Opis ksiązki
Kup Teraz

Bajki pisane krwią

Ocena ( 3 osoby )
4.3
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2011-01-01
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7659-399-9
Liczba stron: 398
Dodał/a książkę:dona
Rok 1774, czasy panowania Ludwika XV. W wersalskiej Galerii Zwierciadlanej odkryte zostają zwłoki brutalnie zamordowanej młodziutkiej Rosette oraz liścik adresowany do przyjaciela Casanovy, Viravolty, awanturnika pracującego niegdyś dla Republiki Weneckiej. Dlaczego morderca zostawił przy zwłokach jedną z bajek La Fontaine’a oraz różę? Skąd pomysł nawiązania do Bajkarza, którego Viravolta zabił niegdyś w pojedynku? Morderca zapowiada dziesięć zabójstw, ale wkrótce okazuje się, że dziewczyna z Galerii Zwierciadlanej nie była jego pierwszą ofiarą – pod nóż poszło już kilku agentów i informatorów z tajnej służby króla.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
monalizka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
Dwór francuski, Wersal w XVIII wieku to scena serii tajemniczych zbrodni Bajkarza, który prowadzi własną grę nawiązując do bajek Jeana de la Fontaine'a. Na taki pomysł na fabułę i zagadkę kryminalną, mogłam tylko z pełnym zaintrygowaniem zacząć przewracać kartki i pogratulować pisarzowi pomysłu.

Viravolta, legendarny agent ze świata tajnych służb o pseudonimie Czarna Orchidea raz pokonał Bajkarza, ale tamten powrócił i eliminuje tajnych agentów... A z nim pojawiło się niebezpieczeństwo. Dziesięć bajek. ,,Dziesięć pułapek do uniknięcia? Czuję się zaproszony do okrutnej, niesamowitej gry." Rozpoczyna się pojedynek między sprytnym mordercą a kipiącym gniewem Viravoltą. Agent musi rozwiązywać literackie rebusy, ponieważ pasmo metafor wytycza ścieżkę śledztwa.

Warsztat bardzo dobry, dzięki któremu pomysł na fabułę nie został zmarnowany, a przekuty w intrygujący thriller historyczny. Chociaż zdarzały się małe fragmenty przestoju. Dla mnie były tylko niepotrzebne wątki poboczne o królu Ludwiku i Marii Antoninie- nie współgrały z zagadką kryminalną. Delalande udało się przemycić trochę tła obyczajowego- kontrastu między ogrodami pałacowymi a Wersalem jako brudną, śmierdzącą kloaką; intrygi dworskie, bo funkcjonowanie dworu przypomina koło fortuny. Wpływy, cierpienia, złoto i krew. Teatr zwierząt. Bo Fontaine posługuje się zwierzętami, by uczyć ludzi. A modus operandi zabójstw Bajkarza to bajki pisane krwią.

,,Bajki pisane krwią" to ciekawie skonstruowana łamigłówkowa fabuła, która wciąga do ostatnich stron, intryguje tożsamość i motywy Bajkarza. Polecam fanom historycznych kryminałów.
violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
"Bajki pisane krwią" są powieścią historyczno-kryminalno-społeczno-obyczajową. Fabuła rozgrywa się wokół dworu Ludwika XVI w Paryżu i Wersalu. Tam mają miejsce zbrodnie oparte na bajkach, których zagadkę stara się rozwikłać agent Viravolta. Oprócz wątku kryminalnego, książka jest obrazem obyczajowości we dworze. Arnaud Delalande nie poddaje się wyrafinowanej elegancji arystokracji tamtych czasów, lecz pokazuje jej zgoła odmienne otoczenie. "Wdzięk i pachnidła to tylko fasada naszego dworu. Za nią kryją się intrygi". I wszechobecny brud, o czym nie wspominał Dumas. Za ukazanie tego kontrastu należą się autorowi wielkie brawa. Dużym plusem książki jest możliwość zapoznania się z bajkami La Fontaine'a.
Treść powieści zawiera opisy trudnych ludzkich wyborów oraz nie tylko przyjemne dworskie życie, ale i tragedie bohaterów żyjących poza nim.
P.S. Autor ze zdjęcia na okładce spogląda na czytelnika z zawadiackim uśmiechem i urodą muszkietera! Naprawdę ;-)
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Minevra Linia koment
Przeczytane:2014-07-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Bajki pisane krwią Nieznajomy (Audiobook)
Harlan Coben
Okładka - Bajki pisane krwią Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Bajki pisane krwią Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Bajki pisane krwią Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Bajki pisane krwią Sześć lat później
Harlan Coben
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów