Trzeci tom serii Dawny Komiks Polski prezentuje przedwojenne komiksy antykomunistyczne, w tym bardzo popularną w II RP historię Wicka Buły, który odwiedził "raj". Opowieść ta jest wyjątkowa na mapie przedwojennego komiksu, którą zaludniają postaci i historie pomyślane jako prosta rozrywka. Jak pisze redaktor Rusek: Zdarzały się (...) takie cykle komiksowe, których głównym celem nie było dostarczenie błahej rozrywki, ale przekonywanie, nakłanianie i pozyskiwanie czytelników do określonych poglądów politycznych – słowem: perswazja ideologiczna. Kilka z nich było skierowanych przeciwko III Rzeszy i Związkowi Socjalistycznych Republik Radzieckich – państwom, w których panowały systemy totalitarne, i które uznawano za zagrożenie dla istnienia Polski. W niniejszej antologii (w układzie chronologicznym) zaprezentowano obie odnalezione serie antyradzieckie oraz zaledwie dwustronicowy komiks o tej samej wymowie. W każdym z tych utworów głównym bohaterem była postać z zewnątrz: obcokrajowiec rzucony w piekło radzieckiego „raju na ziemi”, który – chociaż opowiadał o tym samym – to jednak w zupełnie inny sposób. Prezentacja przedwojennych komiksów to unikatowe przedsięwzięcie, które odsłania przed nami czym żyli nasi przodkowie. Rozpoczęcie serii „Dawny komiks polski” pod redakcją Adama Ruska to moim zdaniem jedno z najważniejszych, choć ciche i mało spektakularne wydarzenie komiksowe w 2013. O korzenie trzeba dbać, Sebastian Frąckiewicz, komiks.blog.polityka.pl Zapraszamy do zapoznania się z poprzednimi tomami serii. W tomie pierwszym znajdzie czytelnik m.in. futurystyczny komiks Warszawa w roku 2025 zaś w drugim Ogniem i mieczem, czyli przygody szalonego Grzesia - pierwszy polski komiks.

Informacje dodatkowe o Dawny komiks polski #3 - Przygody Wicka Buły w „raju” i inne przedwojenne komiksy antykomunistyczne:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
Data wydania: 2016-08-01
Kategoria: Komiksy

Kup książkę Dawny komiks polski #3 - Przygody Wicka Buły w „raju” i inne przedwojenne komiksy antykomunistyczne

Dawny komiks polski #3 - Przygody Wicka Buły w „raju” i inne przedwojenne komiksy antykomunistyczne - opinie o książce

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2016-09-12, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
KOMIKS NA FRONCIE WALKI Z WROGIEM Kiedy myślimy o wczesnym polskim komiksie, trudno nam z perspektywy zwykłego czytelnika czy prostego zjadacz chleba cofnąć się w jego historii dalej, niż do czasów PRL-u. ,,Kapitan Żbik". ,,Tytus, Romek i A'Tomek". ,,Kajtek i Koko". Kiedy ukazywały się te tak doskonale znane wszystkim, kultowe już tytuły, historie obrazkowe miały w naszym kraju niemałą tradycję. Od pewnego czasu Wydawnictwo Komiksowe daje czytelnikom szansę poznania dzieł graficznych, które ukazywały się przed blisko stu laty w ramach serii, której trzeci tom trafił właśnie na księgarskie półki. W skład tego zbioru wchodzą trzy komiksy - jeden, który teraz śmiało moglibyśmy nazwać shortem czy wręcz dowcipem rysunkowym w komiksowej formie, jeden mogący śmiało uchodzić za zeszyt i wreszcie ostatni, który za sprawą objętości można uznać za pełnoprawny album. W ,,Podróży po Sowietach" bohater pochodzenia angielskiego lub amerykańskiego wyrusza do sowieckiego ,,raju", gdzie z satyrycznym zacięciem pokazuje wątpliwe cuda tamtejszych ziem. Ten sam temat jest kontynuowany w dalszych opowieściach, stanowiąc klamrę spinającą wszystkie historie. ,,Jak Bartek Leń był za życia w raju" oferuje więc bardzo przygnębiającą w ostatecznym brzmieniu opowieść o stroniącym od pracy tytułowym bohaterze, który trafia do wojska. Brak kobiecego towarzystwa popycha go w ramiona pięknej Anny, która namawia biedaka do ucieczki do Rosji, gdzie czeka na niego idealne życie - żadnej pracy, dostatek wszystkiego i nieprzebrane szczęście. W podobnej sytuacji znajduje się Wicek Buła, który nie może znaleźć pracy. Skuszony propagandą o bolszewickim kraju wybiera się za granicę by na własnej skórze doświadczyć ,,piękna" i ,,wspaniałości" tego miejsca... Propagandowe komiksy zebrane w tym tomie to przerażające świadectwo swoich czasów. Czasów odległych od nas o tak wiele dziesięcioleci, jednak kiedy patrzy się na obecną Rosję naprawdę trudno jest znaleźć jakieś różnice. Przez cały ten czas kraj za naszą wschodnią granicą nie zmienił się prawie w ogóle, a na tle ostatnich wydarzeń ,,Dawny komiks polski" nabiera zadziwiająco aktualnego wydźwięku. Abstrahując jednak od polityczno-historycznych aspektów publikacji, wspomniane powyżej opowieści to po prostu ciekawa komiksowa robota. Może nie są to opowieści graficzne w formie, jaką znamy dziś - składają się z obrazków praktycznie nie zawierających dymków, a cały tekst stanowią podpisy zawarte pod ramkami, niekiedy w formie wierszowanej - ale stanowią zaczątek tego, co znamy teraz. Zaczątek ciekawy tak fabularnie, jak i rysunkowo. Styl (szczególnie w dwóch najdłuższych formach) przypomina późniejsze dokonania Janusza Christy, nie mniej największe znaczenie tych opowieści i tak tkwi w ich wartości historycznej i to nie tylko w kontekście komiksowym. W efekcie ,,Dawny komiks polski" to seria, którą warto polecić każdemu. Seria intrygująca, fascynująca, ważna i dająca wgląd w to, co przed drugą wojną światową czytali nasi (pra?)dziadkowie. Na dodatek świetne wydanie oferuje także serię wprowadzeń dodających kontekstu historycznego i wyjaśniających wiele kwestii. A zatem nie wahajcie się i sięgnijcie koniecznie. Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/09/12/dawny-komiks-polski-3-przygody-wicka-buly-w-raju-i-inne-przedwojenne-komiksy-antykomunistyczne/
Historia fotografii
Okładka ksiązki - Historia fotografii

Ta ambitna, napisana żywym językiem publikacja przybliża czytelnikowi najważniejsze fotografie świata - zdjęcia uznane za przełomowe, obrazy stanowiące...

Jeż Jerzy. Na urwanym filmie (twarda oprawa)
Okładka ksiązki - Jeż Jerzy. Na urwanym filmie (twarda oprawa)

Jeż Jerzy na urwanym filmie to album wydany z okazji premiery pełnometrażowego filmu animowanego pt.: Jeż Jerzy. Czy kiedykolwiek, oglądając film, zastanawialiście...