Opis ksiązki
Kup Teraz

Carlo Maria Martini. Niepokorny kardynał

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2013-08-31
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7767-913-5
Liczba stron: 304
Dodał/a książkę:RenataK
Recenzja - Carlo Maria Martini. Niepokorny kardynał

Kościół jest spóźniony o 200 lat. Dlaczego się nie otrząśnie? Czy to strach? Lęk zamiast odwagi? Przecież wiara jest fundamentem Kościoła. Wiara, ufność, odwaga - mówił w ostatnim wywiadzie, na kilka miesięcy przed śmiercią, Carlo Maria Martini.

Dla jednych symbol postępowego nurtu w Kościele, dla innych antypapież, którego poglądy ocierały się o herezję. Nawoływał do "nawrócenia" i wielkiej przemiany Kościoła. Apelował o zmianę rygorystycznego stanowiska w kwestiach seksualności, sytuacji osób rozwiedzionych. Wydawał się otwarty na możliwość dopuszczenia w Kościele kapłaństwa żonatych mężczyzn. Gorący orędownik dialogu między ludźmi wszelkich nacji, religii i przekonań. Wybitny znawca Biblii. Człowiek głębokiej wiary oddany Bogu i Kościołowi.

Kim naprawdę był Carlo Maria Martini? Czy rzeczywiście przekraczał granice ortodoksji, czy był jedynie niezrozumiany przez tych, którzy nie chcieli lub nie umieli go słuchać?

Książka Andrei Torniellego przedstawia portret wielkiego kardynała i wielkiego człowieka, jednego z najbardziej niezwykłych hierarchów współczesnego Kościoła.

Był człowiekiem wielkiej wiary i się nie bał. Nie bał się trudnych pytań, nieprzetartych dróg, nie bał się ryzyka. Wielki człowiek Kościoła...
ks. Adam Boniecki

Recenzja
katechetka Linia koment
Przeczytane:2013-10-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,

Pełniący funkcję arcybiskupa Mediolanu Carlo Maria Martini uhonorowany został tytułem doktora honoris causa Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie oraz nagrodą Księcia Asturii w dziedzinie nauk społecznych. Mianowano go również członkiem honorowym Papieskiej Akademii Nauk. Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej, nadając mu tytuł prezbitera S. Cecilia. Kolejne informacje (wielokrotny udział w sesjach Światowego Synodu Biskupów, IV Konferencji Generalnej Episkopatów Latynoamerykańskich, pełniona funkcja przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy, reprezentowanie papieża Jana Pawła II podczas obchodów 100-lecia ewangeli

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
MaKo plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Przeczytane,
Z zamiłowania do gatunku czytam niemal wszystkie książki biograficzne jakie tylko wpadną mi w ręce. Jedną z takich publikacji jest ,,Carlo Maria Martini. Niepokorny kardynał". Autorem tomiku jest ceniony włoski pisarz i dziennikarz Andrera Tornielli, a za polskie wydanie książki odpowiedzialne jest wydawnictwo WAM. Tyle tytułem wstępu, a teraz przejdźmy do konkretów.
Okazuje się, że zmarły w sierpniu 2012 r. kardynał Carlo Maria Martini, był niezwykle interesującym człowiekiem. Media darzyły go sympatią, a we włoskich środkach masowego przekazu mówiono o nim zazwyczaj dobrze, co jest raczej wyjątkowe. Już od 1993 roku różne środowiska typowały jego kandydaturę na kolejnego papieża, pomimo faktu, że Jan Paweł II miał się dobrze i cieszył się względnie dobrym zdrowiem. W trakcie konklawe w 2005 roku był jednym z najpoważniejszych kandydatów na stanowisko zwierzchnika Kościoła. Okrzyknięto go ,,postępowym" kardynałem, który nie boi się trudnych tematów i dystansuje się od pontyfikatu Jana Pawła II. A jaki naprawdę był kard. Martini? Zdecydowanie skromny, wrażliwy na niedolę i biedę otaczających go ludzi. Lubił rozmawiać z mediami, ale chronił swoją prywatność. Najlepiej czuł się wśród książek. Był wielkim miłośnikiem literatury, doskonałym rekolekcjonistą i światowej sławy biblistą. Mówił biegle w ośmiu (!) językach, w tym po łacinie, znał również starożytną grekę, koptyjski, aramejski, syryjski i arabski (nawet nie wiem jak to skomentować!).
Autor przytacza nauczanie kard. Martiniego, cytuje fragmenty homilii, publicznych wystąpień i rożnych dokumentów autorstwa duchownego. A w nich przewijają się tematy miłosierdzia, celibatu, aborcji, eutanazji, antykoncepcji, opieki na biednymi, bioetyki, dialogu międzyreligijnego i wiele innych aktualnych spraw, które frapują nie tylko katolików.
W publikacji nie brakuje momentów chwytających za serce, jak choćby ten, opowiadający o tym, że dopóki Martini nie został mianowany arcybiskupem Mediolanu, to raz w tygodniu, w cywilnym ubraniu odwiedzał pewnego starszego, samotnego i chorego pana, dotrzymywał mu towarzystwa i pomagał w pracach domowych.
Książka napisana została przystępnym językiem, więc jej lektura nie powinna sprawić nikomu problemów. Dodatkowo ,,Carlo Maria Martini. Niepokorny kardynał" to biografia, w której autor nie próbuje polewać swojego bohatera lukrem, ale w rzetelny sposób przedstawia jego sylwetkę.
Polecam!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
helena610 Linia koment
Przeczytane:2014-07-31, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2014),Na wymianki,
ali9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
katechetka Linia koment
Przeczytane:2013-10-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
speedi Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Carlo Maria Martini. Niepokorny kardynał Pierwszy Murzyn RP. Brian Scott o Polsce, mediach i polityce
Brian Scott, Maria Mazurek
Okładka - Carlo Maria Martini. Niepokorny kardynał Przewodnik po kognitywistyce
Redakcja Józef Bremer SJ
Okładka - Carlo Maria Martini. Niepokorny kardynał Piękno zbawi świat?
Jan Paweł Strumiłowski OCist
Okładka - Carlo Maria Martini. Niepokorny kardynał Idol i dystans
Jean-Luc Marion
Okładka - Carlo Maria Martini. Niepokorny kardynał O herezjach
Teodoret z Cyru
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów