Blondynka w Kambodży

"Seria książek przygodowych znanej podróżniczki i pisarki, Beaty Pawlikowskiej. Najbardziej niezwykłe zakątki świata, zaskakujące obserwacje, zabawne rysunki i kolorowe fotografie.

Na Wyspie Wielkanocnej polinezyjski mistrz zrobił mi nowy tatuaż. Na Zanzibarze odkryłam tajemnicę szczęścia. W Himalajach spotkało mnie przeznaczenie, a w Tybecie zrozumiałam sens życia po życiu. W Peru piłam herbatę z koki, w Brazylii ścigałam pająki, a na Sri Lance buddyjski mnich odprawił nade mną rytuał z wachlarzem. W Tanzanii leciałam spadającym balonem, a w Indiach spotkałam białego szczura. W Kambodży dowiedziałam się, że mam na imię Mały Wiatr, w Meksyku jadłam pieczone świerszcze, a w Amazonii tropiłam jaguara…

BLONDYNKA W KAMBODŻY – krokodyle, węże i ryż, świątynia Angkor Wat i miasto w dżungli, Bolesław Chrobry, Harry Potter, okrutny świat Czerwonych Khmerów i Tonle Sap, czyli wioska na jeziorze."

Informacje dodatkowe o Blondynka w Kambodży:

Blondynka w Kambodży - opinie o książce

Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2013-02-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Tym razem podróżniczka Beata Pawlikowska zabiera czytelnika do Kambodży, która w latach 1976–1989 zwała się Kampucza. Jest to państwo w południowo-wschodniej Azji, na Półwyspie Indochińskim, nad Zatoką Tajlandzką. Graniczy od zachodu i północy z Tajlandią , od północy z Laosem, a od wschodu z Wietnamem. "Blondynka w Kambodży" to kolejne sprawozdanie z podróży autorki. Jak zawsze możemy oczekiwać ciekawostek i dziwnych , mistycznych w odczuciu wrażeń. Na pierwszy rzut idzie dziwne zjawisko, jakim jest pełzanie węża ruchem wstecznym, gdyż wiadomo, że gady tej umiejętności nie posiadają.

Beata Pawlikowska w tej pozycji, w głównej mierze skupiła się na człowieku. Na smutnym i trudnym życiu obywateli Kambodży. Opisuję pracujące dzieci, które błagalnie wołają do obcokrajowców o datek w postaci jednego dolara.  Piszę o rybołówstwie- głównym źródle pożywienia. Wzruszyłam się jak czytałam o dziewczynce, która z beczki zrobiła sobie łódkę, by złowić rybę.

„Nie różnimy się tak bardzo od siebie. Jedyna różnica jest taka, że ja przyszłam na świat w Polsce, a ona w Kambodży. Nie było to kwestią wyboru żadnej z nas. Nie miałyśmy na to wpływu”.

Zatrważające krew w żyłach są opowieści bohaterów tej lektury. Szczególnie kobiety, która przeżyła przewrót polityczny dokonany przez tzw. Czerwonych Khmerów. Czerwoni Khmerowie władali Kambodżą w latach 1975-1979 roku. Przez te cztery lada umarło około 5 milionów obywateli, czy to z głodu, czy zostali zamordowani (inteligencję się nagminnie mordowano), czy z wycieńczenia podczas ciężkiej pracy w obozach pracy.  Do dziś sądzi się tych Khmerów, którzy przyczynili się do zgonów swych pobratymców.

Czytelnik wraz z podróżniczką odwiedzi wioski, które zostały zbudowane bezpośrednio na wodzie, obejrzy zdjęcia dzieci, które z wężami żyją na codzień, jak ze zwierzęciem hodowlanym,odwiedzi Angkor Wat – czyli o największą i najważniejszą świątynie w kompleksie Angkor w Kambodży oraz dowie się skąd się wziął ryż na świecie i czemu kiedyś był wielka bryłą, a dziś występuje w postaci maleńkich łusek.

Dziennik z podróży byłby niepełny, gdy nie jedna spójna i łącząca cały cykl tych książek rzecz, otóż piękne fotografie i odręczne rysuneczki i objaśnienia najciekawszych ciekawostek z danej podróży.

Jeśli wam mało, to sami przeczytajcie o kraju, który dużo przetrwał , ale jest piękny i zadziwiająco silny.
Avatar użytkownika - iwlin666
iwlin666
Przeczytane:2016-04-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2016,
Moja pierwsza książka podróżnicza. Bardzo lekko się czyta, przeczytałam ją w ciągu jednego dnia. Beata Pawlikowska opowiada o Kambodży: pływających wioskach, jednym z cudów świata - Angkor Wat, o morderstwach popełnionych przez Czerwonych Khmerów. Wszystko okraszone pięknymi zdjęciami. Poszerza wiedzę i kusi do odbycia podobnej podróży.
Avatar użytkownika - Daisy
Daisy
Przeczytane:2015-11-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 ksiazek, Mam,
Mam wszystkie Blondynki w....w domu,każda jest inna bo inny kraj,ale wszystkie są super ciekawe .
Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2011-08-25, Ocena: 5, Przeczytałam, Książki na długi wieczór,
Beta Pawlikowska znowu przybliża to co odległe, nieznane, czasem niezrozuniałe. Trafne spostrzeżenia, ciekawostki, ale też czasem przerażające fakty.
Avatar użytkownika - Kamulka84
Przeczytane:2013-02-20, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - koral
koral
Przeczytane:2012-02-15, Ocena: 3, Przeczytałam,
Szczęśliwe garnki. Kulinarne przepisy na zimę
Beata Pawlikowska0
Okładka ksiązki - Szczęśliwe garnki. Kulinarne przepisy na zimę

Nowa autorska seria książek kulinarnych Beaty Pawlikowskiej, która proponuje szybkie, zdrowe i pyszne dania z prostych, naturalnych składników...

Trening szczęścia
Beata Pawlikowska0
Okładka ksiązki - Trening szczęścia

Wciąż myślisz, że jesteś gorsza? Że świat cię nie lubi? Że nie zdarzy ci się nic dobrego? Ja też tak kiedyś myślałam. A potem odkryłam, że moim myśleniem...