Opis ksiązki
Kup Teraz

Chuda

Ocena ( 2 osoby )
4.5
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2007
Kategoria: Pedagogika
ISBN: 978-83-24-00813-1
Liczba stron: 240
Dodał/a książkę:szczepanik
Wstrząsająca powieść o anoreksji napisana przez nastolatkę. Siłę tej książki stanowi dramatyczne świadectwo autorki, która zachorowała na anoreksję w wieku 13 lat. Jej zmagania z chorobą trwały trzy lata, dziewczyna znalazła się na oddziale psychiatrycznym, przeszła swoje piekło. Przeszła je nie na darmo, udało jej się pokonać chorobę. Dziś, w pełni wyleczona, studiuje literaturę w Cambridge i pracuje nad drugą powieścią. Chuda to lektura, którą można również polecić rodzicom nastolatków – świetnie napisana, mocna i jednocześnie optymistyczna. Z anoreksji można wyjść. Judith Fathallah ma 19 lat i pochodzi z Cardiff. Jest w połowie Walijką, w połowie Irakijką i całe życie spędziła w Walii. Gdy miała 8 lat, zginął tragicznie jej ojciec, który był irakijskim inżynierem. Dla Judith był to ogromny cios. Gdy miała 13 lat, była dosyć pulchna i w wakacje postanowiła definitywnie się odchudzić. Kilka miesięcy później zdiagnozowano u niej anorexię nervosę i została skierowana na dziecięcy oddział psychiatryczny.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
takahe plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,pożyczone ;),
"Chuda" to opowieść o trzynastoletniej Jessice, której przeszkadzają jej własne 64 kilogramy przy 155 cm wzrostu.Poprostu uważa, że jest gróba. Oliwy do ognia dolewają rówieśnicy którzy wyzywają ją od grubasek. W końcu zaczyna się odchudzać i zbiegiem czasu staje się to jej obsesją. Kilka razy dziennie się waży(czasem nawet po kilka razy wmawiając sobie że poprzednie pomiary były nie prawidłowe) , non stop przelicza kalorie (zawyżając uzyskany wynik), a w wolnych chwilach ćwiczy brzuszki (jeśli uzna że seria była źle wykonana powtarza czynność) aby nie przytyć ani dekagrama. Dziewczynka "wpada w podstępne sidła" anorexia n ervosa tuż po tym jak ukochany ojciec ginie w wypadku a babcia (Nana) zapada na demencję starszą i dziewczynka nie ma sie komu zwierzyć ze swoich "problemów" i z kim podzielić radością.
"Chuda" przybliza problem anoreksji i sprawia, ze uświadamiamy sobie jak łatwo każdy z nas może zachorować. Bo przecież zaczyna się zwykłą dietą, widząc początkowe sukcesy pragnie się jeszcze bardziej schudnąć i dążyć do perfekcji aż w końcu odchudzanie staje się naszym nałogiem, naszą codziennością.
W naszej głowie pojawia się głos (zwany Małpą) który chwali nas za posłuszeństwo i karci za źle wykonane ćwiczenie i za zjedzenie zbyt dużej ilości kalorii.
Książka napisane w formie jakby pamiętnika nastolatki która zachorowała na tą podstępną chorobę psychiczną.
Ervisha plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-06-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Książkę czytało mi się naprawdę płynnie i szybko. Może dlatego, że też jestem nastolatką i styl pisania do mnie przemówił?

Nie ma co streszczać tej książki... Sam tytuł "Chuda" mówi wiele. Jessica (bohaterka) walczy z anoreksją. Temat jak najbardziej na czasie... To dzisiejsze dążenie do zdobycia sylwetki idealnej...

Sięgnęłam po tę książkę, bo chciałam się utwierdzić w przekonaniu, jak okropną chorobą jest anoreksja. Jak każda młoda kobieta miewam zapaści nerwowe i jestem wrażliwa.
Podsumowując stwierdzam, że książka jest warta przeczytania, jednak tylko przez ludzi bez huśtawek emocjonalnych.

PS. Dzięki silnemu wsparciu ze strony bliskich z tego wyszłam, ale nie zawsze jest tak pięknie...


break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów