Opis ksiązki
Kup Teraz

Bob Marley. Nieopowiedziana historia króla reggae

Ocena ( 3 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2013-08-08
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7924-060-9
Liczba stron: 368
Dodał/a książkę:andrzej0791
Recenzja - Bob Marley. Nieopowiedziana historia króla reggae
Boba Marleya opłakiwały miliony, kiedy po ciężkiej walce z rakiem odszedł w maju 1981 roku. Rastafariański gwiazdor reggae, dzięki któremu uwaga całego świata zwróciła się na jamajską muzykę, urzekał publiczność swoją wizją pokoju, harmonii i miłości. Jego bunt odmienił świat.

Chris Salewicz, który spędził trochę czasu z Bobem Marleyem na Jamajce, daje nam kompletny obraz jego życia – od niepozornych początków do międzynarodowej sławy. Nigdy wcześniej niepublikowane wywiady z dziesiątkami osób, które znały Marleya, zostały poprzetykane narracją, która ożywia nie tylko rastafariańskie wierzenia i jamajską scenę muzyczną, ale także ducha samego króla reggae.

Salewicz wystawia na światło dzienne prywatne życie Marleya efektywniej niż jakikolwiek biograf. – „The Sunday Times”

To niezbędna biografia, która śledzi ewolucję muzyki buntu. Uczestnictwo autora w wydarzeniach czyni tę książkę jeszcze bardziej wartościową. – „Mojo”

Chris Salewicz dostarcza nowego punktu widzenia na portret złożonej i zatroskanej osobowości muzyka. Posiłkując się szczegółowymi wywiadami z najbliższymi Marleyowi osobami, kreśli obraz człowieka doświadczonego przez brak bezpieczeństwa i stabilności. – „Times Library Supplement”

Celowo wyolbrzymia konkretne fakty i rysuje uczciwy wizerunek artysty. – „Pride”

Szybsza, pełniejsza i bardziej uczciwa niż poprzednia biografia Marleya. Salewicz podziwia Boba i przedstawia go bez niepotrzebnego nadawania mu boskich cech. – „Barnes & Noble Review”

Od skromnych początków w Nine Miles, przez lata spędzone w Kingston i czas sławy, aż do przedwczesnej śmierci w 1981 roku – Bob Marley. Nieopowiedziana historia króla reggae stanowi doskonałą ocenę człowieka i mitu. – „The Independent”

Praca Salewicza przejdzie test każdego fana Marleya i muzyki reggae. Dla niewtajemniczonych niniejsza książka stanowi doskonałe wprowadzenie do historii legendarnego muzyka z Trench Town. – „The Independent Weekly”

O autorze: Chris Salewicz zajmuje się dokumentowaniem kultury popularnej od ponad trzydziestu lat – w druku, radiu i telewizji. Swoje teksty o zróżnicowanej tematyce publikował w „Sunday Timesie”, „The Independent”, „The Daily Telegraph”, „Conde Nast Traveller”, „Q”, „Mojo”, „The Face”, „Time Out” i wielu innych brytyjskich periodykach, jak również czasopismach na całym świecie. Jest autorem 15 książek, w tym kilku bestsellerów. Pełnił rolę narratora w filmie dokumentalnym Zew Wolności (2010), opowiadającym o roli polskiego rock and rolla w walce z komunizmem.
Recenzja
figlarna24 Linia koment
Przeczytane:2013-10-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Wyzwanie - Historia Zebrana 2013,
Prekursor reggae, idol, gwiazda, muzyk, posiadacz nieprzeciętnego  głosu i muzycznego talentu, ale także wielki kobieciarz. Bob Marley urodził się 6 lutego 1945 roku, a zmarł przegrywając z rakiem 11 maja 1981 roku. Legenda Marleya towarzyszy jednak melomanom do dzisiaj, zaś płyta Legend z jego największymi hitami jest do dziś najlepiej sprzedającym się albumem z gatunku reggae
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
wkp plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-20, Na półkach: Przeczytałem,

WSZYSTKO BĘDZIE DOBRZE


 


Są miejsca niepozorne, które odmieniają świat. Nie same w sobie, choć i tak się zdarza, ale przede wszystkim dając nam ludzi, którzy powodują wiatr niosący zmiany. Tak było w przypadku wioski Nine Miles położonej na lesistych wzgórzach Jamajki. To właśnie tam przyszedł na świat Nesta Robert Marley – niepozorny człowiek, który pokazać miał ludzkości, że wszystko może być dobrze. I choć nie żyje już od niemal 35 lat, jego zawsze aktualne przesłanie nadal rozbrzmiewa wokoło.


 


Pamiętam czas, kiedy po raz pierwszy zetknąłem się z reggae. Wcześniej nie szczególnie ciągnęło mnie do muzyki, słuchałem raczej tego, czego słuchali kumple, czyli mocnego rocka. I owszem, lubiłem te dźwięki, uwielbiałem też punk, nie mniej dopiero kiedy usłyszałem Indios Bravos, poczułem, że oto trafiłem na „swoją” muzykę. Na coś, co naprawdę gra mi w sercu i duszy, i czego słuchać mogę bez końca. Tak siłą rzeczy musiałem trafić też na muzykę ojca reggae. A teraz wreszcie ze szczegółami poznać mogłem jego życie i wszystko, co się z nim wiązało.


 


Biografia autorstwa człowieka o swojsko brzmiącym nazwisku, Chrisa Salewicza, to kawał świetnej, solidnej literatury faktu, równie dobrze napisanej, co wydanej. Czytelnik śledzi losy Boba Marleya od narodzin, po śmierć, śledzi też przemiany na Jamajce, jakie zachodziły w tym rajskim piekle od czasów jej odkrycia, a także poznaje szczegóły rastafariańskiej religii. Każdy z tych aspektów staje się jednak równie ciekawy, jak i główny wątek. Życie codzienne Jamajczyków, bieda, niewolnictwo, dążenie do wolności, wiara stanowiąca paradoksalną mieszankę chrześcijaństwa i pierwotnych kultów…


 


Co jednak odróżnia to opracowanie od większości innych, traktujących o legendarnym wokaliście, to fakt, że Salewicz spędził u boku Marleya (oraz na samej Jamajce) nieco czasu, co dało mu możliwość zaoferowania pewnej bliższej, bardziej źródłowej perspektywy. Poza tym autor, mimo całej jego fascynacji tematem, nie jest stronniczy więc i nie udziela odpowiedzi na liczne pytania. Bo kim jest sam Marley? Gdzie szukać prawdy o nim? Są tacy, którzy widzą w nim ucieleśnienie samego Chrystusa, są też tacy, którzy widzą jedynie prostego człowieka, którego miłość do ludzi i wolności, poruszyła, porusza i poruszać będzie serca milionów. Niezależnie jedna od tego, co Wy uważacie, warto poznać jego dzieje, opowieści o nim i legendy, warto wejść ten świat i choć przez chwilę poczuć się jak na koncercie człowieka, który zapoznał cały świat z muzyką i kulturą pokoju i szacunku, tolerancji i szczerości.


 


Polecam i życzę Wam byście – cytując słowa Marleya – nie musieli o nic martwić się, bo wszystko będzie dobrze. A wydawnictwu Sine Qua Non składam serdeczne podziękowania za udostępnienie mi egzemplarza do recenzji.
 

Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
madziusia Linia koment
Przeczytane:2014-02-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
biedas Linia koment
Przeczytane:2013-11-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
figlarna24 Linia koment
Przeczytane:2013-10-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Wyzwanie - Historia Zebrana 2013,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów