Białe noce

W "Białych nocach" występuje charakterystyczna dla wczesnej twórczości pisarza postać naiwnego marzyciela pogrążonego w wydumanym przezeń świecie, którego iluzoryczność zostaje w końcu brutalnie obnażona. "Łagodna" to studium psychologiczne mężczyzny, którego żona popełniła samobójstwo. Wzburzony - usiłuje uporządkować myśli i dociec, dlaczego tak się stało.

Informacje dodatkowe o Białe noce:

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Data wydania: 1986-09-01
ISBN: 83-05-11684-0

Kup książkę Białe noce

Białe noce - opinie o książce

Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2013-09-02, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki - 2013, Mam,
Po wymęczonych "Białych nocach" ukoiła mnie "Łagodna" - drugie opowiadanie zdecydowanie warte uwagi, czego niestety nie można powiedzieć o pierwszym, jak dla mnie wyjątkowo kiepskim. Dostojewski w krótszych formach literackich swym pisarskim talentem zaledwie błyska. Za opowiadania lepiej wziąć się już po zapoznaniu się z najważniejszymi powieściami, w innym wypadku można się tylko rozczarować i zniechęcić do sięgnięcia po pozostałe, znacznie lepsze utwory.
Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2020-05-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020,

'' Marzyciel, jeśli chodzi o ścisłe określenie, nie jest człowiekiem, lecz jakimś gatunkiem pośrednim ''

Ach ten Dostojewski, ach te jego '' Białe noce '' petersburskie. Toż to broszurka ledwo, nowelka cienka, a ileż w niej emocjii. Ileż ochów , achów, wzruszeń i westchnień . Wyznań, niezdecydowania, kochania czy nie kochania . U każdego innaego pisarza byłby to kicz i tandeta, ale nie tutaj nie u Dostojewskiego. U niego, jakoś to wszystko ma sens i głębię, jakąś ważność i wyrazistość, ja więc jak Nastusia ocham i acham i łapię się za serce i cała jestem w emocjach kiedy ten '' Typ '', tak jej miłość wyznaje :)

P.S. Taka ciekawostka :)

Białe noce to jedno z najbardziej fascynujących zjawisk. Na dużych szerokościach geograficznych (powyżej 57 stopni) wiosną i latem słońce chowa się na tyle płytko za horyzontem, że rozproszone światło dociera na ziemię nawet w nocy. Jednym z najciekawszych miejsc, w których można zaobserwować białe noce jest Sankt Petersburg, przepiękne rosyjskie miasto, które podczas letnich wieczorów tętni życiem.

Avatar użytkownika - ZofiaNowaczka
Przeczytane:2015-01-29, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Karmelek3
Karmelek3
Przeczytane:2014-12-30, Ocena: 4, Przeczytałam,
Zimowe notatki o wrażeniach z lata
Fiodor Dostojewski0
Okładka ksiązki - Zimowe notatki o wrażeniach z lata

"Zimowe notatki o wrażeniach z lata" (1863) to zbiorek błyskotliwych, ironicznych impresji z niezwykle ważnej dla kształtowania się filozofii i poglądów...

Opowieści. Białe noce, Cudza żona, Sen wujaszka, Krokodyl
Fiodor Dostojewski 0
Okładka ksiązki - Opowieści. Białe noce, Cudza żona, Sen wujaszka, Krokodyl

Fiodor Dostojewski – mistrz zaglądania do duszy – w czterech nowelach, które prezentujemy Państwu w tym tomie opowiada cztery cudownie...