Chłopies

Książka świadomie nawiązuje do "Księgi dżungli" Kiplinga, a postać głównego bohatera do Mowgliego, chłopca wychowanego przez wilki.

Akcja powieści rozgrywa się w miejskiej dżungli Moskwy i jej nędznych przedmieść, gdzie koczują bezdomni. Romoczka, czteroletni chłopiec, porzucony w opustoszałym domu przez matkę i wujka nie mogąc wytrzymać zimna i głodu, wychodzi na mroźne ulice, by znaleźć cokolwiek do jedzenia. Nikt nie interesuje się samotnym czterolatkiem, wałęsającym się po mieście. W końcu chłopiec przyłącza się do trzech psów i idzie za nimi do ich legowiska piwnicy pod opuszczonym, zrujnowanym kościołem, gdzie, jak na ludzkie dziecko, panowały straszliwe warunki.

"Chłopies" to wielowymiarowa powieść o naturze ludzkiej i zwierzęcej, o niewyraźnych granicach między tymi dwoma światami, o niepewnych wyznacznikach zwierzęcości i człowieczeństwa. Ukazuje specyficzny obraz moskiewskiego społeczeństwa, przy którym życie psiego stada wydaje się wzorem solidarności. Autorka wystrzega się wszakże taniego moralizowania. Wielką zaletą książki jest bogaty, wyrafinowany język, którym opisuje nieskomplikowane z pozoru życie bohaterów.

Informacje dodatkowe o Chłopies:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2011-08-17
ISBN: 978-83-1112-101-0

Kup książkę Chłopies

Chłopies - opinie o książce

Ta książka jest specyficzną lekturą. Wstrząsającą. Momentami brutalną i dosadną (czasami być może przesadzoną). Nie będę streszczać fabuły, bo nie o to tutaj chodzi. Chciałabym tylko uprzedzić, iż nie jest to książka dla wrażliwców. Co prawda nie ma drastycznych mordów (choć trupów jest kilka), ale są liczne opisy pożywiania się przez dzikie psy i Romoczkę - chłopca, który pragnie się widzieć jako psa. Zatem są polowania, uśmiercanie ptactwa, szczurów itp. No i barwne opisy, zawierające budowę anatomiczną ów "dań", do tego atakujące zmysły barwy, zapachy. Słowem - fokalizacja zmysłowa. Autorka książki świetnie wczuła się w rolę psa, widzi świat, tak jak dziki pies może ten świat widzieć. Do tego hybryda - "człowiekopies" w kapitalnym moim zdaniem przekładzie chłopies (ang. Dog Boy). Losy głównego bohatera są dramatyczne i przerażające jednocześnie. Chłopak zazna przynajmniej przyjaźni i miłości ze strony zdziczałych psów i nawiąże z nimi niezwykłą więź. Bo jak wiadomo, na człowieka nie zawsze można liczyć...