Demon teorii. Literatura a zdrowy rozsądek

Co to jest literatura? Jaki jest związek między literaturą i autorem? Jaki jest związek między literaturą a rzeczywistością? Jaki jest związek między literaturą a czytelnikiem? Jaki jest związek między literaturą a językiem? Aby istniała literatura, niezbędnych jest pięć elementów: autor, książka, czytelnik, język oraz odniesienie. Do tego trzeba dodać dwie kwestie, które sytuują się nie całkiem na tej samej płaszczyźnie, a odnoszą się właśnie do historii i krytyki: jakie hipotezy stawiamy na temat zmiany, ruchu, ewolucji literackiej, oraz wartości, oryginalności, istotności literackiej? Ktokolwiek otwiera jakąś książkę, ma te pojęcia na uwadze. Książka Demon teorii, opublikowana w roku 1998, stała się we Francji wielkim wydawniczym sukcesem - ukazała się nawet w wersji kieszonkowej. Klarowność i kompletność wykładu, wyważone opinie i erudycja połączona z lekkością stylu sprawiają, że Demona teorii czyta się jak fascynującą opowieść o odwiecznych zmaganiach teoretyków z materią literacką.

Informacje dodatkowe o Demon teorii. Literatura a zdrowy rozsądek:

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria