Dama. Biografia Marii Kaczyńskiej

Pierwsza biografia Marii Kaczyńskiej, mająca status „oficjalnej”, przygotowana w porozumieniu z rodziną tragicznie zmarłej w katastrofie smoleńskiej. Historię życia byłej Prezydentowej autorka zbudowała z zebranych wspomnień osób towarzyszących jej na kolejnych etapach życia, od kołyski w leśniczówce na Wileńszczyźnie (wciąż żyje osoba pamiętająca jej narodziny), przez lata szkolne, ślub z Lechem Kaczyńskim, współudział w życiu opozycji antykomunistycznej, po ostatnie lata spędzone w Pałacu Prezydenckim, w którym odgrywała nieformalną rolę zastępcy swojego męża. Niedoceniana za życia, po śmierci zdobyła szeroką sympatię. Zauważono jej elegancki, ale nie wyniosły styl, inteligencję, humor oraz niezależność wygłaszanych opinii. Książka jest największym kompendium wiedzy na temat Prezydentowej, zawiera ponad sto zdjęć i dokumentów rodzinnych.

Informacje dodatkowe o Dama. Biografia Marii Kaczyńskiej:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2015-04-08
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Dama. Biografia Marii Kaczyńskiej

Dama. Biografia Marii Kaczyńskiej - opinie o książce

Prezydentowa Maria Kaczyńska.

Cenię sobie rzetelne  biografie (ale nie hagiografie) oraz takie, które nie stanowią próby wybielania swojego bohatera czy bohaterki. I myślę, że autorce udało się sprostać temu zadaniu. Dodam również, że poznajemy inny (pogłębiony i uczciwszy)  obraz kobiety niż ten, które serwowały media, jakże nieprzychylne parze prezydenckiej.  Wspominałam przy okazji recenzji innej pracy, że absolutnie rzecz nie polega na budowaniu pomników ze spiżu. Raczej o coś trwalszego:)

Maria Kaczyńska była  Pierwszą Damą ( i to w dosłownym znaczeniu) w latach 2005-2010. Jej misję przerwała katastrofa w Smoleńsku. Moim zdaniem, swoją funkcję sprawowała z wielką dostojnością. Małżonka prezydenta Lecha Kaczyńskiego pracowała w ciszy, pomogła wielu osobom, ale bez blasku fleszy i wywiadów w kolorowych pismach.

Pani Kaczyńska nigdy nie zabiegała o sławę, popularność. Poliglotka. Skromna. Powściągliwa w sądach. Inteligentna, pogodna, wrażliwa. Erudytka znająca Eugeniusza Oniegina w oryginale. Obce jej było pozoranctwo i nadętość własną ważnością. Jakże inna niż Jolanta Kwaśniewska czy Anna Komorowska. Nie kaprysiła, nie udzielała infantylnych porad.

Pierwsza Dama do końca była wierną swoim ideałom i wartościom, nigdy nie udawała kogoś innego. Potrafiła  jasno wyrazić swoje stanowisko (np. w kwestii nienaruszalności kompromisu aborcyjnego), za co została publicznie zelżona przez jednego z duchownych.

Częścią składową tej biografii  są wspomnienia najbliższych Marii Kaczyńskiej: rodziny, przyjaciół). Walorem są też fotografie z prywatnego albumu.