Opis ksiązki
Okładka - Czarny wygon. Słoneczna Dolina
Kup Teraz

Czarny wygon. Słoneczna Dolina

Ocena ( 16 osób )
5.1
Wydawnictwo: Videograf II
Data wydania: 2010-02-09
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788371837791
Liczba stron: 272
Dodał/a książkę:Isgenaroth
Nowa powieść Stefana Dardy – „Czarny Wygon” – nawiązuje klimatem do dzieł Stephena Kinga. Bohaterem książki jest Witold Uchmann, doświadczony dziennikarz po pięćdziesiątce, który od jakiegoś czasu zajmuje się w ogólnopolskim czasopiśmie opisywaniem zjawisk paranormalnych. Pewnego dnia, po awanturze z szefem postanawia złożyć wypowiedzenie. W ostatniej chwili jego decyzję zmienia e-mail otrzymany na redakcyjny adres. Młody mężczyzna informuje Uchmanna, że na Roztoczu, niedaleko Zwierzyńca, jest przeklęte miejsce, o którego istnieniu nie wie nikt poza tajemniczym nadawcą wiadomości. Dziennikarz, pomimo ostrzeżenia, które przekazuje mu najbliższy przyjaciel, decyduje się na spotkanie z informatorem. Dociera do wioski, która już od pierwszych chwil sprawia dziwne wrażenie. Spotkania z kolejnymi osobami i otrzymany od tajemniczego mężczyzny zeszyt przekonują go, że warto bliżej przyjrzeć się sprawie. Czy wszystko okaże się wyłącznie rojeniami chorego umysłu młodego człowieka, czy może w historii opisanej w brulionie jest część prawdy i rzeczywistość skryta pod sielsko brzmiącą nazwą „Słoneczna Dolina” okaże się naprawdę przerażająca? Znalezienie odpowiedzi na to pytanie nie będzie proste, jednak Uchmann podejmuje się tego zadania. W pewnym momencie uświadamia sobie, że wiele by dał za to, aby jego nowy znajomy był po prostu wariatem…
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
nati_groszek plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
To moje pierwsze spotkanie z panem Dardą (i w ogóle pierwsze spotkanie z polską powieścią grozy). Jakie wrażenia? Mieszane.

Po pierwsze - uważam, że porównywanie Dardy do Stephena Kinga jest mocno przesadzone. Powieści Kinga (nie wszystkie oczywiście) sprawiają, że ciarki przechodzą po plecach, a wyobraźnia pracuje na pełnych obrotach. Czytając "Słoneczną dolinę" niestety tego nie poczułam.

Akcja rozkręca się bardzo powoli. Kiedy już prawie miałam się poddać i odłożyć książkę z rozczarowaniem - w końcu mnie zaciekawiła.

Na plus mogę ocenić pomysł. Facet po przejściach, tajemnicza wioska, w której czas stanął w miejscu, zjawiska nadprzyrodzone, a wszystko to osadzone w spokojnej okolicy z dala od hałasu dużych miast. Niestety książka zaczęła mnie "pochłaniać" dopiero po przebrnięciu przez pierwszą (nudną) połowę.

Historia zaciekawiła mnie na tyle, że po przeczytaniu I części wiedziałam już, że sięgnę też po kolejną, aby poznać rozwiązanie zagadki, dowiedzieć się co było powodem owej klątwy, która dotknęła mieszkańców wioski.
Lady_Mary plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku :),
Świetna powieść, w której zatapiasz się jak w jeziorze - wciąga niesamowicie, do tego stopnia, że po skończeniu nie możesz się doczekać dalszej części.
Amarisa plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Zapraszam Was do zapoznania się z moją recenzją w/w powieści :)
http://magicznyswiatksiazki.pl/?p=20457
KamilCzyta plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Wszyscy wiemy kim byli i co napisali tacy autorzy jak Lovecraft, Poe, King czy niezbyt lubiany przez mnie Koontz. Mistrzowie gatunku, siewcy grozy, mrocznego klimatu, poczucia zagrożenia. Zdobyli miliony fanów na całym świecie swoimi tekstami. Często niedoceniani za życia, jak było w przypadku dwóch pierwszych panów, zyskali niezwykłą popularność po śmierci. Przyznam się szczerze, że nie czytałem zbyt wiele utworów Poe'go czy Lovecrafta - nie kusiła mnie ich proza, nie miałem z nią styczności, dopiero przed kilkoma tygodniami coś drgnęło i o to, czytam w dość nieregularnych odstępach czasu zbiór opowieści H.P. Można by uznać, że w tematyce horroru powstało tyle powieści, że temat jest kompletnie wyczerpany, tak by napisać coś świeżego i niepowtarzalnego. Niezwykle trudnego zadania podjął się Stefan Darda, uchodzący za czołowego pisarza polskiej powieści grozy. Dzięki wydawnictwu Videograf mogłem, w końcu, przekonać się na własnej skórze czy jest się czego bać.

Pracujący w gazecie Adam dostaje paczkę od tajemniczego gościa, w której odnajduje list od przyjaciela, który parę dni temu wyjechał na Lubelszczyznę za namową Krzysztofa Piaseckiego, który miał mu przedstawić niesamowitą historię z tematyki zdarzeń paranormalnych. Witek, bo tak ma na imię nasz główny bohater, pisze do przyjaciela, że może już nie wrócić i przeprasza za brak jakichkolwiek znaków życia przez te parę dni, jednak cała historia okazała się całkiem ciekawa i pochłaniająca. Od tej pory zaczynamy podróż na tajemnicze Roztocze, Czarny Wygon i w końcu na Słoneczną Dolinę.

Na przekór wszystkiemu i wszystkim postanowiłem, że swoją przygodę z twórczością Dardy rozpocznę od Słonecznej Doliny i w tym postanowieniu wytrwałem. Nie czytałem Domu na wyrębach, nie czytałem czwartej części przygód Witka, tak jak zrobili to co poniektórzy. Bardzo cenię sobie chronologię i zależy mi na tym, by wszystko odbywało się w ustalonym porządku - gdybym zaczął od tomu drugiego lub trzeciego, cały cykl byłby dla mnie po prostu niezrozumiały i źle przedstawiony. Już po przeczytaniu tomu pierwszego mogę z ręką na sercu powiedzieć, że dokonałem możliwie najlepszego wyboru i Wam, Ci którzy o twórczości pisarza tylko słyszeli zalecam to samo.

Darda potrafi stworzyć niesamowity klimat realnego zagrożenia. Dawkuje nam poszczególne informacje w niezwykle przemyślany sposób, zmuszając nas niejako do przeczytania jego powieści w ekspresowym tempie. Mi zajęło to dwa dni, i gdyby nie wypadki losowe mógłbym spokojnie skończyć pierwszy tom w parę godzin. Na czym polega ten fenomen? Darda pisze bardzo lekkim i prostym stylem, posługując się nieskomplikowanym językiem. Nie znajdziemy tutaj żadnych specjalistycznych terminów, wszystko jest proste i przejrzyste, tylko sekret Wygonu pozostaje w ukryciu, i to właśnie jest najlepsze w całej powieści.

W dzisiejszych czasach pod słowem horror znajdziemy pełno filmów i książek, w których krew leje się strumieniami, flaki latają, głowy odpadają, gałki oczne się rozpływają, a kości kruszą się jak zapałki. Przecież nie o to w tym chodzi! Spójrzmy na Kinga - facet pisze w sposób przemyślany (no dobra, nie każda jego powieść była pisana w ten sposób) i dawkuje nam napięcie w sposób arcymistrzowski. Tutaj najważniejsi są bohaterowie i tło fabularne w którym się znaleźli i chcąc nie chcąc muszą uczestniczyć w wydarzeniach nakreślonych przez autora. U Dardy wygląda to bardzo podobnie - mamy miłą i wesołą okolicę Roztocza, sielski krajobraz, czas wolniej płynie, idealne miejsce na wypoczynek. Z drugiej strony mamy Witka, który musi zmierzyć się z iście nieprawdopodobną historią, w którą ciężko uwierzyć. Takie umiejscowienie bohatera aż prosi się o ciekawie rozbudowaną analizę psychologiczną postaci.

No i tutaj docieramy do największego zgrzytu w Słonecznej Dolinie. Postacie i ich psychika są niezwykle skąpe i ubogo rozbudowane. W pewnych momentach miałem wrażenie, że czytam o dzieciach, które trafiły do krainy złego uzurpatora, którym zdają się nie przejmować. Tak właśnie było, niekiedy Witek i cała reszta bohaterów zachowywała się jakby nic strasznego się nie działo, a całość historii opowiadanej przez Krzyśka jakby ich nie ruszała. Skąpe przemyślenia, infantylne zachowania, niezbyt dobrze napisane dialogi - wszystko psuje odbiór całej opowieści, przez co nie wydaje się ona taka straszna.

A na początku się bałem. Autentycznie. Zwłaszcza, gdy lekturę zacząłem późnym wieczorem i nic nie było wiadomo, a Czarny Wygon i tajemnicza historia była mi kompletnie niezrozumiała. Świetnie utrzymany klimat swojskiego Lubelszczyzny, która kusi wspaniałymi widokami i niesamowitą atmosferą, daje się we znaki już od początku Słonecznej Doliny i jest to niewątpliwie duża zaleta całej książki. Umiejscowienie wydarzeń książki w takiej okolicy jest dość klasycznym manewrem, jednak czytając taką historię w naszych polskich stronach wywołuję dodatkowy dreszczyk emocji. W takim momencie chciałbym tam mieszkać lub poczytać jakiś horror czy powieść grozy, której akcja rozgrywałaby się Małopolsce.

Później cała otoczka gdzieś znikła i cała historia wydała mi się do tego stopnia nierealna, że ostatnie strony książki przeczytałem z szybko rosnącym zdziwieniem - po raz kolejny główny bohater podejmuje dość dziwaczną decyzję. Boję się o drugi tom, czy będzie równie zaskakujący jak pierwszy, przynajmniej tak jak na początku. Wydaję się, że wszystko zostało już napisane o opowiedziane, jednak Darda nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Widać w jego Słonecznej Dolinie niesamowitą pasję tworzenia i snucia własnej, niczym nie zmąconej opowieści. Taki styl jest dość trudny w odbiorze i nie każdemu przypadnie do gustu - narracja pierwszoosobowa, za którą nie przepadam dała mi w kość na początku, jednak powoli zaczynam się przyzwyczajać do takiego stylu pisania. Innego wyjścia nie mam.

Cóż mogę powiedzieć na zakończenie? Oczekiwałem czegoś bardziej szokującego i strasznego. Przeczytam drugą część, owszem i mam nadzieję, że będzie lepsza od poprzedniczki. Nie mamy w Polsce równie dobrego pisarza powieści grozy i trzeba przyznać Stefanowi Dardzie, że jego twórczość jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Słoneczna Dolina to pierwsza część cyklu Czarny Wygon, która powinna stać się ozdobą biblioteczki każdego fana gatunku, bez względu na to czy znasz na pamięć wszystkie opowiadania Lovecrafta, czy Kinga lub jesteś nowicjuszem - książki Dardy musisz kupić już jutro lub nawet teraz.
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-06, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Witold Uchmann jest dziennikarzem po pięćdziesiątce, a jego życie, zarówno zawodowe i prywatne, nie należy do najłatwiejszych. Pewnego dnia dostaje maila od tajemniczego mężczyzny, który chce podzielić się z nim swoją historią. Witold postanawia ją poznać i wyjeżdża do malowniczego Roztocza. Na miejscu dostaje od niego plik kartek, na których zapisana jest straszna i niewiarygodna historia.

Książka zaklasyfikowana została jako horror, więc spodziewałam się mocnych wrażeń. Niestety trochę się przeliczyłam, bo nieszczególnie poczułam się przestraszona. Chociaż był moment, w którym lekki strach poczułam. Ale jak chcę horror, to chcę prawdziwą, mocną książkę, po której będę się bała wyjść z pokoju i spać. Tu tego po prostu nie było.

W sumie to nie wiem, co mogłabym o tej książce napisać, bo z jednej strony historia jest intrygująca, miejscami czuć specyficzny klimat i atmosferę, ale brakowało napięcia i zaczynałam skupiać swoją uwagę nie tylko na czytaniu. Czuję się nie do końca usatysfakcjonowana po lekturze tej książki, może zbyt bardzo się nakręciłam, że ta powieść będzie fantastyczna, a teraz jestem zawiedziona. Nie twierdzę, że książka jest fatalna i beznadziejna, ale do świetności i cudowności sporo jej jeszcze brakuje. Jest po prostu mocno przeciętna i mnie po prostu nie ujęła.

Sama jeszcze nie wiem, czy sięgnę po drugi tom. Jeżeli tak, to tylko i wyłączenie z ciekawości. Natomiast nie zrażam się do autora, bo podobno ma na swoim koncie świetną książkę pt. "Dom na wyrębach".

kingaczyta.blogspot.com
ewia101 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Całkiem przypadkiem trafiłam na tę książkę i już po paru stronach nie mogłam się oderwać. Klimat grozy, przeklęta wioska, klątwa zapomnienia... Istnienie świata równoległego, w którym nic nie jest proste i oczywiste. Książka wciągnęła mnie, uzależniła i oczywiście po jej skończeniu sięgnęłam szybciutko po kolejne tomy.
Zetka_Siedlce plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Posiadam,Wypożyczone (2014),
Po lekturze "Domu na wyrębach" postanowiłam sięgnąć po "Czarny Wygon". Mroczny, wciągający klimat, interesująca fabuła i mistrzowsko zbudowane napięcie sprawiły, że nie mogłam oderwać się od tej książki. Zaskakuje ona do ostatniej strony, a zakończenie zachęca do sięgnięcia po kolejną część.
StregaBianca plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
To była pierwsza książka tego autora, którą przeczytałam, i jednocześnie pierwszy horror polskiego autora na jaki się skusiłam. Nie żałuję! Książka jest świetna, trzyma w napięciu, a opowieść w niej zawarta jest tym bliższa czytelnikowi, że dzieje się w Polsce. To bardzo ciekawe uczucie czytać porządny horror dziejący się w swojskich klimatach małej wioski na wschodzie... Wciąga tak bardzo, że nie mogłam się wprost doczekać, żeby poznać ciąg dalszy!
kkiinnaa plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Hm... Nie podoba mi się nigdy porównywanie autora do jakiegoś innego uznanego w świecie.. Taki zabieg raczej odpycha... Powinno opisać się klimat książki aby zachęcic czytelnika..
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
NaWidelcu Linia koment
Przeczytane:2016-04-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki na 2016,Mam,
lusiast Linia koment
Przeczytane:2015-03-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2015,52 książki - 2015,Horror,
babet Linia koment
Przeczytane:2015-03-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
LukaRhei Linia koment
Przeczytane:2015-02-21, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Habina Linia koment
Przeczytane:2014-02-26, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014 r,
MArtT Linia koment
Przeczytane:2013-07-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
w_wolczyk Linia koment
Przeczytane:2013-05-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów