Czterech

Jak złapać rosyjskiego szpiega? O co grał teczkami Antoni Macierewicz?  Jak zdemaskować prowokatora, dawnego agenta SB? Co było w ,,szafie Lesiaka" i kim był sam Jan Lesiak? Do czego służyła instrukcja 0015, przez lata funkcjonująca jako narzędzie do walki z prawicową opozycją? Co to takiego operacja ,,Most", o której przez lata praktycznie nie mówiono, choć była jednym z większych sukcesów młodych służb specjalnych III RP?  A moskiewska pożyczka?

,,Czterech", opowieść o narodzinach Urzędu Ochrony Państwa udziela odpowiedzi na  pytania, które przez lata były przedmiotem medialnych rozważań i elementem politycznych rozgrywek. Jest to jednak przede wszystkim opowieść o ludziach i ich życiowych niebanalnych doświadczeniach, którzy wzięli udział w jednej z największych i najtrudniejszych operacji budowy fundamentów demokratycznego państwa, jakim było przekształcenie prawie 25 -  tysięcznego aparatu represji, czyli Służby Bezpieczeństwa w niewielki Urząd Ochrony Państwa.   Autor, Grzegorz Chlasta określa ich jako pacyfistów, poetów, anarchistów. Bo tacy byli  Bartłomiej Sienkiewicz, Wojciech Brochwicz, Piotr Niemczyk i nieżyjący już Konstanty Miodowicz. Czterech spośród kilku, może kilkunastu, którzy w  1990 weszli do ,,jaskini smoka". Być może tylko tacy mogli porwać się na coś, co wydawało się niemożliwe, a stało się rzeczywistością. I dobrze, że po 25 latach zdecydowali się opowiedzieć historię budowania nowych służb specjalnych. Opowiadają historię pasjonującą i w dodatku  prawdziwą. Taką ,, z pierwszej  ręki" o czasach, które w latach następnych podlegały wielkiej politycznej manipulacji.

Janina Paradowska

Czterech - opinie o książce

Avatar użytkownika - Sil
Sil
Przeczytane:2014-09-10, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014, Posiadam,
Przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych był bardzo zwariowanym czasem dla Polski i Polaków. Wszystko się zmieniło niemal z dnia na dzień. Ludzie będący dotychczas w opozycji zasiedli na miejscu swoich prześladowców, tworząc nową - wolną i niepodległą Polskę. Książka pod tytułem ,,Czterech", napisana przez Grzegorza Chlasta, opowiada o tym jak zmieniała się warta w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych oraz o tym jak pacyfiści i anarchiści z opozycji przejęli kontrolę nad specjalistami z jednego z najbardziej znienawidzonych resortów siłowych, jakim była Służba Bezpieczeństwa. Czarna Owca tą pozycją poszerzyła swoją ofertę serii Literatura Faktu. Forma wydania nie odbiega niczym od pozostałych części serii, które wpadły mi w ręce. Czyta się bardzo przyjemnie i gładko. Ludziom trochę starszym, niż moje skromnie trzydzieści lat z małym hakiem, książka pozwoli spojrzeć na to, co działo się w ówczesnym świecie z innego punktu widzenia. Zapewne wyjaśni ona wiele, a także pozwoli zrozumieć mające miejsce w opisywanym czasie zdarzenia. Młodzi ludzie, tacy jak ja, czytając tę książkę mogą spojrzeć w przeszłość, której nie przeżyli lub nie rozumieli. Dowiedzą się również, co myśleli i jakie mieli problemy moralne ludzie dobrzy z opozycji praz nowi "dobrzy" z byłych SB (bo ci "źli", wykonujący tylko swoją pracę najlepiej jak potrafili dla ówczesnej Polski zostali odcięci) podczas tworzenia MSW ale i nie tylko. Książka ma formę rozmowy z tytułowymi Czterema. Pokazuje ich historię i ich opinię na poruszane w książce tematy oraz komentarze na temat ówczesnych wydarzeń. Nie wszystko w tej książce jest poważne, niektóre opowiadane historie doprowadzają do łez, łez śmiechu. Na kolejnych stronach dowiemy się jakie były sukcesy nowopowstałych służb oraz jakie problemy przeżywały, co znajdowało się w tajnych szafach i teczkach. Po lekturze tej książki naszła mnie następująca refleksja: Jak wykształceni ludzie, pełni pozytywnej energii, poświęcający się, by zmienić Polskę, skończyli nagrywani w restauracjach, wydając tysiące złoty, na które lata temu nie mogli sobie pozwolić, ledwo wiążąc koniec z końcem? To przykre, że pokolenie ludzi marzących o lepszej Polsce, doprowadzili do takiego bałaganu. No cóż, może to wina tego, że zdecydowana większość z nich trafiła na swoje stołki przez koneksje i oddanie w opozycyjnej walce. Kto wie, może byłoby inaczej, gdyby jednak byli fachowcami? Te wariackie papiery, które w jednej chwili czyniły z największych pacyfistów oficerów wojskowych, mogły zostać wykorzystane znacznie lepie. No, końcu wyrzuciłem to z siebie, to coś co krążyło po mojej głowie od pierwszych stron tej książki. Recenzja raczej krótka i tylko w kilku słowach wspomina o samej książce, reszta to moje wolne myśli, które, mam nadzieję, zachęcą Was do lektury, a może i zniechęcą. Jeszcze raz napiszę, że czyta się ją dobrze, oczywiście jeśli interesujecie się życiem politycznym ówczesnej i obecnej Polski. Artur Borowski
Łazik na księżycu. O Mieczysławie Bekkerze
Grzegorz Chlasta0
Okładka ksiązki - Łazik na księżycu. O Mieczysławie Bekkerze

Książka z serii z kotylionem - specjalnej, limitowanej edycji Czytam sobie z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Mały Miecio w Koninie...