Opis ksiązki
Kup Teraz

Druga płeć

Ocena ( 3 osoby )
5.3
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2009-01-01
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 9788375547986
Liczba stron: 824
Dodał/a książkę:olena
Egzystencjalizm pojęła autorka jako metodykę i etykę myślenia, pozwalającą ukazać najważniejsze z jej punktu widzenia zjawisko - uznania we wszystkich kulturach kobiety za uprzedmiotowioną Inną. Opisanie jej przedmiotowego traktowania umożliwi odsłonięcie powtarzającego się stale i w różnych wymiarach dramatu opresji i wykluczenia kobiet w kulturze.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
figlarna24 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-05, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,

"Istnieje źródło dobre, które stworzyło porządek, światło i człowieka- i źródło złe, które stworzyło chaos, ciemności i kobietę"- PITAGORAS


Bycie kobietą powinno być oczywistością. Rodzimy się umieramy z przymiotami, narządami rozrodczymi, które od dnia narodzin naznaczają nasze przyszłe życie. Rodzinnie, społecznie, my kobiety jesteśmy wtłoczone w ramy, które przypisali nam inni. 

 

Bycie kobietą, w coraz bardziej rozwiniętym świecie staje się często sprawą problematyczną. Kobiety stają się coraz bardziej niezależne finansowo, ale i mentalnie, wbrew oczekiwaniom mężczyzn. Najprostszym przykładem może okazać się polska polityka. Około 3 lat temu w sejmie przegłosowano ustawę o parytetach. Niektóre kobiety, do chwili obecnej publicznie deklarują, że wywalczone przez inne kobiety, parytety są jakimś wyimaginowanym, niepotrzebnym, sztucznym tworem, który nie pomaga płci damskiej, a wręcz utrudnia im funkcjonowanie.

Przykre jest to, że to zazwyczaj kobiety występują przeciw innym kobietom.

Może zależy to od poczucia kobiecości, a może ram społecznych, które głęboko wbiły już się w kobiecą tożsamość?


Niedługo pójdziemy do urn, w wyborach do parlamentu europejskiego i jeśli zwrócicie uwagę, na to, że tylko cztery kobiety znajdują się na pozycji lidera, różnych partii. Żałosne jest to, że męski świat polityki nie potrafi wyzbyć się egoizmu i uwierzyć w moc damskiej siły przywódczej. 

 

Ale właściwie co to oznacza być kobietą? Jakie cechy świadczą, że nasza fizyczność nie jest jedynym przymiotem, który nas określa?

 

Pewna feministka, którą była Simone de Beauvoir za namową swojego męża, który uważał, że nikt tak nie zna kobiet, jak jego zona (w końcu sama jest kobietą) powinna napisać artykułów o istocie kobiecości  Lecz Simone de Beauvoir sama tak do końca nie wiedziała co tak naprawdę definiuje jej kobiecość. 

I tak oto z artykułu zrodziła się bardzo obszerna, już kultowa pozycja, pt. "Druga płeć". 


"Druga płeć" jest  naukowo-filozoficznym podejściem do sposobu traktowania, umiejscowienia  przydzielenia roli kobiet od zarania dziejów, do chwili obecnej w życiu rodzinnym , społecznym, gospodarczym, geopolitycznej oraz zawodowym.


"Cóż za nieszczęście być kobietą! A przecież największe nieszczęście dla kobiety- to nie rozumieć, iż jest to nieszczęście"- Kierkegaard


Autorka "Drugiej płci" obala mity  i tezy. Na bazie gruntownych, rzetelnych, pełnych spostrzegawczości badań oraz obserwacji odpowiada na m.in takie pytania jak: "gdzie są kobiety?",  "co to jest kobieta?", oraz "czy kobiety w ogóle istnieją?". Czy kobietą jest każda istota , która ma macicę, czy raczej ta , która przywdziewa kobiece ciuszki? Czy kobietą się rodzimy, a może w procesie dojrzewania się nimi stajemy? Czy w ogóle istnieje prawdziwa kobieta?


Znajdziecie odpowiedzi na te pytania w tej lekturze "Druga płeć" jest obrazoburcza, buntownicza, ale i pełną racjonalizmu odpowiedzią np. na zarzuty i oczekiwania kleru wobec kobiety. 

Simone de Beauvoir, która stała się prekursorką i promotorką filozofii feministycznej  głęboko wierzyła w wolność kobiet, pod każdym względem, głównie była zwolenniczką wyzwolenia kobiet od patriarchatu., ale także wolności do wyboru, dysponowania swoim ciałem oraz emancypacją kobiecych działań 

 

NIe sposób  podzielić się z wami, choćby ułamkiem kontrowersyjnej treści wywodu autorki. Książka jest bardzo uniwersalnym tekstem. Choć książka powstała ponad pół wieku temu nie straciła nic a nic na swojej aktualności. Sytuacja kobiet zmienia się , ale nie na tyle szybko, by był to stan zadowalający. 

Trzeba by zaznaczyć,że "Druga płeć" charakteryzuje się sporym uniwersalizmem. Czytelnik chcący ją przeczytać całą  powinien ją dawkować powoli. Obszerność , ale i ogrom zebranych danych, informacji, tez naukowo-filozoficznych tego wymaga. 

Czytelnicy także mogą wybrać dany rozdział i "skakać" po treści, zgodnie z upodobaniem .


"Druga płeć" jest pozycją niezwykłą. Na jej podstawie powstał i z każdym dniem umacnia się ruch feministyczny. Dzieła kultowych założycielek tego nurtu, dają impuls by ich naśladowczynie działały na rzecz zmiany i polepszenia życia każdej z nas, jak i naszych potomkiń. Uważam, że warto zagłębić się w te przemyślenia, bo choć jest to kontrowersyjna pozycja, która nie każdemu przypadnie do gustu, to warto poznać inny punkt widzenia, zanim się feministki zaszufladkuje i nada etykietkę buntowniczek.
CicheBaBum Linia koment
Przeczytane:2016-10-24, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
akarasek Linia koment
Przeczytane:2016-07-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
majkanew Linia koment
Przeczytane:2013-07-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów