Czego pragnie Maryla

Maryla niedługo skończy 33 lata i zadręcza się dużą nadwagą. Co jeszcze? Marzy o tym, żeby być aktorką, ale pracuje jako suflerka w teatrze. Ma dziwne nawyki i fobie, a jej poczucie własnej wartości jest bliskie dna. Najdłuższy związek, jaki zaliczyła, trwał 155 dni i osiem godzin, a skończył się… dość żałośnie. Poza tym nigdy się nie dowiedziała, kim jest jej ojciec, matka myśli jedynie, jak nafaszerować ją prozakiem, a babka jest skandalistką i celebrytką z ADHD. I obie mają klucze do jej mieszkania. Czy może być gorzej?

Informacje dodatkowe o Czego pragnie Maryla:

Avatar użytkownika - kamilaowczarz
kamilaowczarz
Przeczytane:2021-10-03,

Czego pragnie Maryla -, Katarzyna Terechowicz, Wojciech Cesarz

opowieść o 33letniej Maryli, która walczy z nadwagą oraz topi swe smutki w alkoholu.

Nadopiekuńczej i toksycznej matce – psychiatrze – zamiast wspierac córkę, ciągle ją krytykuje i wynajduje u niej ciągle nowe choroby i twierdzi że Prozak ulecza wszystko... i ekscentrycznej babci – celebrytce i skandalistce a ADHD.

Mimo że Maryla ma pod górkę, to nie poddaje się... i walczy o swoje marzenia..

książka napisana z lekkim humorem...

Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2015-11-29, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Pokręcona rodzinka, pokręcone przyjaciółki, pokręceni faceci, pokręceni współpracownicy, jednocześnie wszyscy i wszystko bardzo realne. A w centrum tej dziwacznej rzeczywistości główna bohaterka - niedoceniana, zakompleksiona, próbująca walczyć o swoje prawa. Czy jej się to uda? Czy uświadomi sobie o czym tak naprawdę marzy i czy odważy się zawalczyć o swoje marzenia?
Avatar użytkownika - kingaz86
kingaz86
Przeczytane:2015-01-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 w 2015 :),
Świetna książka :) bohaterowie (w szczególności Kocurek i Irena) pozytywni, w sam raz dla kobiet takich jak ja co to maja problem ze sobą ;)
Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Przeczytane:2014-08-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki w 2014 r.,
Tytułowa Maryla (trochę przypomina Bridget Jones) ma kilka kompleksów, kilka dylematów i kilka kobiet wokół siebie. Mężczyzn zresztą też. Ale zatrzymajmy się przy kobietach, zwłaszcza z jej rodziny. Matka Maryli to lekarka psychiatra, która ciągle u swej córki diagnozuje jakąś chorobę psychiczną i chce ją faszerować lekami, najlepiej prozackiem, a od biedy relanium. Ciągle ją też nachodzi (ma własny klucz do mieszkania córki) lub wydzwania do niej i zadręcza pytaniami, analizuje jej życie, opowiada o córce koleżanki i ją porównuje do Maryli oraz stawia diagnozę. Z powodu miłości do kotów i życia wraz z nimi matka bohaterki ma ksywę Kocurek. Jeszcze lepszą aparatką jest ekscentryczna babcia Irena po 70-tce z ADHD, wielokrotna rozwódka, celebrytka i artystka w jednym, której ulubionym tematem wystaw jest... wagina. Życie emocjonalne Maryli ciągle narażone jest na huśtawki nastrojów nie tylko dzięki swej rodzince, ale także kłopotom damsko-męskim (chłop ją rzucił, nowy nie wiadomo czy jest czy nie, brak rodziny, rozumie ją 12-letni Filip), osobistym (nadwaga, wiecznie psujące się auto) oraz zawodowym (suflerka, która trzykrotnie nie zdała do szkoły teatralnej, a której niemalże codziennie dyrektor grozi utratą pracy). Są jeszcze dwie przyjaciółki - dziennikarka Kaja i kura domowa Monika. Oj, wiele się dzieje w życiu Marylki. Ona sama czasami nie wie, gdzie jest i co się dzieje, zwłaszcza gdy rano budzi ją telefon lub ktoś wpada do mieszkania. Co jakiś czas bohaterka robi rachunki sumienia, podsumowania swojego życia, a że narracja jest prowadzona w pierwszej osobie, to czytelnik doskonale poznaje rozterki, przemyślenia, uczucia, wahania nastrojów. Maryla w podpunktach wymienia co i jak, czasem niektóre podpunkty są wymienione w kolejnym, ale już podniesione do kwadratu. Te bilanse wychodzą różnie, w zależności od "pozycji" Maryli na paraboli życia. Głównie są to dołki... Sytuacja bohaterki byłaby mniej skomplikowana, gdyby choć rodzina dała jej święty spokój, w końcu w wieku 33 lat chyba jest się już dorosłą i umie się podejmować decyzje. ale Maryla nie ma łatwo. Jej bunt i wyzwalanie się z kajdan rodzicielskich nie jest łatwe z wielu przyczyn i generalnie dość długo trwa, a przy tym wymaga wiele cierpliwości i samozaparcia. Czy Maryli się uda? Czy zrealizuje swe różne pragnienia? Jak potoczy się jej życie? To w książce. Powieść jest jak najbardziej prawdziwa, a przynajmniej bardzo prawdopodobna. Ileż to rodziców tłamsi swoje dzieci i wie lepiej co i jak?! Iluż z nich chce sterować życiem własnych dzieci?! Wiarygodności sytuacjom i bohaterce dodają... wulgaryzmy, które pojawiają się gdzieniegdzie. Mają one potężny ładunek emocjonalny, a ten jest wyzwalany głównie przez byłego i Kocurka. Nie rażą one czytelnika, są dobrze wkomponowane w dialogi. W ogóle dialogi to niezła dawka rozrywki i humoru. Maryla jest bardzo elokwentna, ma niezwykle bogate i wyszukane słownictwo. Jej teksty bawią. Podsumowując, ,,Czego pragnie Maryla" to powieść obyczajowa z elementami komizmu i psychologii. Lekka, przyjemna, a mimo wszystko prawdziwa w swej tematyce i dająca do myślenia, zastanowienia się nad własnym życiem. Przy okazji można się nauczyć szybkich podsumowań swojego życia.
Avatar użytkownika - myszaj
myszaj
Przeczytane:2014-02-28, Ocena: 5, Przeczytałam,
Książka wyborna dla poprawy nastroju. Ekscentryczna babcia, Kocurek probujący faszerować córkę prozakiem i w tym wszystkim Maryla walcząca ze swoim jestestwem. Czyli opowieśc o tym jak wystawić za drzwi dobre rady wraz z życzliwymi wszechwiedzącymi. Polecam w pochmurne dni, Uwaga na niekontrolowane wybuchy śmiechu. Kilkakrotnie udało mi się obudzić śpiącego bobasa. P.S.: Skołatanej dupy długo nie zapomnę :)
Avatar użytkownika - atena
atena
Przeczytane:2013-07-25, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2013,
Można przeczytać historię Maryli - suflera teatralnego z nadwagą - szukającej swego miejsca. Trudno to jednak czynić skoro matka - psychiatra, babcia - celebrytka, ciągle "wchodzą" w jej życie i dają np. do przeczytania książkę"Nie bądź ofiarą losu! Jak odbudować nadszarpnięte poczucie własnej wartości". 33-latka tuż przed swoimi urodzinami poznaje ojca, którego nie znała, a chłopak - nie chłopak wyjeżdża do Hiszpanii. Czego pragnie Maryla rozwiąże się w ostatnim rozdziale książki.
Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2018-03-22, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Książka taka sobie przeciętna. Bohaterowie to oryginały, których w takim nadmiarze ciężko byłoby znaleźć w realu. Nie powiem, momentami można było się uśmiać, jednak w ogólnym odczuciu, powieść należy do tych "męczących". Tytułowa Maryla to 33-letnia panna z nadwagą, suflerka, która ma nietypową rodzinę - matkę, babkę i cudownie odnalezionego ojca. Dodajmy do tego pokręcone przyjaciółki, "nowego" i "starego" chłopaka, mocno oryginalnych współpracowników i wyjdzie prawdziwy galimatias.

Avatar użytkownika - jolantasatko
Przeczytane:2014-01-15, Ocena: 2, Przeczytałam, Przeczytane w 2012,
Pamiętnik grzecznego psa
Katarzyna Terechowicz, Wojciech Cesarz0
Okładka ksiązki - Pamiętnik grzecznego psa

Ciągle słyszę od moich państwa, że mam być grzeczny. Ale czy można mieć pretensje do psa, że wytrzepał się w jadalni i zachlapał ściany? Przecież byłem...