Cieniste ognie

Pewnego dnia w Santa Ana w Kalifornii ginie w wypadku samochodowym Eric Leben, błyskotliwy naukowiec zajmujący się eksperymentami genetycznymi, prezes dynamicznej firmy, której badaniami niezwykle interesuje się Pentagon. Kiedy kilkanaście godzin później zwłoki mężczyzny w niewyjaśnionych okolicznościach znikają z kostnicy, jego żona Rachael nie kryje lęku. Doskonale wie, do czego posunął się Eric w swej obsesyjnej chęci zachowania młodości i obawie przed śmiercią. Tymczasem tego samego wieczoru w brutalny sposób zostają zamordowane dwie młode kobiety. Policja rozpoczyna śledztwo, którego rezultaty wskazują, że obie sprawy mają ze sobą związek.

Informacje dodatkowe o Cieniste ognie:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2005-04-27
ISBN: 83-7337-993-2
Tytuł oryginału: Shadowfires
Tłumaczenie: Romuald Szoka

Kup książkę Cieniste ognie

Cieniste ognie - opinie o książce

Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2018-04-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Dean Koontz to autor po którego książki sięgam bez czytania jakiegokolwiek opisu czy recenzji. Nie trzeba mnie zachęcać. Po prostu wiem, że będzie się przyjemnie czytało.

Styl pisania pozwala na szybkie przejście przez książkę mimo jej obszerności. Naprawdę nie wiem jak to się stało, że tak szybko się skończyła. Przyjemna, łatwa i co najważniejsze wciągająca. Już od pierwszych stron mamy do czynienia z tajemnicą, którą chcemy poznać ciężko oderwać się dopóki nie dowiemy się o co właściwie chodzi.

Może wydawać się, że zaczyna się niepozornie jak obyczajówka o nieudanym małżeństwie, które właśnie wzięło rozwód. Od razu poznajemy też przyczynę tej sytuacji.

Autor znakomicie potrafi przedstawić charakter postaci. Rachael – główna bohaterka, to kobieta od razu wzbudzająca sympatię. Osoba wcześniej zlękniona, nie wierząca we własne możliwości i gnębiona przez męża teraz powoli rozwija skrzydła, staje się silna i niezależna. Jednocześnie też potrafi cieszyć się z drobnych przyjemnych chwil. Po wszystkim co przeżyła wydaje się to w niej naprawdę wyjątkowe.

Jej mąż Eric jest człowiekiem sukcesu. Dzięki swoim naukowym badaniom i nieustępliwemu charakterowi dostał się na szczyt i zarobił miliny. Jednocześnie też nie potrafi znieść nieposłuszeństwa i porażki. W ciągu jednej kłótni poznajemy jak bardzo chorym i nieobliczalnym jest człowiekiem. Chwile później ginie pod kołami samochodu ciężarowego, a jego była żona zostaje z całą fortuną.

W tej chwili pomyślałam, że książka będzie właśnie o trudach poradzenia sobie z tą sytuacją a jednak robi się coraz ciekawiej. Rachael się boi. To mało powiedziane, ogarnia ja paniczny strach mimo iż jest człowiekiem rozsądnym i racjonalnym. Powód tego strachu przez dłuższy czas nie pozwala nam odłożyć książki. Z pomocą przychodzi jej Ben, mężczyzna z którym zaczęła się spotykać. Powoli zaczyna rozkwitać między nimi coś więcej ale i on okazuje się mieć swoje tajemnice.

Nie można narzekać na nudę i brak akcji, książka trzyma w nieustannym napięciu. Nietypową sprawą zajmuje się policja a później musi wkroczyć sama agencja bezpieczeństwa narodowego. Sprawa jest poważna ale bohaterka i tak uważa, że musi działać na własną rękę. Mieszanie w to osób trzecich może tylko pogorszyć sprawę i narazić ją na jeszcze większe niebezpieczeństwo.

Wszyscy bohaterowie są żywi i wyraźni. Nawet ci drugoplanowi potrafią podbić nasze serca lub całkowicie od siebie odepchnąć swoimi czynami i postawą. Charaktery ukształtowane przeszłością. Świetne wyjaśnienie niektórych zachowań. Nawiązanie do przeżyć bohaterów.

Piękne pokazanie przyjaźni policjantów i prawdziwe oddanie się swojej pracy. Świetna postać Sharpa, który podobnie jak Eric potrafi być bezwzględny w dążeniu do swoich celów.

Dużo brutalnych i mocnych scen. Przemoc zarówno fizyczna jak i psychiczna, broń palna i wręcz zwierzęca walka. Nie będę jednak za dużo zdradzać, bo najlepiej się czyta kiedy się nie wie o niczym.
Jak to zwykle u Koontza mamy tez wątek romantyczny. Autor w każdym thrillerze potrafi tak pięknie pisać o miłości. Widać jak ważna rolę odgrywa w życiu każdego z nas. Pomaga przezwyciężać nawet największe trudności.

Świetna książka pokazująca jak człowiek może się zmienić w obliczu strachu. Pokazując słabe strony tych co wznoszą się najwyżej i myślą że są bliscy opanowania świata a nie nauczyli się kochać. Oprócz dobrej akcji mamy też mądre psychologiczne wątki. Polecam szczerze każdemu zwłaszcza fanom Koonza.

Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2016-05-31,
Nieśmiertelnośc od zawsze interesowała ludzi i niejeden zrobiłby wszystko, by nigdy nie umrzeć. W tej książce naukowcy opracowali na myszach sposób by ją zdobyć. Lecz może nona być utrapieniem, a co dla niektórych być niebezpieczna. Z tzw. żywym trupem musi się zmierzyć dwójka głównych bohaterów. I takiego Koontza lubię. Wciągająca akcja, dużo tajemnic i motywy fantastyczne.

Koontz to jeden z moich ulubionych pisarzy. W tym przypadku też mnie nie zawiódł. Mroczny klimat, tak dla niego charakterystyczny, napięcie towarzyszące podczas całej lektury. Było dobrze.

Avatar użytkownika - djas
djas
Przeczytane:2023-01-03, Ocena: 4, Przeczytałem,

Koontz, jak to Koontz - solidny, choć akurat tu tylko dobry. Ciekawy pomysł, solidna realizacja, wartka akcja i nawet podobało mi się, w jakim całość poszła kierunku. Nie było wielkiego rozmachu (zresztą w wielu książkach mi go brakuje), który sieje spustoszenie nie tylko punktowo, ale i globalnie (Bastion Kinga - uwielbiam tamtejszy rozmach epidemii...).

Niemniej to książka do polecenia tym, którzy Koontza znają, ale nie jako pozycja do zachęcenia do zostania jego fanem...

Avatar użytkownika - daria02
Przeczytane:2009-07-31, Przeczytałam, 2009,
Bez tchu
Dean Koontz0
Okładka ksiązki - Bez tchu

Grady Adams zamienił gwar miasta na ciszę natury. Razem z psem zamieszkał w odludnym domu w górach skalistych i zajął się wyrobem mebli. Żaden z...

Groza
Dean Koontz0
Okładka ksiązki - Groza

Alex i Courtney wzięli ślub i pragną przeprowadzić się do San Francisco, by tam rozpocząć nowe życie w przepieknym domu na przedmieściu. Niestety, Alexa...