Opis ksiązki
Okładka - Czarnoksiężnik z Archipelagu. Ziemiomorze 1
Kup Teraz

Czarnoksiężnik z Archipelagu. Ziemiomorze 1

Ocena ( 29 osób )
5.0
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2011-03-06
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788376485652
Liczba stron: 240
Dodał/a książkę:Ag
Recenzja - Czarnoksiężnik z Archipelagu. Ziemiomorze 1
Klasyka powieści fantasy!
Opowieść o naukach pobieranych przez młodzieńca z wymyślonej krainy u mędrców, którzy posiedli kunszt czarnoksięski. Zarazem jest to opowieść realistyczna o kształtowaniu się osobowości, dorastaniu wśród przeciwieństw, o tym, jak zapalczywa lekkomyślność przeradza się w dojrzałość. Jest to, wreszcie, przypowieść o tym, jak - nie czując upadlającego strachu - pogodzić się z myślą o śmierci.

"Czarnoksiężnik z Archipelagu" to pierwsza część cyklu "Ziemiomorze", przez znawców zgodnie obwołanego arcydziełem światowej literatury fantasy.

"Saga o Ziemiomorzu to nic innego jak opowieść o dojrzewaniu, o wyzbywaniu się młodzieńczej pychy i ducha rywalizacji, dorastaniu do wewnętrznej harmonii i mądrości, a też zrozumienia ograniczoności ludzkich działań. Im większa moc i im większa władza, tym większa odpowiedzialność."

"Wysokie Obcasy"
Recenzja
agoosiaczek Linia koment
Przeczytane:2013-01-04, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,

Ziemiomorze to składający się z dziesiątek wysp, przepełniony magią świat, zamieszkiwany przez istoty należące do różnych ras i przedziwne stworzenia. To kraina, w której istnieją smoki tak stare, jak mówiące o nich legendy, a utrzymaniem równowagi między siłami natury zajmują się czarnoksiężnicy. Cykl o Ziemiomorzu składa się z 4 powieści oraz zbioru opowiadań uzupełniających. Część pierwsza,

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
AMJ1986 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
Uwielbiam, uwielbiam takie historie, takie książki, takie magiczne przygody. To dopiero początek całego cyklu, ale już mogę powiedzieć, że będzie moim ulubionym. Przyznaję, że wciąż porównuje z Wiedźminem, chociaż historia trochę inaczej tu się układa, to jednak nie jest to strasznie wyimaginowana magia, a jednak coś co można sobie wyobrazić i pokochać.
nureczka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
W życiu każdej osoby czytającej trafiają się chwile absolutnego zachwytu. Taki moment przeżyłam dawno, dawno temu, gdy po raz pierwszy czytałam ,,Czarnoksiężnika z Archipelagu" Ursuli Le Guin. Potem, przez długie lata, bałam się ponownie sięgnąć po książkę z obawy, by nie popsuć sobie tamtego wrażania. Wiecie, jak to bywa. Gdy po latach wracamy do książki/miejsca/filmu, które nas onegdaj zachwyciły, pojawia się rozczarowanie. Może więc lepiej pozostawić w spokoju lektury młodości? Pełna obaw zdjęłam z półki ,,Czarnoksiężnka z Archipelagu" i już po kilku stronach z ulgą zrozumiałam, że były to obawy płonne. Powieść Le Guin nadal zachwyca. To książka, w której nie ma ani jednej zbędnej sceny, ani jednego zbędnego zdania. Co tam zdanie! Tam nie ma jednego Ten wpis jest wyjątkowo krótki, bo właściwie wszystko co mam do powiedzenia można wyrazić w dwóch słowach "prawdziwa uczta".
Almiria plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Wyzwanie infinitum - fantastyka,
Pierwszy tom cyklu Ziemiomorza, za który miałam się zabrać od dłuższego czasu, zeby przekonać się, czy rzeczywiście można Ursulę Le Guin porównywać z Tolkienem. Puki co nie jestem w stanie tego stwierdzić, gdyż przede mną jeszcze 5 tomów. Puki co czyta się przyjemnie, powoli zostajemy wprowadzeni w świat archipelagu, a główny bohater jest bardzo mądrą i dynamiczną postacią, ponieważ, jak niewielu głównych bohaterów, rzeczywiście uczy się na swoich błędach.
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki - 2015,z_Wyzwanie Initium - fantastyka,
Ged już w dzieciństwie dokonał czynu, który zwrócił na niego uwagę czarnoksiężników. Musiał jednak nauczyć się władać mocą, by korzystać z niej bezpiecznie, trafił więc do szkoły na wyspie Roke, gdzie w grupie rówieśników kształci się i dorasta, ćwicząc nie tylko zaklęcia, ale i cierpliwość i wytrwałość. Najgorzej przychodzi mu dogadywanie się z kolegami - tu rządzi nadmierna ambicja i poczucie wyższości, a także chęć dominacji nad innymi. Z takiej mieszanki łatwo wywołać nieszczęście, które będzie ciągnąć się za Gedem i z którym będzie musiał poradzić sobie sam.

Doskonała powieść o dojrzewaniu i odnajdywaniu swojego miejsca w społeczeństwie, o nauce tolerancji i zrozumieniu potrzeb ludzi, o empatii i dobru, które tkwi w każdym z nas, a także o życiu w umiarze i korzystaniu z mocy nam danych w potrzebie, a nie dla kaprysu. I o lękach, tkwiących w człowieku, oraz sposobach radzenia sobie z nimi - wystarczy, że zwrócimy się przeciwko nim, by z goniących stały się uciekającymi. Każdy ciągnie za sobą własny cień.

Powieść, którą można - i należy - czytać wielokrotnie. I za każdym razem odkrywa się w niej więcej treści, dostrzega nowe aspekty życia, wydobywa kolejne drobne perełki, mogące ułatwić działanie w naszej rzeczywistości.
zuzankawes plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-26, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2015 rok,Mam,

Choć jest to książka, która po raz pierwszy wydana została w 1968 roku, nadal wzbudza wiele pozytywnych emocji. Mowa o powieści fantasy amerykańskiej pisarki Ursuli le Guin, Czarnoksiężnik z Archipelagu, która jest jednocześnie pierwszym tomem słynnego cyklu Ziemiomorze, gdzie magia i czary odgrywają olbrzymią rolę.


Książka ta zdobyła prestiżową nagrodę Lewis Carroll Shelf Award. To dla miłośników powieści fantasy wyznacznik, iż warto ją przeczytać, a mimo to przyznam, że miałam spory problem z przebrnięciem przez tę właśnie powieść. Zabrakło mi w niej nieodpartego uroku powieści Tolkienowskich, czy czaru jaki zauważyć można u innych klasyków gatunku. Jednak nie mogę powiedzieć, iż nie ma ona klimatu i aury. Tych odmówić jej nie można. Zwyczajnie pisana jest ona inaczej niż powieści współczesne, co zrozumiałe jest ze względu na datę jej powstania. I być może właśnie to sprawiło, że nieco odstręczała mnie jej przyciężkawa narracja, a może sprawiły to nieco inne czynniki, o których więcej za chwilę.


                Cała historia skupia się wokół Duny’ego, chłopca który odkrywa w sobie umiejętności magiczne. Rozpoczyna on swoją przygodę z nauką i magią, która obfituje w liczne przygody i intrygujące zdarzenia. Początkowo pobiera nauki u wielkiego mistrza magii Ogiona, gdy jednak nagle zauważa, iż nauka ta nie przynosi mu zbyt dużo pożytku, postanawia zmienić nauczyciela… W jaki sposób decyzja ta wpłynie na chłopca, który zyska przydomek Krogulec, możecie posłuchać sięgając po audiobooka, którego lektorowania podjął się znakomity Andrzej Ferenc.


Słuchanie książki z pewnością nie będzie czasem straconym. Zapewniam, że choć w porównaniu z innymi mistrzami gatunku powieść wypada nieco gorzej, i tak warto jej wysłuchać. Ciekawie skonstruowana fabuła, intrygujący świat, plus tajemniczy Cień, wróg magów i Krogulca w szczególności, oto co odkryć możecie w Czarnoksiężniku z Archipelagu. Z pewnością książka ta zafascynuje młodego czytelnika poszukującego i odkrywającego uroki powieści fantasy. Starszy czytelnik wysłucha, czy też przeczyta z przyjemnością, jednak ze względu na dość płaską fabułę, odpowiednią dla młodzieży i dzieci, w zachwyt nie popadnie. Będzie zatem dość sennie, spokojnie i bardzo leniwie. Raz onirycznie, a momentami topornie. Bardzo nierówno, przez co uczucia na temat książki mam dwojakie. I przez to mam dwojakie uczucia co do sięgania po kolejne tomy. Z jednej strony coś podpowiada mi, że może jednak, z drugiej zaś, że mimo wszystko jest przecież tyle książek, które czekają w kolejce…

agusia97 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
"Czarnoksiężnika z Archipelagu" nie trzeba przedstawiać. Logicznym jest więc to, że i ja w końcu sięgnęłam po tę książkę. Jest ona naprawdę świetnie napisana. Główny bohater czasami postępuje bardzo lekkomyślnie - ale któż z nas tak czasem nie czyni? Mimo, że na pierwszy rzut oka jest to zwykła powieść fantasy, to tak naprawdę jest to książka, która może naprawdę dużo nauczyć. Pokazuję ważne postawy, według których należy postępować. Ale oprócz tego zawiera historię fantasy, która wciąga bardzo głęboko.
Jedynym minusem w tej powieści, który udało mi się dostrzec, jest to, że moim zdaniem, akcja toczy się zdecydowanie za szybko. Książka jest naprawdę bardzo cienka, jak na literaturę fantasy, mimo to, na początku książki poznajemy chłopca, który dopiero dowiaduję się o swoich umiejętnościach, a na końcu jest to już dorosły, młody człowiek, który ukończył naukę magii i jest w stanie sam poradzić sobie z przeciwnościami losu. Chciałabym się dowiedzieć czegoś więcej, przeczytać o jego różnych, bardziej rozbudowanych przygodach. Ale może autorka stwierdziła, że ciekawsze będzie dokładniejsze opowiedzenie wydarzeń, które miały miejsce później. Zobaczymy o czym będą kolejne części.
Eliszeba plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-07, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Jestem totalnie zauroczona "Czarnoksiężnikiem". Nie spodziewałam się tak nostalgicznej i poetyckiej lektury po klasyce fantasy. Autorka, oprócz cudownego świata, oferuje nam prawdziwie życiowe refleksje. Prowadzi fabułę niespiesznie, pięknym językiem, w którym można się naprawdę rozsmakować.
Kaena plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2014 r.,Fantastyka,Posiadam,Ulubione,
"Czarnoksiężnik z Archipelagu" to pierwsza część cyklu "Ziemiomorze" Ursuli K. Le Guin. Wydarzenia rozgrywają się początkowo w małej wiosce na wyspie Gont. To tam właśnie rodzi się i dorasta Dunny - chłopiec lekkomyślny, uparty i porywczy. Stroni on od zwykłych zajęć takich jak praca kowala. Poszukując innej drogi swego życia, pobiera nauki magii od ciotki. Wtedy też okazuje się, że Dunny posiada zdolności magiczne. Wywołując mgłę ratuje on wioskę przed najazdem okrutnych Kargów. Jego czyn sprawia, że dostaje się on pod opiekę maga Ogiona. Ten nadaje mu imię Ged. Niestety sposób, w jaki mag przekazuje wiedzę, nie odpowiada chłopcu, który jest zbyt temperamentny, by zgodzić się na powolną naukę. Wyrusza wówczas na wyspę Roke do szkoły czarnoksiężników. Mijają lata, a chłopak z zacięciem uczy się zaklęć. Czarnoksiężnicy widzą w nim wielki potencjał. Jednak jego zuchwałość i chęć zaimponowania kolegom sprawia, że wywołuje on bezimienną istotę - cień - który od tej chwili staje się jego przekleństwem i omal nie pozbawia go życia. Za karę i w trosce o innych uczniów magowie wypędzają Geda z wyspy. Wtedy też rozpoczyna się walka chłopca z własnymi błędami i słabościami.
,,Czarnoksiężnik z Archipelagu" to pełna przygód powieść, w której akcja nawet na chwilę nie zwalnia tempa. Od samego początku trzyma w napięciu, w świetny sposób potrafi zaintrygować i przyciągnąć uwagę czytelnika. Główny bohater wciąż zmaga się z przeciwnościami losu i stara się naprawić swój największy błąd. Wszystko wskazuje na to, że nie ma nikogo, kto mógłby pomóc mu w tej walce.
Autorka w brawurowy sposób ukazała też piękno Ziemiomorza, każda z wysp jest fascynującym miejscem, czasem kryjącym w sobie mroczną tajemnicę, a czasami otaczającym strudzonego podróżnika aurą bezpieczeństwa i spokoju. Dodatkowym plusem są legendy i historie związane z poszczególnymi miejscami. Ten fakt sprawia, że całe uniwersum stworzone przez Le Guin jest barwną mieszanką różnorodnych krain, kultur i ludzi.
Nie ma w tej powieści zbyt wiele dialogów, co tylko powoduje przyśpieszenie akcji. Język natomiast jest łatwy w odbiorze i przenosi czytelnika wprost w wir wydarzeń. Całość stanowi fascynującą, wręcz baśniową scenerię, od której wprost nie można się oderwać.
Historia lekkomyślnego chłopca, który przeistacza się w potężnego czarnoksiężnika urzeka z jednej strony swą lekkością, z drugiej natomiast ukazuje bardzo ważne przesłanie, że jeśli człowiek zrobi coś nieodpowiedzialnego, niechybnie będzie musiał ponieść konsekwencje swych czynów. Zarówno świat przedstawiony, jak i moralizatorski charakter powieści sprawiają, że jest to świetna książka, którą każdy wielbiciel gatunku fantasy bezwzględnie powinien przeczytać.
Amarylliss plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
W końcu wzięłam się za tę książkę, bo przecież tyle słyszałam o tej obowiązkowej pozycji dla fanów fantasy. Nie jestem całkowicie urzeczona, bo też książkę czyta się szybko i jakoś tak wydawała mi się za krótka, ale jednak świat Ursuli Le Guin jest wciągający. Na początku trochę nie podobał mi się styl narracji, chyba jednak wolę poznawać historię ustami bohaterów. Mimo wszystko klimat książki jest naprawdę przyjemny. I sięgnę po kolejny tom.
elizak plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
To moje drugie spotkanie z Ursulą Le Guin. Po powieści Wydziedziczeni, która niestety nie przypadła mi do gustu, Czarnoksiężnik z Archipelagu stanowi niezwykle przyjemną odmianę. Powieść do przeczytania, której będę dziś zachęcać, to pierwszy tom cyklu Ziemiomorze i niekwestionowany klasyk fantasy. Autorka otrzymała za tą powieść nagrodę Boston Globe-Horn Book oraz Lewis Carroll Shelf Award. Ursula Le Guin urodziła się w roku 1929 w Berkeley w Kalifornii. Dotychczas opublikowała 21 powieści, 12 książek dla dzieci, 11 tomów opowiadań, a także eseje i kilka tomów poezji. Otrzymała wiele wyróżnień i nagród, wśród których jest kilka nagród Hugo i Nebula.

W świecie, gdzie znając prawdziwe imię człowieka, rzeczy lub istoty, możesz nią zawładnąć, ludzie posługują się przydomkami. Niewiele osób zna jego prawdziwe imię, ale o jego czynach śpiewają w pieśniach mieszkańcy całego Ziemiomorza. Poznajcie historię Krogulca.

"Mistrzu (...) Wróciłem do ciebie tak samo, jak cię opuściłem: jako głupiec."

Kilkunastoletni Duny, wraz z samotnie wychowującym go ojcem, mieszka na wyspie Gont. W trakcie wypasania kóz wypowiada przypadkowo zasłyszane od ciotki, miejscowej czarownicy, zaklęcie. Szybko okazuje się, że ma talent i rozpoczyna u niej naukę magii. Jest niecierpliwy i głodny wiedzy. Z łatwością uczy się prostych zaklęć i zdobywa wiedzę o ziołach. Te podstawy wystarczają, aby w czasie zagrożenia uratować całą wioskę przed śmiertelnym zagrożeniem ze strony łupieżców. Niestety nieuporządkowana wiedza i zbyt potężne, jak dla tak małego chłopca, zaklęcie wywołuje u niego śpiączkę. Tymczasem wieść o jego wyczynie sprowadza do wioski czarnoksiężnika Ogiona, który ulecza go, nadaje prawdziwe imię (Ged) i zabiera ze sobą, jako ucznia. Teraz, znany wszystkim jako Krogulec, chłopiec rozpoczyna naukę u spokojnego, cichego mistrza. Jednak temperament, ambicja i impulsywność chłopca popycha go do użycia (za namową dziewczyny) niebezpiecznego czaru, które z zaświatów ściąga Cień... Jakie będą konsekwencje i dalsze losy Geda? Oczywiście nie zdradzę

Myślę, że powieść może się spodobać fanom Harrego Pottera i Świata Dysku. Podobnie, jak w powieści J.K.Rowling mamy tu młodego bohatera, który odkrywa swoją moc oraz w elitarnej szkole zgłębia tajniki magii, zaś w swojej ostatecznej walce jest osamotniony. Podobnie obserwujemy, jak przez pewne wydarzenia kształtuje się jego charakter. Ziemiomorze, podobnie, jak Świat Dysku rządzi się swoimi prawami. Tu czarnoksiężnik, jest zawodem takim samym, jak kowal, czy karczmarz, a wszędobylska magia nikogo nie dziwi. Kłopot z pogodą? Nie ma sprawy: wiatr można wywołać lub przegonić chmury. A jak się dobrze poszuka, to i gadający kamień lub smoka się znajdzie.

Od czego zacząć czytać fantasy, jeżeli dotychczas nie mieliście okazji? Ja sugeruję Czarnoksiężnika z Archipelagu.
aishiteru plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek - 2013,Mam,
"Czarnoksiężnik z archipelagu" to książka, która mimo swej niewielkiej objętości daje wielką lekcję życia. Pokazuje do jakiej zguby może nas doprowadzić pycha, jak ważne jest posiadanie w naszym życiu kogoś bliskiego - najprawdziwszego przyjaciela, uczy, że warto pokonywać swoje własne lęki i wyjść im naprzeciw. A wreszcie daje nam lekcję, że nie mamy powodu, aby bać się śmierci.

Śledzimy tutaj losy czarnoksiężnika Geda, zwanego przez wszystkich Krogulcem.

Urodził się on jako Duny, w małej wiosce Gont. W młodości nie zaznał wiele miłości, gdyż jego matka zmarła, a ojciec - kowal, skąpił mu czułości. Opiekowała się nim siostra jego matki, miejscowa czarownica, jednak i ona nie poświęcała mu zbyt wielkiej uwagi. A przynajmniej do momentu, kiedy odkryła u niego magiczną moc. Od tej pory uczyła go tego, co sama wiedziała. Dzięki tym gusłom, Duny zdołał kilka lat później uratować wioskę przed najeźdźcami. Bliski był wtedy śmierci, lecz uratował go czarnoksiężnik Ogion, który to również nadał mu imię - Ged - i zabrał chłopca do swego domu, aby go tam uczyć magii. Aby popisać się przed dziewczyną, Ged wzywa ducha zmarłego. Później, trafiając na wyspę Roke, gdzie znajduje się szkoła czarnoksiężników, wzywa bezimienną istotę, cień, który od tej pory będzie go prześladować. A wszystko to przez chęć zaimponowania kolegom, zazdrość i nienawiść.

Książka jest skąpa w dialogi, co bardzo przeszkadzało mi na początku, a potem zaczęło być niczym opowieść snuta przez autorkę specjalnie dla mnie, czytelnika. "Czarnoksiężnik z archipelagu" jest piękną opowieścią o dojrzewaniu, Równowadze, której nie można zachwiać... i o strachu, który zawsze trzeba próbować pokonać.
Trochę tylko brakowało mapy, a ja - mimo że posiadam cały cykl - zastanawiam się, czy by nie kupić Ziemiomorza w jednym tomie.
Sardegna plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Przypomniałam sobie, co tak podobało mi się w "Czarnoksiężniku...", kiedy czytałam go po raz pierwszy. Ach! Ten mój "młodzieńczy" zapał do fantastyki! Już myślałam, że zaginął bezpowrotnie. A tu jednak nie. Szczerze mi się podobało. Nie wpisuję w prawdzie książki na moją listę ukochanych tytułów, bo bym przesadziła w swojej ocenie, ale historia dojrzewania Geda zajmie ważne miejsce w mojej biblioteczce. Przyjemnie było wrócić do przeszłości
więcej: http://ksiazki-sardegny.blogspot.com/2013/06/czarmoksieznik-z-archipelagu-ursula-k.html
zuza4231 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Świetna książka, która dużo uczy ;D
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-28, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Wyzwanie - fantastyka,
Średnio mi się podobała, bo miejscami mnie nudziła. Język również nie przypadł mi go gustu, był jakiś taki niezgrabny. Fabuła jest zbyt jednowątkowa. Przeczytałam, ale bez rewelacji. Nie polecam!
Alf plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
Czarnoksiężnik z Archipelagu - to jedna z moich ulubionych książek, w końcu to powieść Ursuli LeGuin. Ciągle czymś zaskakuje, wciąż tajemnice i pytania, po przeczytaniu pierwszej części, chciało się przeczytać te następne. Polecam wszystkim, nie tylko maniakom fantastyki baśniowej.
AnnaJo plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-04-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Jedna z najlepszych serii ;)
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Moja lektura.... i już o przyjemności z czytania mogę zapomnieć.
Avellime Linia koment
Przeczytane:2016-09-22, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,Niewypały,Wypożyczone,
Azucena Linia koment
Przeczytane:2016-05-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka/science fiction,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
anaemia Linia koment
Przeczytane:2016-02-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
nimloth19 Linia koment
Przeczytane:2016-01-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Czytane wiele razy ,Mam,Wyzwanie Initium - fantastyka,
Nuki47 Linia koment
Przeczytane:2015-12-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
dunia20002 Linia koment
Przeczytane:2016-07-03, Na półkach: Przeczytałem,
Cloud Linia koment
Przeczytane:2015-04-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,ukochane...,
sitt20 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
Heyter Linia koment
Przeczytane:2014-10-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
cantarell Linia koment
Przeczytane:2014-01-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiazki 2014,
karolina_c Linia koment
Przeczytane:2014-10-17, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52_Książki_2014,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2010-05-04, Na półkach: Przeczytałem,
koral Linia koment
Przeczytane:2011-04-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
justim Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
slk Linia koment
Przeczytane:2004-01-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
w_wolczyk Linia koment
Przeczytane:2013-09-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Inne,
Shi4 Linia koment
Przeczytane:1998-04-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów