Czarny anioł

San Francisco wstrząsa fala brutalnych zabójstw. Szatan z mgły, jak morderca został nazwany przez lokalne media zabił już sześć rodzin torturując je w przedziwny, bardzo brutalny sposób. Policja jest bezsilna, a śledztwo prowadzone przez Arniego Knudsena nie przynosi żadnych rezultatów oprócz coraz grubszej dokumentacji i rosnących stosów akt. Ofiary zabójca zdaje się wybierać przypadkowo, nie można odnaleźć żadnych motywów ani świadków. Gdy dochodzi do kolejnej zbrodni (tym razem ofiarami staje się rodzina byłego policjanta) Dan Burroughs (szef policji) przekazuje sprawę Larry'emu Foggia mając nadzieję, że on ją rozwikła (zabici byli jego bliskimi przyjaciółmi, więc będą to także osobiste porachunki). Szatan z mgły nie dba jednak o to czy zostanie złapany przy dokonywaniu zabójstw (wywarza drzwi i okna wielkim lewarem strażackim), ani o ukrycie swojej tożsamości lub zamiarów (dzwoni do radia i opowiada o tym, co zrobił).
W krótkim czasie Larry zaczyna orientować się, że cała sprawa ma silny związek z okultyzmem. Wszystkie tropy prowadzą do Czarnego Bractwa, bardzo niebezpiecznej grupy okultystycznej (członkowie, której wiele lat wcześniej zginęli w wypadku samochodowym).
Rozgrywających się wydarzeń Larry nie potrafi pojąć w logiczny sposób, więc zwraca się do medium Willa Frasera, który przekonany jest, że Szatan z mgły poprzez swoje zbrodnie stara się wezwać coś znacznie straszniejszego niż on sam. W krótkim czasie przekonują się, iż "to" jest już bardzo blisko - mają coraz mniej czasu.

Informacje dodatkowe o Czarny anioł:

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 1992 (data przybliżona)
Kategoria: Horror
ISBN: 83-7082-098-0
Tytuł oryginału: Black Angel
Tłumaczenie: Dariusz Bakalarz

Kup książkę Czarny anioł

Czarny anioł - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2017-06-27,
"Czarny anioł" zawiera w sobie brutalny horror, który jest bliski, ludzki i realny, a jednocześnie odległy i tak nierzeczywisty. Znając bibliografię Mastertona i zasady, które rządzą się tym gatunkiem muszę stwierdzić, że pozycja ta nie jest jednak czymś szczególnym. Głównym bohaterem jest Włoch, Larry Foggia. Jest policjantem z San Francisco, który staje twarzą w twarz ze swoim największym koszmarem. Prowadzi on sprawę brutalnego, seryjnego mordercy, który według rytualnego klucza dopuszcza się coraz brutalniejszych mordów na całych rodzinach. Po drodze do celu Larry spotyka się z duchami, spirytystami, stworami z piekła i ekspertami w dziedzinie czarnej magii. Jest coś jednak, co wyróżnia tę książkę na tle innych autorstwa Brytyjczyka. Potwory te są bardziej absurdalne i groteskowe niż wcześniej. Przykładem może tu być papuga z na wpół ludzką twarzą, kobieta chodząca jak balon z mięsem w środku. Napięcie na samym początku rośnie, a w miarę rozwoju akcji opada. W części pierwszej Masterton wydaje się znać lęki człowieka i opisuje je tak, aby odechciało się czytania. Jest to popis niezwykłej wyobraźni pisarza. Niestety, potem przychodzi prosta fabuła, w której szwankuje nawet psychologia postaci. Główny bohater jest niewiarygodny, fanatyczny morderca przypomina kogoś, kto potrafi być miły i uprzejmy, dobrze wychowany, a wszystko dookoła jest mało logiczne. Książkę tę warto przeczytać dla pierwszego rozdziału i - co się rzadko u Mastertona zdarza - dla zakończenia, które oparte zostało na całkiem udanym pomyśle. W związku z tym, że książka wypada zupełnie blado, ciężko przyznać wysoką ocenę.
Avatar użytkownika - aqunia94
aqunia94
Przeczytane:2013-01-17, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2013 , Mam,
w książce jest mnóstwo odrazających scen, mnóstwo przemocy, ale uważam że to dobry horror. Książka utrzymana jest w ciagłym napięciu, ciągle coś się dzieje, ale nie przeczytałabym jej ponownie. Niektóre sceny mnie przerażały(przybijanie ludzi gwoździamy, podpalanie dzieci) dość cięzka lektura dla ludzi o słabych nerwach

Graham Masterton to mistrz w pisaniu horrorów. Nie mam do tego żadnych wątpliwości. Czarny anioł budzi strach, grozę, nie pozwala dobrze spać. Opisane są makabryczne, rytualne zbrodnie, morderstwa niewinnych ludzi przez jednego maniaka, który chce wskrzesić Beliala. Tylko jeden człowiek może go powstrzymać. Policjant Larry, który prowadzi tą sprawę wierzy w siły nadprzyrodzone i dzięki temu dochodzi do szokującej prawdy. Jednak cierpią na tym ludzie, którzy mu pomagają. Choć historia niby kończy się dobrze, to myślę że to dopiero początek kłopotów Larrego.

Avatar użytkownika - Slavek
Przeczytane:2013-07-28, Ocena: 5, Przeczytałem,
Panika
Graham Masterton0
Okładka ksiązki - Panika

Jack Wallace, z pochodzenia Polak, jest właścicielem świetnie prosperującej polskiej restauracji w Chicago. Od śmierci żony samotnie wychowuje syna. Pewnego...

Piąta czarownica
Graham Masterton0
Okładka ksiązki - Piąta czarownica

Przez Los Angeles przetacza się fala przerażających, nadnaturalnych wydarzeń, których ofiarą padają stróżowie prawa. Miasto staje się zakładnikiem...