Czekolada

Książka Eliq Maranik przyprawi o przyspieszone bicie serca wszystkich miłośników czekolady. Około 60 smakowitych przepisów na pralinki, trufle, cukierki, ciasta i desery dowodzi, że czekolada ma w kuchni niemal nieograniczone zastosowanie. Znajdują się w niej proste, ale efektowne przepisy na brownie lub klasyczny mus czekoladowy, a także wymagające większej wprawy receptury na pralinki czy trufle. Poza fantastycznymi przepisami znalazły się tu również ciekawe informacje na temat historii czekolady, dziejów jej produkcji, narzędzi oraz technik obróbki.

Kolorowe, piękne fotografie sprawiają, że wokół niemal czuć zapach czekolady!

Informacje dodatkowe o Czekolada:

Czekolada - opinie o książce

Avatar użytkownika - centka3
centka3
Przeczytane:2022-06-12,

Czekolada to piękna powieść o odwiecznej walce dobra ze złem, zmaganiem się ze swoją przeszłością, akceptacją teraźniejszości oraz strachem przed niepewną przyszłością.
Pierwsza perspektywa to postrzeganie świata przez Vianne Rocher. Jest ona samotną kobietą z dzieckiem - Anouk. Dla niej dobro ma charakter życzliwości, pomocy i sprawiania przyjemności innym. Jest kobietą o której można by powiedzieć że ma serce na dłoni, bardzo szybko po wprowadzce do nowego miasta nawiązuje nowe znajomości oraz przyjaźnie.
W sennych koszmarach prześladuje ją człowiek w czerni - ksiądz Reynaud. Dla niego dobro ma zupełnie inne znaczenie. Jest fanatykiem religijnym, przez co swobodne zachowanie Vianne jest dla niego gorszące. Według księdza człowiek powinien rygorystycznie przestrzegać wszystkich nakazów i zakazów kościelnych, nie ulegać pokusom oraz w każdym aspekcie konsultować się i słuchać zaleceń kapłana.
Zarówno Vianne jak i ksiądz Reynaud mają swoich popleczników. Książka uczy tolerancji, ukazuje problem narzucania sposobu swojego trybu życia i wiary innym. Akcja toczy się w malutkim miasteczku gdzie wszyscy mieszkańcy znają się od lat, wiedzą kto, z kim i dlaczego ma na pieńku. Vianne wkraczając do takiej społeczności staje się obiektem zainteresowania.
Po obejrzeniu filmu, który bardzo mi się spodobał postanowiłam przeczytać książkę i to był bardzo dobry ruch. Książka jest jeszcze o niebo lepsza od filmu. Pozwala nam dokładniej poznać głównych bohaterów, ich myśli, oczekiwania i rozterki.
Książka Joanne Harris to obowiązkowa pozycja dla kochających słodkości, pełna magii, zapachu i czekolady. Cudowny klimat tej książki sprawia że nie chce się jej odkładać, tylko czytać kolejny rozdział za rozdziałem.
Polecam na długi zimowy wieczór koniecznie z kubkiem gorącej czekolady :P
Książkę oceniam na 7/10

PS. W pewnym momencie zaczęłam się zastanawiać nad ilością pochłanianej czekolady przez Viann i Anouk. Stwierdziłam że wizualnie muszą bardzo się różnić od swoich filmowych postaci :D

Desery lodowe
Eliq Maranik0
Okładka ksiązki - Desery lodowe

Kto nie chciałby zrobić we własnej kuchni lodów, których nie powstydziłyby się najlepsze włoskie lodziarnie? EliqMaranik zaprasza wszystkich...

Koktajle
Eliq Maranik0
Okładka ksiązki - Koktajle

Smoothie to nie tylko orzeźwiające napoje na upalne dni, ale także pożywne śniadania lub zdrowe przekąski dla każdego. Ta książka prezentuje szeroki wybór...