Dwie niedźwiedzice

Dwa morderstwa. Jedno z zemsty, drugie - dla wymierzenia kary. Trzy pokolenia jednej rodziny. Miłość, zdrada i odwet.

,,W 1930 roku trzech rolników popełniło tu samobójstwo, ale w przeciwieństwie do informacji zapisanych w kronikach naszej rady i wniosków wysnutych przez brytyjskiego policjanta, ludzie w moszawie wiedzieli, że tylko dwóch samobójców targnęło się na swoje życie - trzeci został zamordowany". Tak twierdzi Ruta Tawori, nauczycielka Biblii Hebrajskiej w liceum i niezależna myślicielka z niewielkiego, rolniczego moszawu, która siedemdziesiąt lat po tych wydarzeniach, snuje opowieść o tym morderstwie, dwóch charyzmatycznych mężczyznach, których kocha i którym próbuje wybaczyć, oraz o swoim synu, którego opłakuje i za którym tęskni; opowiada o męskiej przyjaźni, miłości i zdradzie, o pokucie i zrozumieniu.

,,Nigdy na nikim się nie zemściłem. Nigdy nie czułem takiego impulsu, ale emocje związane z zemstą fascynowały mnie i ciekawiły od lat. Część książki opiera się na prawdziwej historii, która była trzymana w tajemnicy przez wiele lat. Ta historia przerosła, ku mojemu żalowi i radości, to, co mógłbym stworzyć sam. Sprawiła, że popatrzyłem na siebie i na moich bliskich w zupełnie inny sposób. Obawiam się, że może się to przydarzyć i czytelnikom" - Meir Shalev.

W przeciwieństwie do poprzednich powieści, Dwie Niedźwiedzice są mroczniejsze, brutalniejsze, zanurzone w krwi i zemście... Czytanie tej książki przypomina dobrze napisany thriller.

Ariel Horovitz

Styl Shaleva jest niepowtarzalny. W tej książce podejmuje tematy, które będą nawiedzać wasze myśli: namiętność, szaleństwo, straszliwą przemoc. Po lekturze Dwóch niedźwiedzic zaczniecie wszędzie widzieć węże.

,,Internazionale"

Opowieść o morderstwie i jego reperkusjach, miłosna historia o głębokiej fizyczności i wrażliwości, poruszający obraz współczucia, krótki przegląd historii Brytyjskiej Palestyny i Izraela w przeciągu siedmiu dekad. Dwie Niedźwiedzice to wielostronna powieść jednego z najwybitniejszych izraelskich pisarzy.

Maron L. Waxman, ,,Jewish Book Council"

Meir Shalev (ur. 1948) - izraelski pisarz, publicysta, satyryk. Syn jerozolimskiego poety Icchaka Shaleva. Urodził się w Izraelu, w rolniczej osadzie Nahalal, gdzie spędził młodość. Studiował psychologię na Uniwersytecie Hebrajskim, później pracował jako redaktor programów radiowych i telewizyjnych. Uczestniczył w wojnie sześciodniowej. Od tego czasu działa aktywnie na rzecz wycofania się Izraela z terenów okupowanych.

Mając trzydzieści cztery lata, ukończył swoją pierwszą książkę, Chaim i potwór jerozolimski (1982). Znany jest głównie z utworów dla dzieci i młodzieży oraz jako komentator i felietonista. W Polsce ukazały się trzy jego powieści, w tym wznowiony niedawno w wydawnictwie Marginesy Rosyjski romans, uznany za jedną z najwybitniejszych powieści izraelskich.

Książki Meira Shaleva przetłumaczono na ponad 20 języków.

Informacje dodatkowe o Dwie niedźwiedzice:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2017-03-01
Tytuł oryginału: Two She-Bears

Kup książkę Dwie niedźwiedzice

Dwie niedźwiedzice - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-02-15, Ocena: 6, Przeczytałem,

Jedna z najbardziej wstrząsających i najsmutniejszych historii, jakie zdarzyło mi się czytać w ostatnim czasie. Uniwersalna, jak to zwykle w takich przypadkach, opowieść o zemście, której cień kładzie się na życie kolejnych pokoleń pewnej żydowskiej rodziny. To opowieść Ruty, kobiety naznaczonej żałobą i piętnem zemsty, wywodzącej się z (pozornie) zgodnej i harmonijnej żydowskiej rodziny. Tylko właściwie czemu Rutę i jej brata wychowuje dziadek? Czemu matka wyjechała do Ameryki?

Wyjątkowość powieści tkwi w jej bohaterach, narysowanych wyrazistą kreską, zwłaszcza z Rut, która wprowadza nas bezlitośnie w świat niewielkiego moszawu, w którym możliwe są tak rzeczy piękne jak i przerażające.
Nie sposób przejść obok tej historii obojętnie, bohaterowie i ich postawy gwarantują rollercoaster emocji, chociaż wydaje mi się, że to, jak ich odbierzemy, będzie zależało od naszych czytelniczych doświadczeń i oczekiwań.

Rosyjski romans
Meir Shalev0
Okładka ksiązki - Rosyjski romans

Trudno uwierzyć, że ta historia zaczęła się tak niedawno, w latach dwudziestych XX wieku. Nie ma już takich miejsc i nie ma już takich ludzi. To mocna...

Moja babcia z Rosji i jej odkurzacz z Ameryki
Meir Shalev0
Okładka ksiązki - Moja babcia z Rosji i jej odkurzacz z Ameryki

Moja babcia z Rosji i jej odkurzacz z Ameryki jest nostalgiczną, miejscami wręcz poetycką, pełną ciepła i humoru sagą rodzinną. To opowieść o idyllicznej...