Czarodziejski chór. Historia kultury rosyjskiej od Tołstoja do Sołżenicyna

Czarodziejski chór Sołomona Wołkowa to książka o kulturze rosyjskiej w XX wieku, mistrzowsko łącząca epicki rozmach z pieczołowitą troską o szczegół. Tołstoj, Gorki, Sołżenicyn, Nabokov, Pasternak, Majakowski i Achmatowa, ale też Kandyński i Malewicz, Rachmaninow i Strawiński, Diagilew i Niżyński, Stanisławski i Meyerhold, Eisenstein i Tarkowski - to tylko niektóre z postaci tworzących tytułowy czarodziejski chór. Wołkow przekonuje, że kultura rosyjska nie daje się oddzielić od rosyjskiej polityki, ukazując, w jaki sposób rozmaite wpływy polityczne - od dworu Mikołaja II po Gorbaczowa i pieriestrojkę - kształtowały kulturę Rosji. Jako świadek i uczestnik wielu opisywanych zdarzeń, Wołkow sugestywnie przedstawia życie pod nieustanną presją więzienia, wygnania, śmierci. Przypomina też biografie wielu zmuszonych do emigracji artystów, analizując nie tylko ich skomplikowany stosunek do przybranej ojczyzny, ale też ambiwalentny stosunek Rosji do Zachodu jako taki.

Informacje dodatkowe o Czarodziejski chór. Historia kultury rosyjskiej od Tołstoja do Sołżenicyna:

Wydawnictwo: Sic!
Data wydania: 2016-05-24
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-61967-32-3

Kup książkę Czarodziejski chór. Historia kultury rosyjskiej od Tołstoja do Sołżenicyna

Czarodziejski chór. Historia kultury rosyjskiej od Tołstoja do Sołżenicyna - opinie o książce

Szostakowicz i stalin
Sołomon Wołkow0
Okładka ksiązki - Szostakowicz i stalin

Kim był Szostakowicz - znakomitym kompozytorem, jednym z największych współczesnych symfoników czy konfidentem Stalina, jak swego czasu pisała amerykańska...