Café Auschwitz

Akcja powieści Dirka Braunsa dzieje się współcześnie w Polsce i w Niemczech. Urodzony w NRD młody nauczyciel niemieckiego i historii w niemieckiej szkole w Warszawie (porte-parole autora) staje się świadkiem wspomnień i wykonawcą zaskakującej ostatniej woli przypadkowo poznanego Janusza, byłego więźnia KL Auschwitz. Ich spotkanie w warszawskiej kawiarni staje się punktem wyjścia dla ciągu sensacyjnych wydarzeń obfitujących w zaskakujące zwroty akcji. Kompozycja sprawia, że utwór czyta się jak powieść sensacyjną. Autorowi udaje się unikalna sztuka wielowymiarowego przedstawienia i swoistej próby weryfikacji autentyczności sylwetek, poglądów, losów i teraźniejszości katów i ofiar na tle szkiców współczesnej Polski i Niemiec. Powieść jest znakomitą próbą ujęcia istotnej dla Polski i Niemiec tematyki także przez pryzmat codziennych zdarzeń - bez koturnów i śladów „kiczu niemiecko-polskiego pojednania”.

Informacje dodatkowe o Café Auschwitz:

Wydawnictwo: Akcent
Data wydania: 2013-07-05

Kup książkę Café Auschwitz

Café Auschwitz - opinie o książce

Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2013-11-17, Ocena: 3, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2013 roku,
"Café Auschwitz" to książka, która niestety nie zachwyciłam mnie. I to począwszy od tytułu, który nijak ma się do treści, aż po fabułę, która mnie rozczarowała. W zasadzie można stwierdzić, że jest to nieudolna próbka powieści szpiegowskiej? detektywistycznej? z historią w tle. Nie zgadzam się również z opinią jednej z byłych więźniarek obozu, umieszczoną we wstępie, że powinna to być lektura obowiązkowa dla młodego pokolenia. Mogę napisać tylko jedno: z taką samą mocą z jaką chciałam przeczytać "Café Auschwitz" jestem nim rozczarowana.
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2021-02-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 2021, E-booki, Literatura piękna,
Avatar użytkownika - agusia97
agusia97