Opis ksiązki
Kup Teraz

Błękit między niebem a wodą

Ocena ( 2 osoby )
6.0
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2016-06-15
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-8031-406-1
Liczba stron: 304
Dodał/a książkę:edytka222
Przepiękna, nasycona emocjami opowieść o silnych, niedoskonałych kobietach; o emigracji, rozdzieleniu i cierpieniu; o odrodzeniu, rodzinie, wytrwałości i miłości. Jest rok 1947. W spokojnej palestyńskiej wiosce otoczonej gajami oliwnymi mieszka rodzina Baraka. Najstarsza córka, Nazmija, opiekuje się owdowiałą matką, która ma skłonność do błąkania się po okolicy i do dziwnych zachowań. Brat, Mamduh, dogląda pszczół, a najmłodsza siostra, Mariam, dziewczyna o uderzająco pięknych różnobarwnych oczach, spędza całe dnie, rozmawiając z wymyślonym przyjacielem i pisząc. Kiedy w pobliżu wioski zbierają się wojska izraelskie, mieszkańcy nawet nie podejrzewają, jakie piekło ich czeka. Wkrótce domy stają w płomieniach i rodzina Baraka musi wyruszyć w długą drogę do Gazy. Ta wędrówka wystawi ją na najcięższą próbę. Sześćdziesiąt lat później wnuczka Mamduha, Nur, mieszka w Ameryce. Zakochuje się w żonatym mężczyźnie, lekarzu pracującym w Palestynie, i wyjeżdża za nim do strefy Gazy. Tam poznaje Alwan, matkę Chalida – chłopca uwięzionego w swoim ciele, pogrążonego w głębokim błękicie snu, z którego nie może się obudzić. To dzięki Alwan Nur odkryje więzy pokrewieństwa, które przezwyciężają odległość, a nawet śmierć.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
allison plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
,,Błękit między niebem a wodą" to piękna i wzruszająca saga, w której realizm przeplata się magią, a brutalne wydarzenia sąsiadują z liryzmem. Na okładkowej recenzji czytamy, że to ,,nasycona emocjami opowieść o silnych, niedoskonałych kobietach" - i to na pewno bardzo trafny opis.
Kobiety są tu głównymi bohaterkami. To niezwykle silne postacie, które można nazwać heroinami, mimo iż nie są wyidealizowane - autorka opisuje ich słabości, rozczarowania, błędy i dotkliwe, nieraz tragiczne doświadczenia, które kładą się cieniem na całym życiu.
To właśnie kobiety z rodziny Baraka dźwigają brzemię wojny, jaka pod koniec lat 40. minionego wieku rozgorzała między Palestyną i Izraelem i właściwie trwa do dziś. Strefa Gazy, która mogłaby być pięknym, atrakcyjnym miejscem przyciągającym turystów z całego świata, wciąż należy do najniebezpieczniejszych i najbardziej zapalnych miejsc, w dodatku zrujnowanych i oszpeconych przez liczne ataki i zamachy.

Akcja powieści obejmuje kilkadziesiąt lat, w ciągu których kobiety z palestyńskiej rodziny muszą wciąż borykać się z trudami codzienności, agresją ze strony wrogów, wędrówką w nieznane, która okupiona jest wieloma cierpieniami. Podczas, gdy ich mężczyźni zajmują się zbrojną walką, one muszą same stawiać czoła niebezpieczeństwom, również walcząc - o przetrwanie każdego dnia, co w praktyce nieraz okazuje się groźniejsze od strzelania do przeciwnika.
W odróżnieniu od swoich ojców, braci i dorosłych synów, kobiety pozostają bezbronne, w dodatku odpowiadają nie tylko za siebie, ale i za dzieci oraz młodsze rodzeństwo. Właśnie ta walka o każdą godzinę, o przeżycie jej z godnością, wzbudza w czytelniku największy podziw.

Susan Abulhawa stworzyła powieść, którą odczytywać można na wielu poziomach. Na pewno jest to barwna i pięknie opowiedziana saga oraz historia dzielnych kobiet, którym przyszło żyć w niebezpiecznych czasach.
To również opowieść o destrukcyjnej sile wojny, jej niewyobrażalnych okrucieństwach, które są dziełem człowieka - tych samych rąk, które niedawno głaskały główki własnych dzieci, a teraz niszczą, grabią, gwałcą, torturują i zabijają. To zderzenie czasów pokoju z piekłem wojny jest tu porażające; niektóre sceny zapierają dech w piersiach i robią takie wrażenie, że trudno się z niego otrząsnąć nawet po odłożeniu książki na półkę.
W tym morzu okrucieństw jest jednak też miejsce na uczucia, piękno i rodzinne związki, które potrafią przetrwać długą rozłąkę i wielką odległość.

Na uwagę na pewno zasługuje wysoki styl. Autorka umiejętnie wykorzystała elementy realizmu magicznego, co na pewno jest gratką dla miłośników takiego sposobu opisywania rzeczywistości.
Ciekawie stworzone zostały tu też różne kontrasty, widoczne i w klimacie, i w języku, w którym dosadność i wulgarność współgrają z subtelnością i liryzmem.

Polecam ,,Błękit..." każdemu, kto lubi i ceni niebanalne opowieści.
BEATA IGIELSKA
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów