Creme de la Kreml

Co robi rosyjski spadochroniarz, gdy szczęśliwie wyląduje na polu bitwy? Chwyta za kałacha i rusza w bój? Ależ skąd. On sika. Dlaczego?

Czytając tę książkę dowiesz się nie tylko tego. Zrozumiesz, dlaczego Rosja jest jedynym krajem na świecie, który nigdy nie palił kotów na stosach za ,,diabelstwo", i w którym przejeżdża się na czerwonym świetle, a na zielonym stoi. No i jedynym, w którym duchowni święcą wodę w wodociągach, zaś Gerard Depardieu jest w stanie przejść na abstynencję. Przynajmniej czasowo.

Wacław Radziwinowicz, wydalony niedawno z Rosji wieloletni korespondent ,,Gazety Wyborczej", opisuje współczesnych Rosjan z talentem i wnikliwością godną Gogola, Tołstoja i Sołżenicyna. Pokazuje naród, który podziwiamy, gdy pisze np. o zbuntowanych przeciw Putinowi dziewczynach z Pussy Riot. Albo o Natalii Gorbaniewskiej, która w 1968 r. na placu Czerwonym protestowała przeciw najazdowi ZSRR na Czechosłowację.

Opisuje też jednak państwo, którego się boimy, bo nie szuka przepadających bez wieści samotnych ludzi i nazywa ich "przebiśniegami" - od topniejącego śniegu, spod którego wiosną wyłaniają się ich ciała. I maluje świat, w którym przeglądają się także nasze własne, polskie szaleństwa i obsesje - choćby wówczas, gdy czytamy, jak to rosyjski senator odkrywa, że w słynnym moskiewskim Teatrze na Tagance ,,w spektaklach propaguje się przemoc, homoseksualizm, samobójstwo" w sztuce, która nawet jeszcze nie powstała.

Trzy lata po świetnym ,,Gogolu w czasach Google'a" Wacław Radziwinowicz zaprasza na kolejną fascynującą podróż po bezkresie rosyjskiej duszy.

Informacje dodatkowe o Creme de la Kreml:

Creme de la Kreml - opinie o książce

Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2017-02-18, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam,
Na książkę złożyły się felietony, które Wacław Radziwinowicz regularnie publikował jako dziennikarz mieszkający na stałe w Rosji. Sporo tu polityki, która na bieżąco przypomina etap wdrożenia embarga na polskie jabłka, ale również są kulisy wskazania filmu, który konkurował z "Idą" o Oscara. Są też smaczki i anegdoty, jak ta o spadochroniarzu, który po wylądowaniu myśli jedynie o tym, aby jak najszybciej się wyciskać. Ta książka pokazuje dobitnie, że Rosja to jednak stan umysłu.
Soczi. Igrzyska Putina
Wacław Radziwinowicz0
Okładka ksiązki - Soczi. Igrzyska Putina

Nowa książka autora bestsellerowego „Gogola w czasach Google’a”, jednego z najlepszych znawców rosyjskiej duszy i polityki, wieloletniego...

Putin, car Atlantydy. Droga do wielkiej wojny
Wacław Radziwinowicz0
Okładka ksiązki - Putin, car Atlantydy. Droga do wielkiej wojny

Dzisiejszego władcę Rosji ukształtowały chuligańskie ulice Leningradu i kluby sportów walki, gdzie razem z nim rośli przyszli żołnierze i ojcowie chrzestni...