Opis ksiązki
Kup Teraz

Bukiet chabrów

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Oficynka
Data wydania: 2014-01-13
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-64307-26-3
Liczba stron: 285
Dodał/a książkę:Karmelek3
Trzydziestoczteroletnia Justyna, mimo nietuzinkowej urody i talentu zawodowego, jest osobą samotną. To skutek źle ulokowanych uczuć i nieudanego związku. W wigilijny poranek znajduje na swoim biurku tajemniczy prezent - stare, unikatowe wydanie „Opowieści wigilijnej” Karola Dickensa. Kim jest ów hojny darczyńca? Jakie ma wobec niej zamiary? Te pytania zaprowadzą Justynę do antykwariatu, miejsca niezwykłego, pełnego ciepła, niepowtarzalnej atmosfery i nierzeczywistych zdarzeń. One staną się początkiem jej nowego życia. Kazimierz Kiljan – urodził się we Wrocławiu, dorastał w Kościelniku, obecnie mieszka w Lubaniu. Jest dziennikarzem, poetą i pisarzem. Ma na swoim koncie sześć zbiorów wierszy i cztery powieści. Jest człowiekiem niezwykle wrażliwym na piękno otaczającego go świata, otwartym na ludzi i ich przeżycia duchowe. Te ostatnie absorbują autora w sposób szczególny. Lubi i potrafi pisać o uczuciach, o relacjach zachodzących między ludźmi, o ich troskach i marzeniach. Sprzyja temu zapewne płynąca w jego żyłach „gorąca” węgierska krew (po mamie). Jego niedościgłym mistrzem jest Nicholas Sparks, uznawany za mistrza opowieści o miłości.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
KsiazkowoLC plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-18, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2016,Czytam regularnie w 2016 roku,Mam,Recenzenckie/Autorskie,
Powieść ,,Bukiet chabrów" autorstwa Kazimierza Kiljana jest pierwszą książką tego autora, z jaką miałam okazję się zapoznać.
Główną bohaterką historii jest trzydziestokilkuletnia Justyna Wolak spełniona zawodowo, lecz samotna pani architekt, a jednocześnie wielbicielka starodruków.

Gdy w wigilijny poranek kobieta pojawia się w pracy nieco wcześniej niż pozostali, znajduje na swoim biurku niesamowity podarek, którym jest zabytkowe wydanie ,,Opowieści wigilijnej" K. Dickensa. Nasza bohaterka jest tak samo zachwycona prezentem jak i zaintrygowana tym, kto jest jego darczyńcą? Tym bardziej, iż nie ma pojęcia, kto taki mógł obdarować ją w ten niezwykły sposób.

Przy pomocy zaprzyjaźnionego z nią od lat antykwariusza - Karola Bratzkiego - Justyna próbuje odkryć, któż jest tajemniczym darczyńcą i dlaczego się ukrywa.
W ten sposób jej przyjaźń z samotnym i zakochanym w swoich woluminach staruszkiem zacieśnia się coraz bardziej.

Niestety pan Karol podupada na zdrowiu, zaniepokojona rozwijającym się u niego przeziębieniem Justyna kilkakrotnie odwiedza starszego pana i uda jej się wymóc na nim by pozostał w łóżku choć kilka dni.
W wyniku pewnych wydarzeń, jakie stały się udziałem najbliższej przyjaciółki Justyny, nasza bohaterka na pewien czas nieco zaniedbuje seniora Bratzkiego, jednakże, gdy po pewnym czasie pojawia się znów w antykwariacie zastaje go w dużo lepszej formie, co niezmiernie ją cieszy.

Niestety poprawa stanu zdrowia antykwariusza nie trwa zbyt długo i Bratzki umiera w wyniku powikłań po zawale, który przebył.
Justyna jako jedyna bliska mu osoba zajmuje się pogrzebem przy okazji orientując się, iż jej przyjaciel był bardzo szanowanym i poważanym profesorem.

Gdy nasza bohaterka przekonana jest, że wszystkie sprawy są już pozamykane, od przyjaciela profesora Bratzkiego dowiaduje się, iż została jedyną spadkobierczynią antykwariusza... W ten oto sposób staje się właścicielką wiekowej kamienicy, antykwariatu oraz pokaźnej sumy na koncie.

Początkowo bardzo trudno jest jej odnaleźć się w tej zupełnie niespodziewanej dla niej sytuacji. Z czasem jednak coraz bardziej się wdraża w swoje nowe życie, pomagają jej w tym przyjaciółki i nieustannie odczuwana obecność pana Karola.

Pewnego dnia dzięki skrzynce znajdującej się w antykwariacie Justyna wpada na trop mężczyzny piszącego niesamowite listy do swej nieżyjącej już kobiety. Jakaś tajemnicza siła popycha ją do podjęcia próby odnalezienia nadawcy...

Jeśli chcecie dowiedzieć się czy jej się to uda? Jak bardzo odkrywanie tajemnic przeszłości może zmienić życie? A także, co ma z tym wszystkim wspólnego tytułowy bukiet chabrów? Koniecznie sięgnijcie po tę powieść.

Książka w sam raz na sympatyczne wiosenno - letnie wieczory. Myślę bowiem, iż wiele z nas odnajdzie w sobie samych przynajmniej cząstkę Justyny.

Za udostępnienie egzemplarza do recenzji dziękuję Wydawnictwu Oficynka.

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *
http://ksiazkowoczyta.blogspot.com/2016/06/tajemnica-z-chabrami-w-tle.html
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Karmelek3 Linia koment
Przeczytane:2015-01-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Bukiet chabrów Czarownica
Patryk Majzel
Okładka - Bukiet chabrów Czarna wołga
Maciej Żurawski
Okładka - Bukiet chabrów Tajemnica Boga
Karina Krawczyk
Okładka - Bukiet chabrów Pod podłogą
Karina Krawczyk
Okładka - Bukiet chabrów Wóda i bala
Grzegorz Żurek
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów