Brzemię

Historia życia dwóch sióstr - Laury i młodszej o dziesięć lat Shirley - została opisana przez Agathę Christie z niezmierną przenikliwością, świadczącą o jej głębokiej znajomości ludzkich spraw. Laura, od małego daremnie łaknąca miłości, jaką rodzice nie są w stanie jej obdarzyć, znajduje cel życia w opiece nad młodszą siostrą. Chciałaby odsunąć od Shirley wszystko, co mogłoby sprawić jej jakikolwiek ból. Wydaje jej się, że wie najlepiej, jak Shirley powinna pokierować swoim życiem. Czy jednak można w pełni zrozumieć drugiego człowieka, pojąć, co jest dla niego najważniejsze, i wpływając na jego los - jednocześnie go nie zniszczyć?

Informacje dodatkowe o Brzemię:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: b.d
ISBN: 83-7337-770-0

Kup książkę Brzemię

Brzemię - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-03-10,

Laura Franklin czuła jako dziewczynka, że rodzice poświęcają więcej miłości i uwagi jej bratu, Charlesowi. Wszystko ma się zmienić, gdy braciszek umiera. Rodzice są pełni smutku, wydaje się, że dla Laury jest to dobra okazja do odzyskania ich uczuć. Wkrótce na świat przychodzi kolejne dziecko, siostrzyczka Shirley. Zawiedziona Laura życzy sobie, aby dziecko umarło...

Pewnego dnia w domu wybucha pożar, a Lura bohatersko ratuje z niego siostrę. To przełomowe wydarzenie zmienia wszystko. Od tej chwili Laura poświęca całe swoje życie na to, aby jej siostra była szczęśliwa i kochana.

Stopniowo poznajemy dalsze losy rodzeństwa, pierwszą miłość Shirley i jej nieszczęśliwe małżeństwo. W cieniu tego zawsze gdzieś widać Laurę, która jest pełna poświęceń. Czuje, że musi odkupić winy za myśli, które nigdy nie powinny pojawić się w jej głowie.

Shirley jednak nie zaznaje szczęścia, nawet gdy po raz drugi wychodzi za mąż. Wpada w alkoholizm i tragicznie ginie. Laura po jej śmierci postanawia zająć się pomocą upośledzonym dzieciom.

W tej książce nie ma pośpiechu, nie ma też niespodzianek. Jest to historia o poczuciu winy i chęci odkupienia, o siostrzanej miłości pełnej poświeceń. Jest to przede wszystkim lekcja o tym, że nikogo nie można uszczęśliwiać na siłę.

Avatar użytkownika - IlonaAnoli
IlonaAnoli
Przeczytane:2016-12-17, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Książka Brzemię to historia dwóch sióstr. Laura Franklin to starsza siostra, która jest bardzo zła i niezadowolona z tego, gdy na świat przychodzi jej młodsza siostra Shirley. Jest niezadowolona z tego powodu i boi się, że młodsza siostra będzie bardziej kochana. Jednak wszystko się zmienia pewnej nocy, gdy wybucha pożar i Laura ratuje swoją młodszą siostrę z pożaru i wtedy Laura obiecuje sobie, że będzie chroniła młodszą siostrę. Przez wiele lat opiekuje się młodszą siostrą, jest o nią zaborcza, a jesj miłość do Shirley sprawia, że odznacza się ona na życiu obu dziewczyn. Jest to miłość prawie obsesyjna, z której młodsza dziewczynka chciałaby się uwolnić. Ale czy jej się uda? O tym można się dowiedzieć po przeczytaniu książki. Zanim na świat przyszła Shirley, Laura miała brata Charlesa, który potem umiera. Shirley, gdy już jest dorosła, po raz drugi wychodzi za mąż. Zaczyna pić i powoli wpada w alkoholizm, a potem ginie, ale czy to był tylko nieszczęśliwy wypadek? A Laura po śmierci siostry chce zajmować się upośledzonymi dziećmi.
Avatar użytkownika - iza380
iza380
Przeczytane:2016-04-10, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 KSIĄŻKI 2016,
Nowe, obyczajowe oblicze Agaty Christie pod pseudonimem Mary Westcott. Laura i Shirley to dwie siostry, które nie zawsze żyły ze sobą w zgodzie. W dzieciństwie Laura, piekielnie zazdrosna o 11 lat młodszą siostrzyczkę wielokrotnie planowała jakby się jej pozbyć. Kiedy jednak w ich domu dochodzi do pożaru, Laura ratuje Shirley z płomieni i odtąd staje się dla niej najbliższą osobą. Przez lata dba o Shirley, nie myśląc o sobie i swoich potrzebach. Słodko- gorzka opowieść o siostrzanej miłości, która może stać się niszcząca.
Avatar użytkownika - nikolsosna
nikolsosna
Przeczytane:2014-05-06, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2014,
ciężki temat, ciężka książka , ale czytało się dobrze,bo to książka o życiu, a wszystkie wyjaśniaenia były wielce prawdopodobne, bo to coś innego w wykonaniu tej autorki, zresztą mojej ulubionej więc i tak bym przeczytała, mimo że moje serce należy do kryminałów. czytając miałam wrażenie bycia tuż obok wydarzeń z książki, no ciekawe doświadczenie czytelnicze.
Avatar użytkownika - rama83
rama83
Przeczytane:2013-09-24, Ocena: 3, Przeczytałam, 12 książek 2013,
Ciekawe zakończenie, dla starszej z sióstr. Fabuła w sumie z życia wzięta. Niesprawiedliwość, brak miłości, zaborczość. Skomplikowany charakter młodszej. Pierwszy mąż zdradzał i nie była szczęśliwa. Drugi mąż świata poza nią nie widział i też nie była szczęśliwa.
Avatar użytkownika - Mephelome
Mephelome
Przeczytane:2019-06-14, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Prosta i przewidywalna fabuła. Książka lekka i szybko się ją czyta. Jest to historia Laury, która swoją zazdrość przekuła w miłość do siostry, poświęcając przy tym swoje nadzieje na szczęście.

Laura wychowuje sie w zamoznej rodzinie ,ma wszystko oprocz milosci rodzicow ktorej tak pragnie.Rodzice cala swoja milosc przelewaja na jej brata i kiedy ten umiera dziewczyna mysli ,ze teraz rodzice cala milosc przeleja na nia.Niestety na swiat przychodzi Shirley i teraz to nia zaprzataja sobie glowe rodzice.Laura ciagle jest z boku i ciagle laknie ich uwagi.Zaczyna nienawidzic siostre do tego stopnia ,ze pragnie jej smierci.Pewnego dnia w zyciu obu zdaza sie cos co na zawsze zmienia ich zycie.Od tej pory Laura obsesyjna nienawisc do siostry zmienia w obsesyjna milosc do niej. Jak daleko posunie sie w sowjej zaborczej milosci do siostry i czy obie poradza sobie z nowa sytuacja?.Ksiazka trzymajaca w napieciu o lekko psychologicznym zabarwieniu.

Książka jest niedługa, czyta się ją szybko, akcja jednak zwalnia pod koniec wraz z pojawieniem się pewnego księdza...

"Brzemię" opowiada historię dwóch sióstr Laury i Shirley. Opowieść podzielona jest na kilka części. Rozpoczyna się śmiercią Charles'a syna państwa Franklinów.
To historia o zazdrości i niespełnionych nadziejach dziecka, a później o siostrzanej miłości.

O tym, do czego poprowadzą bohaterów uczucia i emocje - należy dowiedzieć się z lektury książki.

Avatar użytkownika - annakp
annakp
Przeczytane:2015-01-29, Ocena: 3, Przeczytałam,
Herkules Poirot. Tajemnicza historia w Styles
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Herkules Poirot. Tajemnicza historia w Styles

Komiks na podstawie pierwszej powieści Agaty Christie, publikowany w setną rocznicę jej wydania! Z powodu otrzymanej w czasie wojny rany kapitan Hastings...

Opowiadania Agatha Christie. Audiobook
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Opowiadania Agatha Christie. Audiobook

Album zawiera nastęujące opowiadania: S.O.S, Lampa, Czerwony sygnał, Radio, Ostatni seans, Dziwny przypadek....