Okładka książki - Cecylka Knedelek czyli książka kucharska dla dzieci

Cecylka Knedelek czyli książka kucharska dla dzieci

Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2015-04-16
ISBN: 978-83-7971-233-5
Tytuł oryginału:
Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: Wojciech Polak

Książka kucharska dla dzieci. Ta wspaniała książka dla małych kucharzy opowiada o mieszkających w pomarańczowym domu przy ulicy Naleśnikowej 5 w Starym Knedelkowie: Cecylce Knedelek oraz gąsce Walerii, a także o ich przyjaciołach: pani Ludmile – miłośniczce starych książek, która piecze przepyszne ciasteczka oraz torciki, panu Alojzym – kolekcjonerze śrubek i nakrętek, potrafiącym zrobić coś z niczego i naprawić prawie wszystko, Joasi – dziewczynce umiejącej uszyć gałgankowego konika i zrobić na szydełku szalik, Antku – konstruktorze dziwnych machin, uwielbiającym zamieniać się w naukowca, Luci i Lusi – bliźniaczkach mieszkających w pokoju w paski, lubiących gotować przepyszne pomidorówki: zimową i letnią, oraz kotce Bazylii i psie Tymianku. W książce znajduje się prawie 100 opowiastek i ponad 130 bajkowo opisanych przepisów na pyszne potrawy. Jeśli chcesz wyruszyć z nami w przepyszną, bajkową podróż do krainy smaków, zapachów i kolorów, koniecznie przeczytaj tę książkę!

Avatar użytkownika - Szczepanik
Szczepanik
Przeczytane:, Ocena: 6,

Joanna Krzyżanek – Cecylka Knedelek, czyli Książka Kucharska dla dzieci

Zostać mistrzem kuchni

Dla chcącego nie ma nic trudnego – Cecylka Knedelek postanowiła stworzyć książkę kucharską. Przez trzy tygodnie siedziała skupiona nad pracą, przekąszając smakołyki podawane jej przez przyjaciółkę, gąskę Walerię. Wytrwale spisywała zapamiętane przepisy, historyjki z życia wzięte oraz inne ciekawostki, które w takiej publikacji powinny się znaleźć. I proszę – oto rezultat jej starań. Pan Apolinary Dwukropek wydał książkę, dzięki czemu każdy może teraz korzystać z inspirujących porad małej gospodyni.

Joanna Krzyżanek zaproponowała tak dzieciom, jak i ich opiekunom nie lada atrakcję. Książka kucharska Cecylki Knedelek to przebogate źródło wiedzy, prezentujące najmłodszym nie tylko smakowite przepisy, ale przede wszystkim podstawy sztuki kulinarnej. Dzieci nie są tu pozostawione same sobie – specjalny poradnik zawarty na pierwszych stronach książki bardzo szczegółowo opisuje te aspekty pracy w kuchni, które mogą nie być oczywiste dla początkujących kucharzy, piekarzy oraz cukierników. Same przepisy zaś wydają się nie kończyć – jest ich tak wiele, że o nudzie nie może być mowy. Każdego dnia jak rok długi i szeroki dziecko decydować może się na coraz to nowszą wersję zaproponowanych dań. A ucząc się gotowania i pieczenia systematycznie, z czasem nauczy się modyfikować przepisy, wzbogacając je o autorskie pomysły. Niekwestionowalne są więc walory edukacyjne tej publikacji (poparte wiedzą przemycaną dodatkowo poniżej przepisów).

Nieustanny zachwyt, wzrastający z każdą obróconą stronicą, budzą również zdjęcia, które prezentują propozycje podania opisywanych specjałów. Dopracowane pod każdym, najmniejszym nawet względem, stanowią sztukę samą w sobie – można być przekonanym, że gdyby treść książki sprowadzała się wyłącznie do zdjęć, i tak zyskałaby ona szerokie grono fanów. Nie sposób nie polecić gorąco i tej publikacji Krzyżanek, aż chciałoby się powiedzieć – tradycyjnie. Cieszy fakt, że każda książka tej autorki utrzymuje wysoki poziom, stając się doskonałym przewodnikiem po świecie, w który dzieci właśnie wchodzą.

Jedynym problemem, jaki może stwarzać najmłodszym to imponujące wydanie, są jego gabaryty. Niejedna mama ugnie się pod ciężarem książki, nie mówiąc o jej pociechach. Najlepiej by więc było, aby pozycja miała w kuchni swoje specjalne miejsce, z którego bez problemu dałoby się za jej pomocą albo nadzorować prace kulinarne, albo samemu w nich uczestniczyć. Ciężar książki jest też chyba najważniejszym argumentem przemawiającym za tym, aby potrawy przyrządzane były wspólnie przez dzieci i dorosłych; aby rodzinne aktywności nie ograniczały się wyłącznie do komunalnego oglądania telewizora, bo to jest zdecydowanie mniej wartościowe, niż wspólne przyrządzanie pysznych dań. Jeśli więc chce się pielęgnować rodzinne więzi, pamiętać należy, że książka kucharska Joanny Krzyżanek jest do tej pielęgnacji stworzona.

Anna Szczepanek

Link do recenzji
Avatar użytkownika - jeke5
jeke5
Przeczytane:2015-05-20, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Często z moimi dziećmi razem przygotowujemy posiłki. Spędzamy razem czas, a do tego chłopcy uczą się gotować i piec ciasta. Niezwykle przydatna jest przy tym książka pt. "Cecylka Knedelek czyli książka kucharska dla dzieci" autorstwa Joanny Krzyżanek. Nie jest to zwykła książka kucharska, gdyż oprócz stu trzydziestu przepisów na różnorodne dania zawiera również ponad sto opowiadań, których bohaterkami są Cecylka Knedelek- dziewczynka o niebieskich oczach, ,,pomidorowych,, włosach uczesanych w kitki lub kucyki, która lubi nosić sukienki i uwielbia jeść miodowe placuszki z rodzynkami oraz jej gąska Waleria, a także mieszkańcy Starego Knedelkowa: Pani Ludmiła, która piecze doskonałe torciki, Pan Alojzy-,,złota rączka", który ze starej pralki ,,Frani,, potrafi zrobić maszynę do produkcji lasanii, Antek wykonujący skomplikowane eksperymenty, Joasia szyjąca lalki z gałganków, bliźniaczki Lusia i Lucia oraz pies Tymianek i kotka Bazylia. Dzieci zanim przystąpią do przygotowywania potraw poznają warzywa i owoce, uczą się przestrzegania higieny w kuchni i zasad gotowania, smażenia, pieczenia, kiszenia itp. Dowiadują się np. dlaczego należy myć jajka pod bieżącą wodą, dlaczego świeżych ziół dodaje się do potrawy mniej niż suszonych, jak przygotowuje się sos, zupę czy konserwuje warzywa i owoce na zimę. Wszystko opisane jest przystępnym dla dziecka językiem i zilustrowane. Gdy mały kucharz pozna zasady obowiązujące w kuchni może rozpocząć swoją kulinarną podróż i przygotować kolorowe potrawy o fantazyjnych nazwach; bezowe owieczki czyli chmurki na talerzyku, kluseczki z deseczki, brzoskwiniowe słoneczniki, nadziewane pomidory czyli czerwone kapelusze, jeżynowe ptasie mleczko, różową piankę czy piegowate babeczki. Smacznych potraw jest naprawdę dużo, podzielone są kolorystycznie i wszystkie zaprezentowane na zdjęciach. Przepisy są o różnym stopniu trudności, przy niektórych oznaczonych rękawicami kuchennymi i wykrzyknikiem potrzebna jest pomoc dorosłego. Książka jest przepięknie wydana w dużym formacie z twardymi okładkami, z kolorowymi ilustracjami, zdjęciami na bardzo dobrym jakościowo papierze. Moje dzieci są książką kucharską zachwycone. Wieczorem czytamy wspólnie jedno opowiadanie, a drugiego dnia kupujemy potrzebne produkty i przygotowujemy wybrane przez nie danie. Polecam książkę wszystkim rodzicom, którzy pragną nauczyć swoje dzieci samodzielnego przygotowywania zdrowych i smacznych posiłków. http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/
Lamelia Szczęśliwa i porwanie krewetki
Joanna Krzyżanek0
Okładka ksiązki - Lamelia Szczęśliwa i porwanie krewetki

Lamelia Szczęśliwa to miłośniczka gramatyki, ortografii i zdrowej kuchni. Dawno, dawno temu Lamelia Szczęśliwa była małą dziewczynką i przeżywała różne...

Jan Paweł II, czyli jak Karolek został papieżem
Joanna Krzyżanek0
Okładka ksiązki - Jan Paweł II, czyli jak Karolek został papieżem

Książka jest przeznaczona dla dzieci, które chcą poznać historię życia Karola Wojtyły od momentu narodzin do 1978 roku, kiedy to został on wybrany na papieża...

Top 5 książek
Złodziejka książek