OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Ciemna strona Wall Street. Opowieść maklera o spektakularnych giełdowych ekscesach

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: MT Biznes
Data wydania: 2014-10-22
Kategoria: Ekonomia
ISBN: 9788377467046
Liczba stron: 280
Dodał/a książkę:elibri

Książa ukazała się w USA w czerwcu 2013 r. nakładem wydawnictwa Crown Business.

 

W tej chwili w rankingu Amazon książka znajduje się na 25 632. miejscu wśród wszystkich książek.

 

Jednocześnie średnia ocena na podstawie 197 opinii czytelników wynosi 4,4 przy maksimum 5 punktów.

 

To jest napisana z wielką pasją prawdziwa i dramatyczna (a także bez happy endu) historia 15-letniej kariery na Wall Street maklera zatrudnionego w kilku znanych firmach inwestycyjnych.

 

Książkę można czytać na kilku poziomach:

 

1. jako bardzo osobistą, dramatyczną historię wzlotu i upadku maklera giełdowego, opisaną z wielką szczerością i zawierającą mnóstwo ciekawych szczegółów o funkcjonowaniu Wall Street ,,od środka" (to nie jest piękny widok); tym światem rządzi absolutne i bezwzględne pragnienie szybkiego wzbogacenia się, regułą jest zasada ,,nie ma reguł", insider trading jest codzienną i powszechną praktyką; nasz bohater szybko dochodzi do dużych pieniędzy, po czym staje się ,,zwierzęciem zabawowym" i narkomanem, przechodzi leczenie odwykowe i wraca do pracy, po czym znów uzależnia się od kokainy i już na dobre wypada z gry (w tle jest jeszcze dramat towarzyszący rozpadowi rodziny)

 

2. jako rodzaj ,,opowieści moralnej" o tym, jak pieniądze wypaczają i niszczą ludzkie charaktery (bohater pochodzi z porządnej, amerykańskiej rodziny należącej do upper-middle class - ojciec bohatera jest inżynierem - i trafia na Wall Street przypadkowo)

 

3. jako przyczynek do dyskusji o współczesnym kapitalizmie: jeśli w centrum tegoż kapitalizmu znajduje się potężny sektor finansowy działający w opisany w książce sposób, to tylko kwestią czasu jest kryzys finansowy, przy którym obecny kryzys finansowy będzie wspominany jako lata ekonomicznej prosperity

 

Książka jest trafnie porównywana z głośną książką Poker kłamców. Wspinaczka po ruinach Wall Street Michaela Lewisa (polskie wydanie WIG Press 2001), tyle że Wall Street z 2012 r. jest nieporównanie bardziej brutalna, bezwzględna i cyniczna.

 

Książka jest świetnie napisana, czyta się ją ,,na jednym oddechu", naprawdę trudno się od niej oderwać. Naiwnie można by powiedzieć: i nic dziwnego, świat wielkich pieniędzy, ekscesów i zła zawsze fascynuje przeciętnego zjadacza chleba.

 

Książka nie ma bezpośrednich odniesień do sytuacji w Polsce, choć w tle można oczywiście dostrzec historię Amber Gold czy właśnie rozpoczęty proces osób zarządzających Warszawską Grupą Inwestycyjną (upadła w 2006 r. po odebraniu licencji na prowadzenie działalności przez KNF).

 

W sumie: świetne czytadło z gatunku wspomnienia/literatura faktu z dziedziny biznesu.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów