Opis ksiązki
Kup Teraz

Cudowny jeleń. Baśnie węgierskie

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2016-05-20
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 9788380081864
Liczba stron: 400
Dodał/a książkę:elibri

Kolejny zbiór baśni ludowych w serii Baśnie Świata. Baśnie węgierskie wyrastają zarówno z kultury i historii naszych południowych sąsiadów (opowieści o  słynnych władcach, np. o królu Macieju Korwinie), jak i z ludowych przekazów o mądrych zwierzętach, dzielnych młodzieńcach, sprytnych chłopach, świniarczykach, pasterzach, smokach, wróżkach i królewnach. Są uniwersalne, a jednocześnie pełne barwnych szczegółów i lokalnego kolorytu.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Magnolia044 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-27, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2016,Mam,

Pewnego razu ujrzeli jednak zwierzę niesamowite, jakiego nie widzieli nigdy wcześniej. Był to przepiękny jeleń (…) cudowny jeleń!”. Str. 339


 


W ostatnim czasie mój synek coraz częściej prosi, żeby coś mu przeczytać. Oprócz ulubionego Bolka i Lolka staram się wybierać również inne książeczki. Tak, aby dotyczyły różnorodnej tematyki. Dlatego przeglądając oferty wydawnicze, moją uwagę zwrócił zbiór 34. ilustrowanych opowiadań pt. Cudowny jeleń. Baśnie węgierskie.


 


Dawno, dawno temu, za górami, za lasami, za dolinami i morzami żyli sobie król i królowa. Król kochał swoją małżonkę jak gołąb kocha pszenicę. Królowa była tak piękna, że na słońce można było patrzeć, ale na nią nie sposób. Miała oczy jak dwa diamenty, a twarz jak białe płótno. Rumieniła się niczym piwonia. Król małżonek nie oddałby jej za żadne skarby świata. Ale trapiło ich wielkie zmartwienie. Nie mieli dzieci… ” (Drzewo sięgające nieba”) str. 41


 


Zacznę od tego, że książeczka jest naprawdę kapitalnie wydana. Posiada twardą oprawę, która z pewnością uchroni ją przed zabrudzeniami i ogólnym zniszczeniem. Każdej baśni towarzyszą piękne barwne ilustracje z motywem folkloru, które wykonała Marianna Jagoda. Jeżeli chodzi o same kartki, to są szyte i jednocześnie klejone, przez co nie będą wypadać. Dodatkowo są one laminowane i nie wszystkie są białe, ponieważ duża ich część jest kolorowa (pomijając te na, których znajdują się ilustracje), przez co książeczka jeszcze bardziej przykuwa wzrok młodego czytelnika.


 


Wydawnictwo wybrało dosyć dużą czcionką, co osobiście pochwalam, ponieważ wygodniej się czyta. Na pochwałę zasługuje również przekład z języka węgierskiego na polski. Tutaj redaktorzy bardzo dobrze sobie poradzili. Język jest prosty, posiada dużo porównań, hiperbol, eufemizmów, personifikacji, metafor. Autorka zbudowała baśnie w większości z dialogów niż opisów, wydaje mi się, że dzięki temu dzieci nie nudzą się podczas czytania i nie powinny mieć żadnych trudności w zrozumieniu bajek.


 


Książka podejmuje różnorodną tematykę i składa się z czterech części. W pierwszej części znajdą się między innymi bajki: Kogutek i diamentowy krajcar, Kotka, Magiczny młynek, Świniarczyk, Janko Fasola. W drugiej części: Osełka, Sól, Pasterz mówiący językiem zwierząt. Natomiast w trzeciej części znajdzie się tytułowy Cudowny jeleń, Miecz Boga, Kozie raciczki. W czwartej możecie przeczytać o: Królu Macieju i córce Seklera czy Tylko raz był w Budzie psi targ. Jednak są to tylko wybrane przeze mnie tytuły, bo jest ich znacznie więcej. W skrócie: jest o królach i królewnach, pasterzach, zwierzętach, dzielnych młodzieńcach, smokach, wróżkach i wielu innych. Na końcu książki autorka dodała kilka słów od siebie, tłumacząc czytelnikowi skąd u niej pomysł na zgromadzenie w jednej książce kilkudziesięciu baśni węgierskich.


 


Dużym atutem tej książki jest to, że autorka zgromadziła tutaj baśnie, które dla nas mogą być mało znane. Przyznam, że większość poznałam po raz pierwszy. Kolejna sprawa to to, że dzieci poznają zupełnie obcą nam kulturę i tradycje z nią związane. Tak jak w przypadku innych baśni i tutaj dobro walczy ze złem i zawsze zwycięża dobro. Raczej nic odkrywczego, ale bardzo ciekawie czyta się o różnych przeszkodach, z którymi musieli się zmierzyć bohaterowie poszczególnej bajki, aby to „dobro” wygrało. Większość bajek zaczyna się tradycyjnymi słowami: „Żyła sobie… ”, „Był sobie… ”, „Dawno, dawno temu… ”, „Za górami za lasami… ”. Dzięki tej książce dziecko z pewnością zwróci uwagę na to, w jaki sposób odróżnić prawdę od kłamstwa, dobrych bohaterów od złych. Zdają sobie sprawę, kiedy ktoś się zachował honorowo i został nagrodzony, natomiast osoby podstępne zostały osądzone. Polecam tę bardzo starannie wydaną książeczkę młodszym dzieciakom, które lubią słuchać baśni czytanych przez rodziców oraz tym starszym, które potrafią już samodzielnie czytać. Cudowny jeleń. Baśnie węgierskie może stanowić dobry pomysł na prezent.


 

gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Cudowny jeleń. Baśnie węgierskie Poznań Pettsona i Findusa
Sven Nordqvist
Okładka - Cudowny jeleń. Baśnie węgierskie Harry Potter - siedmiopak Duddle - tw.
Joanne K. Rowling
Okładka - Cudowny jeleń. Baśnie węgierskie Wyspa skarbów MP3
Robert Louis Stevenson
Okładka - Cudowny jeleń. Baśnie węgierskie Kicia Kocia na plaży
Anita Głowińska
Okładka - Cudowny jeleń. Baśnie węgierskie Wilk stepowy
Hermann Hesse
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów