Ciało pożądanie, ubranie

Autorka pisze, że porzuciwszy przyjęte schematy myślowe - nie wiedziała, dokąd ją Zapolska zaprowadzi. Dlatego może mówić o prawdziwej przygodzie, nawet zaskoczeniu. Podobne były moje doznania podczas lektury książki Kłosińsiej. Możemy autorce zawierzyć - tak jak ona zawierzyła Zapolskiej. Przeżyjemy " Przygodę w nieznanym kraju"

Informacje dodatkowe o Ciało pożądanie, ubranie:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2013 (data przybliżona)

Kup książkę Ciało pożądanie, ubranie

Ciało pożądanie, ubranie - opinie o książce

Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2013-06-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Krystyna Kłosińska tym razem omawia wczesne powieści Gabrieli Zapolskiej. Sam pomysł świetny bo te powieści sa nieco przykurzone a warto przypomnieć sobie te perełki (m.in. Przedpiekle, Kaśka Kariatyda). Autorka patrzy na postacie kobiet i odnosi się do obowiązujących konwenansów epoki. Przygląda się rytuałom ubierania się, wybierania miejsc na spędzanie czasu i odpowiedniego towarzystwa. Przerażający jest opis panien z pensji, które są przygotowywane na spotkanie z mężczyznami niemal jak konie na wystawę.Towarzyszy temu wnikliwe studium ubioru, czym jest, jakie spełniał funkcje społeczne. Niesamowicie przenikliwy jest opis wzroku mężczyzn, co do którego nie ma konwenansów, mężczyźnie wolno patrzeć jak chce. I wreszcie aspekt pożądania, komu wolno pożądać, a dla kogo konwenanse tego nie przewidują. Serdecznie polecam czytać razem z powieściami Zapolskiej :)