Wszystkie te wydarzenia łączy jedna osoba Jasnowłosa dama, towarzyszka Arsena, wspólniczka a być może coś więcej. Sholmes przybywszy do Paryża za poznaje się z faktami, dedukuje i dochodzi do właściwych wniosków nieraz mając wrażenie, że jest aktorem ustawianym przez Arsena. Kto wygra ten pojedynek? Cóż trzeba przeczytać by znaleźć odpowiedz.
Część druga rozgrywki mistrzów. Herlock wraca do Francji wraz z Wilsonem, który ma, i z pewnością mięć będzie, przykre wspomnienia. Przy następnym spotkaniu detektyw wchodzi w niezwykłą grę, której wynik zna od samego początku najsłynniejszy paryski dżentelmen, Lupin. Sprawa lampki żydowskiej państwa d'Imblevalle ma w sobie tajemnice znaną tylko właścicielom oraz złodziejowi. Lampka łączy o wiele więcej rzeczy i osób niż można się domyśleć oraz zrani...
Każdy miłośnik literatury i dobrego kryminału powinien po nią sięgnąć, nie da się ominąć tych dwóch postaci. Jak mawiał Herlock :"Panie Lupin, jest dwóch ludzi na świecie , którzy mnie niczym nie zadziwią: pierwszy to ja, a drugi- pan". To drugi tom o włamywaczu, który przeczytałam o Arsenie zadziwia z każą chwilą. Jego opanowanie w chwili niebezpieczeństwa, bezczelność w wyśmiewaniu przeciwnika, oraz głębokie uczucia, o które go nie podejrzewałam. Detektyw nie pozwala czytelnikowi jak w poprzednim tomie domyśleć się faktów kilka stron przed nimi, wiele myśli zostawia dla siebie robiąc spektakularne zakończenie. Z tą lekturą z pewnością nie będziecie się nudzić.

[1] z powodu praw autorskich odnośnie postać Sherlocka Holmesa w książce zmieniona została pisownia na Herlocka Sholmesa

Avatar użytkownika - ewazub
ewazub
Przeczytane:2013-04-03, Ocena: 5, Przeczytałam, czytam regularnie w 2013 roku:), Mam,
Kolejna część zagadek, których autorem jest Arsene Lupin a odkrywającym jest detektyw sławny na całym świecie - Herlock Sholmes wraz ze swoim wiernym przyjacielem Wilsonem. Kto wygra rozgrywkę? Sprawy przybierają tragiczny obrót - dochodzi do morderstwa i samobójstwa... Polecam- trzyma w napięciu.
Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:1999-02-16, Ocena: 3, Przeczytałam,
813. Część 1
Maurice Leblanc0
Okładka ksiązki - 813. Część 1

Kolejne awanturnicze przygody Arsene`a Lupin zaczynają się od morderstwa w eleganckim hotelu w centrum Paryża. A wszystko to dla czarnej hebanowej skrzyneczki...

Tajemnica wydrążonej iglicy
Maurice Leblanc0
Okładka ksiązki - Tajemnica wydrążonej iglicy

Kiedy w pałacu hrabiego de Gesvres dochodzi do zuchwałej kradzieży słynnych obrazów, inspektor Ganimard wszczyna śledztwo. Pomaga mu błyskotliwy młodzieniec...